Kodu

InBoili looming sünnib kodus, võõraile suletud salakambris (17)

Johanna Holvandus, 11. aprill 2008 00:00
SALAKAMBRIS: InBoili eksperimendid ja looming sünnivad algaineist, nagu kiivrid, kilp, mõõk, raamatud, ajalehed. Foto: Aldo Luud
Andrus Rootsmäe ehk muusik InBoili kodus on salatuba. InBoili väga isiklik pelgupaik, koht, kus ammutada jõudu, saada pea klaariks, langetada otsuseid.

"Selles toas kehtivad minu reeglid, minu arusaamad," ütleb peremees.

"Mu tuba on minu looming," ütleb InBoil. Seal on raamatuid, muusikat, lambavillaseid tekke, kiivrid, kilp, kirves, vibu ja nooled, viikingitoolid stiliseeritud seljatugedega ja palju-palju muud InBoili tegemisteks vajalikku.

Nimelt juba viimased seitse aastat tegeleb InBoil muude asjade kõrval ka taaskehastumisega (ingl k reanactiment), mis viib teda Muinas-Eestisse ja viikingite aega. Muinasaegsed tööriistad ja muud tarbeesemed on valmistatud samade vahenditega, mis olid kättesaadavad muinasajal, samuti proovib Boil neid kasutada nagu muistsel ajal.

"See on justkui eksperimentaalarheoloogia," räägib InBoil. Kõik viikingivööd, -relvad, -rüüd on ta valmistanud ise.

Oma salanurga lõi Andrus juba viieaastaselt

Oma nurk on hingega koht, kus InBoil hoiab kirjandust, kirjutatud ja kirjutamata muusikat, sealt võib leida ajalehenurki, millele on kribitud mõne laulu mustand. Võttes ühe ajalehekillu, meenub meeleolu, lõhnad, ümbritsev keskkond, ja InBoil suudab viia end tagasi sellesse hetke, kus ta need sõnad või viisi üles kirjutas. Seetõttu võib ruumi pidada ka isiklikuks mälupangaks.

Teised majalised toas ei orienteeru, kuid InBoil kinnitab, et tema leiab vajaliku asja umbes 0,3 sekundiga. Vähe sellest – keegi teine eriti ei tohigi ilma mõjuva põhjuseta sellesse ruumi minna. Praeguses elukohas, kuhu koliti kolm aastat tagasi, hakkas oma nurk tekkima esimese aasta lõpuks.

Salatuppa kutsub InBoil väheseid valituid

Kehtib vaid üks kriteerium: tulija, kes tõesti tahab sellesse tuppa minna, peab huvituma toa omaniku olemusest. Poegadele Maksimilianile ja Gustavile näitab InBoil oma maailma juhul, kui nad tahavad. "Lapsed ei pea tundma, et isa neile end peale suruks. Lastel peab olema valikuvõimalus, kui neid ei huvita, ei ole vaja ka isa tuppa minna.

Kuid kui oled otsustanud selle retke ette võtta, peab arvestama vähemalt tunni või isegi rohkemaga, sest iga asi vajab selgitamist, igal asjal selles toas on oma lugu," räägib peremees.

Kui aga InBoili salatuppa ei pääse, pole hullu. Terve nende pere maja on täis põnevat pudi-padi, mille uurimiseks võib samamoodi kuluda tunde. See on justkui väike muuseum, täis Andruse venna Imat Suumani maale, Resa Tiitsmaa vahvaid nukke, võib leida Hiina peegli, käsitsi valmistatud klaasi ja palju muud meelierutavat. Ja need hullud värvid...

Samal teemal

28.00.2018
VIDEO | InBoil: lõhe meie valitsejate ja rahva vahel on parandamatu