Uudised

Saksa sõjaväekalmistu taastatud  

14. september 1998, 00:00

KAI TÄNAVSUU

Laupäeval avati Tallinnas Maarjamäel taastatud Saksa sõjaväekalmistu, kus puhkab II maailmasõjas üle 2100 hukkunud Eesti, Saksa ja Soome sõduri.

Riigikogu aseesimehe Tunne Kelami sõnul on sõjas langenud Saksa sõdurite kalmistu taasavamine sümboolne, väärikas, tasakaalustatud ja inimlik punktipanek II maailmasõjale. "Eestile on oluline, et siin puhkab ligi 100 eestlast, samuti Soome poisse," märkis Kelam. "Iga sõdur on olnud sõja ohver."

Kaitseministri nõunik Hannes Walter ütles, et sadu tuhandeid sakslasi ja tuhandeid eestlasi lebab võõras mullas. Kultuurrahvas näitab üles austust ka vaenlase langenute vastu - eestlased on seda teinud, hooldades mitte ainult vabadussõdalaste, vaid ka sakslaste ja venelaste haudu, lausus Walter.

Kaitseväe juhataja kindralleitnant Johannes Kert ütles, et sõdurikalmu taastamine on suurepärane näide Eesti kaitseväe ja Saksa Bundeswehri koostööst. Kert lõpetas kõne üleskutsega ajada asju Euroopas nii, et ei tuleks rohkem rajada sõduritele kalmistuid.

Kalmistu avamisel osalenud Vene suursaadik lootis, et Eestis hakatakse austama kõigi II maailmasõjas langenute monumente ja mälestusmärke. Suursaadik märkis, et ehk tehakse ka ühine mälestusmärk kõigile 20. sajandil hukkunuile.

Saksa suursaadik Bernd Mützelburg ütles, et rohke osavõtt kalmistu avamisest näitab, et leppimise sõnum on leidnud õige pinnase. Eestlased, venelased ja sakslased annavad koos au lahkunutele. "Kandugu ka siit kalmistult rahu ja leppimise sõnum," lausus ta.

Saksa sõjahaudade hooldamise rahvaliidu juhatuse liige Hans Engel kinnitas, et lisaks 1,4 miljonile hauale läänes, lõunas ja põhjas tuleb hauad teha ka kolmele miljonile hukkunule idas. Lisaks Maarjamäele kavatsetakse Eestisse teha veel viis sõjaväekalmistut.

VAMBOLA SALUPUU foto

Nii mõnelgi kalmule tulnul oli vaja kaua otsida, enne kui leidis omakse või tuttava nime.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee