Uudised

Kurkse tragöödiat meenutab mälestuskivi  

12. september 1998, 00:00

ALLAR VIIVIK
SIIM RANDLA

Aasta tagasi Kurkse väina ületamisel uppunud 14 rahuvalvaja mälestuseks avati eile kohalikus sadamas mälestuskivi, mis tõi paljudele pisarad silma.

"Pole mõtet aastatagust tragöödiat liiga tihti meelde tuletada, mälestus peab elama ellujäänute südames," oli lahkunute omaste ja kaasvõitlejate sõnum enne traagilise sündmuse aastapäeva. Enne halli graniidist mälestuskivi avamist peeti jumalateenistus Harju-Madise kirikus.

Hukkunute mälestamisel Kurkse sadamas kõnelnud kaitseväe juhataja kindralleitnant Johannes Kert ütles, et leinapäev oleks võinud olla olemata, kuid kahetsusväärsel kombel osutusid Baltpati luurerühma sõdurid rahuaegseteks ohvriteks. "Tragöödiast möödunud aasta on olnud piisav aeg selleks, et täiustada ohutustehnikat ja sõdurite väljaõpet," kinnitas Kert. "Kahju, et järelemõtlemise aeg tuli alles pärast võitlust loodusjõududega ja 14 mehe uppumist." Kerdi sõnul olgu õnnetus hoiatuseks ükskõiksetele, hooletutele ja neile, kes ülesannet ebapiisava ettevalmistusega täitma lähevad.

Balti pataljoni (Baltpat) ülem kolonelleitnant Alar Laneman ütles eile, et meie asi on mälestada neid, kes läinud, ja kanda hoolt nende eest, kes on. Need, kes aasta tagasi Kurkse katastroofis hukkusid, tahtsid olla head sõdurid, sõnas ta.

Monumendi pühitsenud kaplani Aarne Lätte hinnangul peab inimene suutma unustada, kuid ometi midagi igaveseks meelde jätma. "Selline sündmus on ka traagiline mereretk, milles noored mehed oma elu jätsid. Hea, et nende mälestus elab sadamasse püstitatud kahes monumendis," rääkis ta.

Uus monument püstitati sadamasse Padise valla, Keila valla, Paldiski linna ja laevafirma Tallink ühisel jõul. Samuti aitasid kaitseministeerium ja rahuoperatsioonide keskus, kelle kanda on aasta ka omaste ja ellujäänute nõustamine.

Sadamavaht tahab unustada

Kurkse sadamavaht Heino Kreintal, kes koos poja Hannesega päästis kaheksa rahuvalvajat, tahab aasta tagasi toimunut võimalikult vähe meelde tuletada. "See oli ränk sündmus ja selle liiga sage meenutamine ei tule kasuks. Tahaksin koos pojaga eelmise aasta 11. septembrit võimalikult kiiresti unustada, kuid kahjuks on see raske," ütles Kreintal Sõnumilehele.

Tema väitel pole ellujäänud Kurkse sadamas just sagedased külalised. Küll on sadamavahil tihedad sidemed kõrgemate sõjaväelastega.

Ka aasta hiljem on Kreintal veendunud, et heitlike ilmadega poleks riskantset mereretke üle Kurkse väina tohtinud ette võtta. "Juulis või augustis on see kõik mõeldav, kuid septembrikuus liiga riskantne. Peale julguse ja jõu peaks meestel ka mõistust olema," ütles Kreintal.

Ohutust on tugevdatud

Alar Lanemani kinnitusel on pärast Kurkse õnnetust muudetud üldjuhtimisskeeme ja väljaõppekorraldust. Oleme ümber korraldanud väljaõpet, pannud rõhku ohutustehnikale, rääkis Laneman Sõnumilehele. Tema sõnul aitab see juhtkonnal õppuste planeerimiseks saada detailsemat pilti allpool toimuvast. Rahuvalveoperatsioonide keskuse ülem leitnant Meelis Kiili märkis Eesti Päevalehele, et täiendatud ohutustehnika eeskirjad vastavad NATO standarditele ja kehtivad kogu Eesti kaitseväes.

Aasta tagasi kaotas ellujäämisõppusel Kurkse väina ületamisel elu 14 rahuvalvajat.

Ainus süüdistatav, Baltpati luurerühma ülem nooremleitnant Jaanus Karm jätkab augustist teenistust kaitseväes üksikvahipataljoni luureohvitserina.

AARNE VILJASAARE fotod

1. pilt Kurkse sadamas avatud mälestuskivi hoiab lahkunud rahuvalvajate mälestust.

2. pilt Üksik leinaja vaatab mere poole, kust aasta tagasi rahuvalvajad tagasi ei tulnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee