JAAN JÜRINE

Tõsiasi, et Eesti Meeste Korvpalliliiga alustab uut hooaega ainult viie klubiga, ei jäta külmaks ei liigast lahkunuid ega sinna pürgijaid. Baltika korvpalliklubi oli Eesti tipus 11 hooaega, ent tõmbus nüüd tagasi. Tema koha EMKL-is tahtis üle võtta Jüri Basket, kuid sellest ei tulnud midagi välja.

Teatevahetus ebaõnnestus. Baltika loobumise ja Basketi võimaliku debüüdi kohta on kuuldud rohkesti spekulatsioone, targem on kuulata asjaosalisi endid. Kõik pole nii, nagu rahvasuu räägib. Peamine sõnum: Baltika ja Basket võivad pakkuda kõneainet edaspidigi, sest praeguse mulje järgi ei kavatse kumbki korvpallist lahkuda.

Basketi eestvedaja Arvo Lill on solvunud, et harjulaste head kavatsused kahtluse alla seatakse. "Mis jutt see on, et me olla algusest peale bluffinud? Me polevatki tegelikult tahtnud EMKL-i minna? No see on küll jama!" kostab Arvo Lill, kes ei tahtnud lehemehi mõnda aega jutule võtta.

Baltika kohta kõneldakse, et praeguses majandusseisus ei soovi firma nii palju raha korvpalli altarile viia. Teine tagasitõmbumise põhjus olla ebaedu palliplatsil: saanuks Baltika eelmisel hooajal neljanda koha asemel esimese-teise, küll siis mängiks meeskond tänavugi.

Baltika peadirektor ja samanimelise - nüüd ilma meeskonnata - korvpalliklubi president Meelis Milder ei kinnita kuulujutte: "Mõlemad põhjused on otsitud. Baltika tegi otsuse aastase pausi kohta juba enne eelmise hooaja algust, mängisime viimase hooaja inertsist. Tegelik põhjus on vaimne ja füüsiline väsimus, vajadus värskuse järele. Uskusime, et oleme üheteistkümne aasta jooksul oma missiooni Eesti korvpalli ees täitnud ja võime aastaks tagasi tõmbuda küll."

Ei taha šamaan olla

Kui Milderi käest otsesõnu pärida, kas Baltika naaseb kunagi EMKL-i, kuuleb vastuseks: "Peaksin šamaan olema, et ennustada." Ent pangem tähele, siin ja edaspidi ei kõnele Milder jäädavast tagasitõmbumisest, vaid ainult aastasest pausist.

Milder eitab raharaskusi. "Baltika ei loobu sponsorlusest, olen endiselt arvamusel, et sponsortoetuse suunamisel on omanimeline korvpalliklubi arukamaid teid. Pealegi polnud firma meeskonna ainus toetaja."

Kas Baltika korvpalliklubi on alles?

"Vormiliselt küll, aga kuna meeskond ei mängi, siis teda samahästi kui pole. Järgmist küsimust ennetades möönan, et oleksime olnud valmis klubi soovijatele üle andma ehk müüma. Soovijaid oli, tegelike läbirääkimisteni jõudsime Jüri Basketiga. Meil oli teatavaid kahtlusi Basketi maksevõime suhtes, seetõttu seadsime lisatingimusi. Neid ei täidetud. Omast kohast hea ka. Kui Basket ei suutnud tasuda sümboolset ostusummat, siis poleks ta jaksanud ka EMKL-i tasemel meeskonda ülal pidada. Baltika koht on tänini vaba. Kes iganes meid veenaks, et suudab meeskonda pidada, siis ta selle koha ka saaks. Me ei taha teenida, küll aga säilitada teatud kontrolli koha üle."

Kui Baltika otsustaks järgmisel hooajal oma koha ise hõivata, võib juhtuda, et see on juba täidetud. Või on koht EMKL-is klubi pärisomand?

"See eeldab uut otsust. Ma ei tea, mida otsustab korvpalliliit või liiga juhatus. Kuigipalju on see nende otsus, kuigipalju meie oma. Pretsedent ju puudub."

Milder väljendab kahjutunnet, et liigas jätkab vaid viis võistkonda. "See on olukorra peegeldus. Eesti kultuur, sport sealhulgas, vajab sponsortoetust rohkem, kui pakutakse. Hea klassiga korvpallimeeskonna rahastamine pole lihtne. Vabas rahas ei suple ükski firma enam kunagi, ent kõne alla tuleb mõistlik raha paigutamine. Korvpall seda väärib."

Baltika vajab kosumisaega ja värskust.

Basket üritab uuesti

Arvo Lillel pole Baltikale pretensioone. Ta kinnitab, et Baltika ajas asju korrektselt.

"Aga poriga loopimise asemel võiks püüda Basketit mõista. Me ei saanud sponsortoetusi, mida kevadel veel võimalikuks peeti, sügisel kätte. Mitmed toetajad kannatasid Maapanga krahhi tõttu. Ka ei võinud kevadel ette näha, et Harjumaa paneb välja EMKL-i meeskonna - Keila. Olen pidanud läbirääkimisi oma saja firmaga, otsinud ja leidnud toetust Harju maavanemalt ja vallast. Nüüd räägitakse, et Lilled ja Lipso bluffisid," tõrjub Lill, kes tunnistab, et on Basketile kulunud aja jooksul oma äriasjad ripakile jätnud.

Basketi mehed tegid suvel kuu aega üldkehalist treeningut. Jaak Lipso treenerianne lisas noortele uut indu. Tartu poiss Jarko Lust sai Lille kinnitust mööda talle otsekui pojaks. "Kui ollakse blufi peal väljas, siis niisuguseid pingutusi ei tehta. Mu oma palgalehel figureerib teenistuse koha peal number null. Võib-olla olin liiga kergeusklik. Vend Heino soovitas paari-kolme aasta pikkust hoovõtuaega, mina hakkasin kärinaga pihta, et saaks juba sel hooajal EMKL-iga liituda."

Lill rõhutab, et projekt Basketi ellukutsumiseks pole kalevi alla pistetud. "Tahan tänada sponsoreid, kes Basketi ideest tänavu innustusid, ja firmasid, kes seda tulevikus teha võiksid."

Korvpalli hüvanguks

Milderi ja Lille jutt viitab kodumaise korvpallielu korraldamatusele. Sõda EMKL-i komplekteerimise pärast jätkub tänavu, ja kindlasti ka järgmisel suvel. Kas Baltikal on ikka EMKL-is koht, mida osta ja müüa? Kas uute liikmete EMKL-i võtmine sõltub ainult korvpalliametnike suvast? Miks pole Eesti korvpallis loomulikku rotatsiooni, kus esiliiga võitja pääseks järgmisel aastal EMKL-i? Kas kodumaise korvpalli hea käekäik on käibefraas või on sellel ka sügavam sisu? Need on vastuseta küsimused.

Praegu on EMKL-i ja esiliiga vahel jäik eralduspiir. Üks on proffide ja poolproffide mängumaa, teine õlleliiga .

VAMBOLA SALUPUU foto

Pildike möödunud hooajast. Siis oli Baltika veel tegija...

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis