Eesti uudised

Kuidas Jaan Kundlast riigikogu häbiplekk sai (3)

Maarius Suviste, 3. märts 2008 00:00
PAIDE KUNN: Riigikogu liikmele Jaan Kundlale meeldib end maksumaksja kulul kuningaks riietada ning niiviisi valijatega kohtuda. «Naljategemine käib tõsiste juttude hulka,» teab ta. Foto: Andrus Eesmaa/Järva Teataja
Ta kasutas valimiskampaanias oma koera. Ta riietas end maksumaksja kulul kuningaks. Ta on sattunud värdja- ja pesumasinaskandaali. Ta on riigikogu ainus liige, kes ei saanud kutset presidendi tänavusele vastuvõtule. See mees on parlamendi vanim liige Jaan Kundla.

Palja pealae ja tugevate prillidega Jaan Kundla (70) on rahvasaadik, keda saadavad miskipärast kogu aeg skandaalid. Riigikogu vanimast liikmest on sestap saanud lausa terve parlamendi häbiplekk.

Kuid kes ta üldse on, millega ta on veel silma paistnud ja kuidas too keskerakondlane endale Toompeale tee rajas?

Kuidas Partei-Jaan erakondades vangerdas

Järvamaal juba aastaid kõneainet pakkunud Kundla elab Paides. Ta on vabaabielus ja kolme lapse isa. Aastaid tegutsenud linnavolikogus. Oma suurimaks saavutuseks peab Kundla seda, et tema eestvedamisel said paidelased puhta joogivee. Kaaslinlastele on Kundla jäänud meelde ka sellega, et saatis valimisreklaami ja õnnitluskaarte ammu surnud inimestele. Loomasõbrana kasutas ta valimiste ajal isegi oma musta puudlit – koerake, number seljas, kogus õues lipates peremehele hääli.

Kundla on püsimatu poliitvangerdaja. Kunagi oli ta mõõdukate parteis, siis Keskerakonnas, seejärel Pensionäride Erakonnas ja siis jälle Keskerakonnas, sest pensionäride partei otsustas viimasega liituda.

Kuidas Parlamendi-Jaan Toompeale pääses

Riigikokku sattus Kundla lihtsa skeemiga. Ta oli parajasti rohkem kui 1000 liikmega pensionäride partei esimees, kui partei otsustas tema eestvedamisel Keskerakonnaga ühineda. Liitumislepingusse sai kirja: Kundla pääseb keskpartei juhatusse ja saab pensionäripartei juhtfiguurina üle-eestilise valimisnimekirja esimese 15 kandidaadi hulka.

Hiljem selgus, et tegelikult oligi see ainus võimalus, kuidas ta mullu kevadel Toompeale pääseda sai, sest Järva- ja Viljandimaal kandideerides kogus ta kõigest 496 häält. Nii vähe toetajaid leidub väga vähestel rahvasaadikutel. Samas luges Kundla riigikogu vanima poliitikuna kõigi parlamendiliikmete nimel ette rahvasaadiku ametivande.

Kuidas Pesumasina-Jaan valijat pettis

1999. aastal (tulutult) riigikokku kandideerinud Kundla lubas valimistel teda toetanute vahel välja loosida uue pesumasina. Õnnemängu võitnud viie lapse ema sai Kundlalt aga hoopis üheksa aastat vana Riga 18 ja kaks praakkohvimasinat. Toona mõõdukate partei Järvamaa piirkonda juhtinud Kundla õigustas end sellega, et auhinnajagamisega tegelnud tema esindaja. Väidetava süüdlase nime ei tahtnud ta aga miskipärast nimetada. Mõni aeg hiljem heastas Kundla siiski altvedamise.

Kuidas Majoneesi-Jaan hiinlasi söötis

Mullu suvel käis Kundla maksumaksja raha eest Rimi ühes kaupluses poodlemas. Ta ostis muu hulgas lõhefileed, majoneesi, leiba, saia, oliive, kastet, sinki, teed, kurki ja tomatit ning viis 708kroonise arve riigikogusse kinnimaksmiseks, sest tegu olnud tööga seotud kuluga – ehk valijatega kohtumisega.

Seda kohtumist on Kundla kirjeldanud nii: "See oli ühine väljasõit loodusesse Hiina saatkonnaga. Kuna mina olen selle parlamendigrupi liige, siis ostsin süüa kaasa. Käisime looduses, einestasime."

Samale piknikule sattunud mingil moel aga veel ka Kundla valijad. Tõsi, viimaste arvu eakas poliitik enda väitel ei mäletavat... Kuid hiinlasi olnud kohal seitse.

Mõni aeg hiljem poodles Kundla taas maksumaksja kulul. Seekord Selveris. 501kroonine arve kõlbas tema arust taas riigikokku viimiseks ja hüvitamiseks, sest toidukraami olnud seekord vaja Türil Keskerakonna büroos peetud kokkusaamiseks valijatega.

Kuidas Kuninga-Jaan Paide kunni mängis

Mullu tõmbas Kundla jaaniõhtuks selga kuningakostüümi, pani pähe staatust tõestava krooni ning lõbustas Paide Vallimäel linnaelanikke.

Uhked rõivad laenas ta Estonia teatrist. Hiljem esitas ta selle kohta riigikogule 450kroonise arve ja nõudis raha tagasi. Sest taas kord olnud tegu valijatega kohtumisega.

Paide jaaniõhtut meenutas poliitik nii: "Esitasin seal päevakohase jutukese. Valijaid oli palju – sadades. Aplaus oli tugev. Kõige aktiivsem kohtumine. Nii suurt rahvahulka tavaliselt koos ei ole."

Kuidas Värdja-Jaan üürnikke sõimas

Ammu pole ükski poliitik söandanud rahvast rääkida nii, nagu seda hiljuti tegi Kundla – oma korterisse võetud üürnikke värdjateks sõimates.

Tagantjärele väitis keskerakondlane, et ei tahtnud sellega üürilisi solvata, sest värdjas tähendavat ka vallaslast ja tema korteris elanudki vallaslapsed, kuna nende emal polnud abikaasat.

Keskerakonna fraktsioon mõistis Kundla sõnakasutuse hukka, sest riigikogu liige peab olema ühiskonnale eeskujuks. Sõimaja palus hiljem vabandust.

Samas pole Kundla siiani leidnud mahti minna Keskerakonna juhatuse ette tolle suupruukimise kohta aru andma.

Ja ka SL Õhtulehe tarvis ei leidunud rahvasaadikul nelja päeva jooksul hetkegi aega. Sest ta muudkui kohtuvat valijatega...

"Mina olen enda eest vabandanud ja järeldused teinud," oli kõik, mida Kundla võttis lühikeses elektronkirjas kosta.

Jaan Kundla oli riigikogu ainus liige, kes ei saanud presidendilt kutset 24. veebruaril Estonia kontserdisaalis peetud vabariigi 90. aastapäeva kontserdile ja vastuvõtule.

Nestor: Kundla on lollusi teinud

"Kui siin Jaan Kundla sugune tegelane ostab kala ja majoneesi, siis mulle tundub, et ajaleht peab tõesti sellest kirjutama," ütles SDE parlamendifraktsiooni juht Eiki Nestor eelmise nädala Eesti Ekspressis. Ja lisas: "Kuid ma ei tunne mingit rõõmu, et konkureeriva erakonna esindaja on rumalusi teinud, sest ega inimeste jaoks vahet ole. Kui üks Toompeal ostab hüvitise arvel kala ja majoneesi, siis on see sama hea, kui kõik 101 oleksid seda ostnud."

Taal: Kundla ajab harja punaseks

"Kui vaatad otsa Kundlale, kes ostab hüvitise eest majoneesi või rendib kuningakostüümi ning nimetab seda tööks valijatega, siis ajab 60 000kroonine tasu ajakirjanikel ja inimestel harja punaseks," ütles endine riigikogulane Olari Taal Eesti Päevalehele. "Paraku paistavad meile silma mõne riigikogulase eriti loll jutt ja loll nägu ning üle ääre ajav ülbus."

Lüpsja ja Eesti Energia asejuht

Muude ametite kõrval on Jaan Kundla jõudnud töötada ka Eesti Energia asedirektorina.

Lehmalüpsmise õppinud ta ära seitsmeaastaselt.

Ta on sõitnud autorallit ning olnud motokohtunik.

Omal ajal asutas ta Paide esimese erapoe – komisjonikaupluse, kus sai sisseoste teha nii rublade kui ka valuuta eest. Poodi varustas Kundla ise, vedades kaupa kaubikuga Soomest ja Saksamaalt.

Peale kõige muu on Kundla veel ka pillimees – näiteks valimiskampaania ajal mängis ta koos ansambliga Suveniir akordioni.

Allikas: Sl Õhtuleht, Järva Teataja

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee