Eesti uudised

Tauno Kangro teenib Kalevipojaga miljoneid (108)

Allar Viivik, 27. märts 2008 00:00
VÄIKE KUJU: Kujur Tauno Kangro tehtud ja 700 000 krooni maksma läinud kipsmudel, mille Tallinna linn kinni maksis, on kümme korda väiksem kui monument tegelikult tuleb. Ainuüksi käelaba laiust on pronksmehel neli meetrit.Foto: Tiina Kõrtsini
Tallinna lahte plaanitava Kalevipoja hiidmonumendi veepealne osa maksab 56 miljonit krooni. Paarsada tonni kaaluva kuju vundament ning aluse toestamine võivad neelata veel 20 miljonit. Tauno Kangro tasu küünib kolme miljoni kanti.

Alles 2011. aastal või hiljem valmiva 24 meetri kõrguse monumendi maksumuseks saadi linnapea Edgar Savisaare sõnul väljakuulutamata läbirääkimistega hankemenetlusel 56 miljonit. Skulptor Tauno Kangro sõnul saab selle raha eest tellida Kalevipoja kuju üks-ühele mudelid, pronksvalu mitmes tehases ja suurte pronksdetailide kokkupaneku, materjalid, terassõrestiku ja betooni.

Pronksi kulub 100 tonni

Kuid kuju hinnas pole vundamenti ega selle toestust. Kui palju siis veealune osa maksma läheb? Teine 56 miljonit? "Nii suur summa on spekulatsioon. Mida täpsem on projekteerimine, seda vähem maksab," ei oska Kangro vundamendi maksumust hinnata.

Ta ise teenib skulptuuri idee ja monumendi valmistamise juhatamise eest kolm miljonit krooni. Raha maksab tellija ehk siis Tallinna linn alles pärast Kalevipoja lõplikku valmimist.

Kas kolm miljonit krooni on Kangrole suur raha? "Rikkaks sellega ei saa. See on minimaalne summa aastatepikkuse töö eest," jääb kujur tagasihoidlikuks.

Jalgealune neelab 20 miljonit?

SL Õhtuleht uuris inseneridelt, kui palju võib hiidmonumendi aluse projekteerimine, rammimine ja valamine maksta.

Vesiehitusinsener Urmas Nugin omanimelisest inseneribüroost seletab, et vundamendi maksumus oleneb mitmest asjast.

"Kui Maarjamäe lähedal on lahe põhi pehme, siis on kuni 200tonnisele monumendile tarvis väga suurt vaivundamenti. Veealused tööd on alati kallid. Võib-olla oleks otstarbekas piirata ehitusala näiteks sulundseintega," arutleb insener.

Nugini sõnul on vundamendi hinna pakkumine kohvipaksu pealt ennustamine. "Vahest 20–30 miljoni ümber kulub," arvab ta.

Tallinna Tehnikaülikooli ehitiste projekteerimise instituudi dotsent Valdo Jaaniso kinnitab samuti, et vundamendi hind sõltub suuresti asukohast ja merepõhjast. "Kui põhi on liivane, siis pole hullu. Kui on savine, siis on ehitus kallim," kinnitab ta.

Jaaniso sõnul vajab monument peale korralikult kandva vundamendi kindlasti ka jää- ning lainetõkkeid. Kalevipoeg peab seisma põlvist saadik vees, kus jääpangad pääsevad pronksi rikkuma.

Vundamendi hind moodustab rajatise kogumaksumusest tavaliselt 5–10%, teab Jaaniso. Seega neelaks Kalevipoja jalgealune kuni 6 miljonit krooni. Koos ettenägematute kuludega võib minna 10–15 miljonit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee