Eesti uudised

Me ei ütle kunagi: tere tulemast vanglasse! (2)

Maarius Suviste, 27. märts 2008 00:00
VASTUVÕTUKS VALMIS: Vastuvõtuosakonnas seisev Viru vangla direktor Edvard Remsel ütleb, et esimesed vangid jõuavad kohale 1. aprillil.Foto: Mati Hiis
"Me ei ütle kunagi: tere tulemast vanglasse," muigab Viru vangla ülem. "Me ütleme: tere tulemast tutvuma vanglaga!" Seda lauset on ta viimastel nädalatel öelnud tihti. Ekskursantidele.

Jõhvis raudtee ääres asuv Viru vangla on justkui turismiobjekt. Eile ja üleeile, kui Virumaa uusimas vaatamisväärsuses olid lahtiste uste päevad, käis seal ekskursioonil üle 700 uudishimuliku, ka kooliõpilasi õpetajate saatel.

Kuid see pole veel kõik: eelmisel nädalal pidas vanglas istungit koguni Jõhvi vallavolikogu.

Samas sibavad ringi ehitisele lihvi andvad töömehed – paigaldavad viimaseid kaableid, turvakaameraid, sidesüsteeme. Teispool vanglamüüre siluvad nad veel seinu ja koristavad ehitusprahti. Köögis askeldavad söögitädid pottide ja pannidega, raamatukoguhoidjad panevad raamatuid riiulitele.

Kuid vangla ette viiv sissesõidutee on porine. Sopa sisse plartsatanud jalad lirtsuvad. Haljastust pole ollagi. Tee ja haljastus saab korda alles jaanipäevaks, kuid see ei sega järgmisel nädalal, 1. aprillil, vastu võtmast esimesi vange.

"Isikuttõendav dokument, palun. Ja mobiiltelefon ka," ütleb naiskorrapidaja.

Enne kui vanglauksest sisse astuda (õnneks mitte vangina), peab need tema lauale jätma. Kord on selline.

Ametnikke, ka valvureid, pildistada ei tohi. Nii püütakse neid kaitsta. Rääkida nendega võib, aga ühtegi nende öeldud sõna lehte panna ei tohi. Pildistada võib ainult direktorit. Ja ainult tema juttu võib ka tsiteerida.

Elu kui krahv Monte-Cristol

"Sellist vanglat enam ei ole, et on kamber, uks on kinni ja hunnik põhku on nurgas, nagu krahv Monte-Cristol," ütleb direktor, kauaaegne politseinik Edvard Remsel.

Esialgu ei haara silmad kõiki hooneid, mis vanglamüüride vahel. Igal grupil on ise värvi maja. Avavangla on erk oranž, arestimaja see-eest päiksekollane. Hoone sees on ka igal grupil ise värv. Süüdimõistetute tarvis on tuim sinine.

Vange eristab ka rõivavärv. Täiskasvanud ajavad selga purpursed ürbid. Varsti suletavast Viljandi vanglast toodavad noored hakkavad kandma tõenäoliselt oranži riietust.

Enamik jalutuskambreid on katusel.

10ruutmeetrised boksid on pealt trellitatud, kust päevavalgus ning päikesekiired siiski läbi paistavad. Värskes õhus saavad vangid olla iga päev tund aega.

Praegu on ühele või ka kahele mehele mõeldud trellitatud akendega elamis(vegeteerimis)kambrid veel ilusad, puhtad ja viisakad. Siin-seal tungib ninna värske värvi lõhn.

Aga mõne aja pärast on kambrikesed kindlasti tundmatuseni muutunud: soditud, kraabitud, rüvetatud.

"Kui meie neile tegevust ei paku, pakuvad nemad meile tegevust," teab vanglaülem. Seetõttu ootavad pikisilmi rakendust spordisaal, kool, kaks suurt töökoda, raamatukogu. Ja kabel.

Kes käitub hästi, võib saada koha avavanglas. See on nagu ühiselamu, mehed kolmekesi toas. Telekas, kapid, akendel pole trelle ees. Ise saab köögis süüa teha ja kas või lauatennist mängida.

Meie vanglast ei põgene keegi

Pärast äratust kell 6.30 ja hommikusööki saavad mehed vanglast välja ja peavad Jõhvi kanti tööle minema. Tööpäeva lõpuks peab vanglas tagasi olema.

Direktor Remsel tõsineb hetkega, kui viia jutt mehele, kes hiljuti üle lahe Vantaa vanglast (see pidi üliturvatud ja põgenemiskindel olema) plehku pani.

"Vantaa juhtum on õppetund paljudele vanglatele," kinnitab direktor.

Millal siit esimene vang põgenema pääseb?

"Loodan, et meie vanglas seda ei juhtu," ütleb Remsel vaoshoitult. "Loomulikult on alati teoreetilised võimalused olemas, sest ega vanglamüürid ulatu ju päris taevani välja."

Viru vangla on esimene Eestis, kus hooned on turvalisuse suurendamiseks ühendatud kinniste tunnelitega. Vangla laiub 16 hektaril. Seda valvab elektroonika. Peale selle mitu müüri, neist kõrgeim viiemeetrine, peal keerisvõrk.

Remsel kinnitab: kõik põgenemisriskiga vangid on erilise tähelepanu all ja tema alluvad on piisavalt valvsad. Ent: "Vangla tuleb põgenemiskindlaks teha."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee