Uudised

Eestisse tuli stalinistlik arhitektuur Leningradist 

SLÕL, 22. veebruar 2008, 00:00
Stalinistliku arhitektuuri juuri võib otsida juba antiigist. "Millalgi 1930. aastatel saadi aru, et töölisi saab paremini tegutsema panna, kui kasutada ka arhitektuuris neile paremini mõistetavat keelt," selgitab Mart Kalm.

"Nii hakatigi töölistele paleesid ehitama. Seejuures lähtuti klassikalisest antiigile toetuvast arhitektuurist – klassitsismist, barokist ja renessansist. Elamuehituses oli aga eeskujuks Viini 1920. aastate sotsiaalehitus, mis oli samuti paleesarnane. Pärast sõda lisandus võidupateetika."

Stalinistlikul eesti arhitektuuril on silmatorkavalt palju ühiseid jooni klassitsismiga. Ka sellele on Mark Kalmul oma seletus: eesti arhitektuuri tuldi suunama ja juhendama põhiliselt Leningradist. Seal on aga palju just klassitsismiajastust pärit hooneid, millest eeskuju võeti ja millega juurdeehitatavaid sobitada püüti. Mujal Nõukogude Liidus klassitsistlik alge nii teravalt esile ei tulnudki. Klassitsismiajastust on pärit ka siinsete stalinistlike ehitiste juures tihti kasutatud valge-kollase-kombinatsioon – need värvid kuulusid juba klassitsismi lemmikvärvide hulka.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee