Kodu

Tilluke vannituba nõuab nutikat sisustajat 

Kadri Penjam, 31. märts 2008 00:00
Väikese korteri pisike pesuruum Tartus Supilinnas on ehitatud korterisse toova trepi kohale. Üle meetri on siin ruumi vaid uksest 80 cm laiuse otsaseinani, mis parajasti nutikat ruumikasutusideed ootab. Tibatillukeses dušinurgas saab aga retriiverikutsikas Annie May, kes praegu mahub sinna koos perenaisega, aasta pärast pesus käia tõenäoliselt vaid osakaupa. Foto: Aldo Luud
Väikese vannitoa sisustamine nõuab omanikult tõsist peamurdmist, et kõik vajalik ära mahutada. Oskusliku sisustajakäe all mõjub pisike ruum aga lõpuks seest suuremana kui väljast

Sisekujundaja Ester Penjam rõhutab, et esimese asjana tuleb hoolikalt läbi mõelda, millised on kõige olulisemad asjad, mis peaksid vannitoas ilmtingimata olema. "Kui inimene oma elu vannita ette ei kujuta, siis pole mõtet dušikabiini kasuks otsustada, kuigi see võtab vähem ruumi. Vähemalt tasub enne otsustamist kaaluda, kas ehk annab vannitoa tarvis kusagilt lisaruumi näpistada."

Sanitaartehnikat on müügil küll mitmes mõõdus, aga näiteks väga tilluke kraanikauss võib osutuda täiesti mõttetuks – selle all saab vaid käsi loputada, nägu pestes jookseb vesi mööda käsivarsi maha ja kogu põrand lainetab.

Põhjalikult tuleb läbi mõelda ka ruumi planeering. "Kas või mingis mõõtkavas joonlaua abil paberile joonistada, et oleks selge, mis mahub ja millest tuleks loobuda," soovitab sisekujundaja.

Väikest mõõtu tootesari

Tootjad on siiski püüdnud mõelda ka neile, kes elavad tavalises kortermajas, kus pole köögiski ruumiga priisata, rääkimata siis vannitoast. Eelmisel aastal tõi Gustavsberg Eesti turule just väikestele vannitubadele tootesarja Logic.

Gustavsberg Ab Eesti filiaali juhataja Lauri Lossi sõnul on uues tootesarjas vannitoakeraamikale tavapärased kaarjad pinnad asendatud minimalistlike sirgete joontega. Nii õnnestub oluliselt ruumi säästa, kaotamata samas põrmugi funktsionaalsuses.

Kui inimene oma vannitoa pinda arvestades kõik hoolikalt läbi mõtleb, peaks ta Logici sarjaga võitma vannitoas ruumi ka seinu lammutamata ja elamist ümber ehitamata, kinnitab Loss.

Pinda koridori arvelt

Oma vannitoa remondiga juba peaaegu lõpule jõudnud Kirsti ja Andrus Haabsaar otsustasid siiski lammutamise kasuks – esiku arvelt võetud lisaruum lubab neil nüüd rõõmu tunda suisa 7ruutmeetrisest vannitoast. Peale vanni ja dušikabiini on sinna mingi imenipiga ära mahutatud ka saun.

Vannituba kavandades kasutasid nad sisekujundaja Ester Penjami abi. Kirsti kinnitab, et on lõpptulemusega väga rahul. "Suurim probleem oli, kust leida sobivates mõõtudes huvitava väljanägemisega sisustust," nendib ta. "Lõpuks leidsin tilgakujulise vanni mõõtudega 159/100 – see ei võta liigselt ruumi, kuid on hädavajalik, sest meie kaheaastasele pojaraasule meeldib hirmsasti vannis sulistada."

Muret oli ka kappide-riiulite paigutamisega. Lõpuks leiti üks armas riiul, mis õnnekombel mõõtudelt täpselt klappis, sinna saab parajasti mahutada kõige hädavajalikuma. Eriti tore leid oli seinale kinnitatav poolkuu-kujuline valge vanaaegses stiilis metall-laud, millest sai kombineeritud valamu alus.

Romantiline stiil

Sisekujundaja Ester Penjam märgib, et Kirsti ja Andruse vannitoa kujundamisel oli suur abi sellest, et perel oli selge ettekujutus, milline nende vannituba peaks olema: kindlasti nii dušš kui ka vann, väike saunanurk, loomulikult kraanikauss ja WCpott.

"Vann võtab küll palju ruumi, aga väikese lapsega peres on see tõesti vajalik," nõustub sisekujundaja. Et kõik ära mahutada, napsati pinda juurde nii panipaiga kui ka koridori arvelt. Pererahvas leiab, et ükski ruum seinte ümbertõstmisega kannatada ei saanud, uue planeeringuga esik jätab isegi varasemast avarama mulje.

Kirsti lemmik on romantiline stiil, seetõttu said ka vannitoaplaadid paigutatud nii, et must-valge lahenduse juures on kolmes seinas nähtaval kohal üks lillemustriga plaat.

Kuivõrd pinda on vähe, paigaldati põrandale ja dušikabiini ühtne kuldse läikega mosaiikplaat – samuti romantilise alatooniga. Et kogu sani-taartehnika on valge, sai põrand tume.

"Üldiselt ei maksa väga tumedaid värve väikeses vannitoas kuigi palju kasutada," õpetab Penjam. "Seda võiks kasutada aktsendiks ja ruumile sügavuse andmiseks – kas põrandal, mööbli või aksessuaaride juures. Ühes toonis vannitoa eelis on see, et huvitavaid värve saab lisada aksessuaaridega, mida on kerge välja vahetada uute vastu. Ja muidugi tuleks värvilahendust kavandades silmas pidada kogu korteri või maja kujundust.

Ohtralt aksessuaare

Sellest jääb mulje, et vannitoaks saab sisustada ükskõik kui väikese pinna? "No vanni ikka püstiasendisse ei pane ja WCpotti valamu alla ei pressi," viskab Lauri Loss nalja. "Küll võin aga kinnitada, et iga juba olemasoleva vannitoa sisustamisega saab Logic hakkama." Väiksemat sorti riidekapi suurusesse ruumi täisfunktsionaalset vannituba muidugi teha ei õnnestu, aga vanemate kortermajade standardvannitoa remontimisel aitab tavapärasest väiksem sanitaartehnika kindlasti ruumi võita.