Eesti uudised

Presidendi vend: loobuge maasturist – sellega sõites toetate Iraani valitsust! (8)

Allar Viivik, 1. aprill 2008, 00:00
JÄÄB TRUUKS: Hummerit rooliv Jaanus Rahumägi kinnitab: «Siit võiks ju mõttekäiku edasi arendada ja Ameerikas džiibitootmise ära lõpetada.» Foto: Marianne Loorents
President Toomas Hendrik Ilvese vend Andres on maasturitega sõitjaid ja kalli bensiini ostjaid nimetanud Iraani toetajateks.

Ometi ei kavatse Eesti tuntud džiibiomanikud seepärast oma sõidukeist paugupealt loobuda.

President Toomas Hendrik Ilvese ajakirjanikust vend Andres Ilves kõneles Lennart Meri kolmepäevasel konverentsil laupäeval.

BBC pärsia- ja puštukeelsete saadete toimetust juhtiv Ilves ütles EPL Online’i andmetel: "Kui te tahate, et Iraani valitsus ellu jääks, siis sõitke edasi džiibiga." Edasi seletanud Andres Ilves, et nafta kõrge hind on põhiline, mis Iraani valitsust tugevdab. "Mõnedel hinnangutel tuleb koguni 85 protsenti riigi tuludest naftamüügist," osutanud Ilves diskussioonpaneelis, mis arutas Euroopa Liidu poliitikat Lähis-Ida suunal. Euroopa Liit ja Ameerika Ühendriigid on suuresti sõltuvuses just selle kandi naftast.Presidendi konverentsi korraldaja, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse juht Kadri Liik selgitab siiski, et Andres Ilvest mõisteti ja osundati valesti. Ilves tsiteerinud kolmandate inimeste arvamust, millega ta ei nõustu. Aga see pandi tema suhu, otsekui arvanuks ta niimoodi ise.

Riigikogulane Jaanus Rahumägi Hummerit ei hülga

SL Õhtuleht uuris, kas tuntud eestlased mõtlevad Iraani toetamisest loobuda ja oma sõidukid tervisliku jalgrattasõidu vastu vahetada või hoopis jala käima hakata.

Riigikogu liige Jaanus Rahumägi vurab ringi ameeriklaste Hummeriga ega kavatse autost loobuda. Rahumägi ütleb, et ta ei saa ta olla usklikum kui paavst ise. Ehk siis – kui Hummer kõlbab ameeriklastele, siis kõlbab ka eestlastele. "Siit võiks ju mõttekäiku edasi arendada ja Ameerikas džiibitootmise ära lõpetada, kui nad seal ei soovi Iraani valitsust toetada," arutab Rahumägi.

"Eks hüüdlaused ikka müüvad," tunnistab Eestimaa Looduse Fondi nõukogu esimees Rainer Nõlvak, kui Andres Ilvese mõtteavaldusest kuuleb. Tema sõidab Jeep Cherokeega.

Kas ta enda arust toetab Iraani, kui bensiini tangib? "Mis bensiini kulutamisse puutub, siis nafta otsalõppemine oleks tõeline inimkonna päästmine," arutleb Nõlvak seepeale. Kuid kaudset toetust Iraanile ja teistele rohkem või vähem ebademokraatlikele valitsustele näeb ta loomulikult. Hulk kütust tuleb meile ju Venemaalt ning seega toetatakse ka Putini-Medvedevi võimu. "Aga samamoodi võib väita ka Hiina plasttoodete kohta, et ostes toetatakse sealset võimu," leiab Nõlvak.

Filmimees Märten Kross sõidab Land Roveriga ning on sellega ülimalt rahul. Tema sõnul kulutab maastur sama palju kütust kui sõiduauto ja töötab diisliga. "Kütust kulub kümmekond liitrit saja peale," seletab Kross. Seepärast peabki ta Andres Ilvese sõnu rohkem kujundlikuks väljaütlemiseks.

Tallinna volikogu liige Elmar Sepp (Keskerakond) liisib praegu Nissani džiipi. "Ma ei mõtle nii globaalselt kui lugupeetud presidendi vend," ütleb ta. "Mina tangin enda autot bensiiniga 95 ja see on kõige odavam."

Sepp leiab, et kõigi nende tuhandete Eesti autoomanike käest, kes tarbivad Leedumaalt Mažeikiai tehasest toodud bensiini, võiks ju küsida, kas nad enda arust toetavad sellega vennalikku Leedu rahvast.

Roheline mõtlemine sunnib džiibist loobuma

Tallinna volikogu esimehe Toomas Vitsuti (Keskerakond) igapäevane sõiduk on Mercedes ML 270. "Ma ei näe siin küll erilist probleemi," kinnitab Vitsut.

Teatrimees Guido Kanguri liikumisvahend on Toyota Land Cruiser. Kas ta loobub nüüd, kui teab, et toetab bensiini ostes Iraani? "Kas see just päris nii on," kostab teatrimees muiates. "Aga väga lahe mõte."

Samas tunnistab rohelise mõtteviisiga Kangur, et on džiibipidamise mõttekuses juba tükk aega kahelnud. Selle asemel võiks soetada näiteks mahtuniversaali.

"Kui bensiini hinnaga läheb nii edasi, siis on varsti nagu mobiiltelefoni ostulepinguga: teed hea lepingu bensiini ostmiseks, saad hea auto pealekauba."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee