Kommentaar

Kes on pehmed ja karvased?  (2)

Ando Leps, õigusteaduse doktor , 14. veebruar 2008 00:00
ETV on juba pikemat aega üllitanud meie riigiisadest saadet «Pehmed ja karvased». Teleseriaal on vaadatav. Kahjuks tundub, et saade on kuidagi sordiini, st tsensuuri all ja seda eriti viimasel ajal.

Presidendid

Keda siis nukkudega esitletakse? Eks esiteks ikka riigipäid. «Keldrielanikest» Pätsist ja Merist püütakse jätta muljet kui tarkadest, aga ülbetest riigimeestest. Tundub, et eelistatakse Merit. Ajaloost on teada, et mõlemad mehed olid Nõukogude Liidu salajased koostööpartnerid (kirjanduse järgi agendid). Seepärast on ka täiesti arusaadav, miks Päts ei osutanud vastupanu NLi sõjaväele 40. aastal ja Meri sõlmis Moskvas n-ö omal käel Eestit tugevasti kahjustanud juulilepped.

ENSV ÜNP esimeest ja EV presidenti Rüütlit iseloomustatakse kui sotsialismiaegset, oma naise tuhvli all olevat tobukest, kelle kallal siis Päts ja Meri veel omakorda kätt proovivad. Kuid lähiajaloost on teada, et vastupidiselt Pätsile ja Merile seisis Rüütel Moskvas raudselt Eesti (taasiseseisvumise) eest. Sel äreval ja ohtlikul ajal olevat Meri Soomes või Rootsis “jalgu puhanud”, nii nagu ka mitmed teised meie lugupeetud inimesed.

Istuvat presidenti Ilvest kujutati varem Brüsselis koos Siim Kallasega kui igapäevast napsimeest ja lobamokka, nüüd kui episoodilist tegelast, kes ei saa veel päris hästi aru, kus ta elab ja millist ametit peab.

Ministrid

Peaminister Ansipi iseloomu on nukukunstnikud tabanud vast kõige paremini – iseloomult kuri, väga enesekindel, kuid mitte tark inimene. Heites pilgu möödanikku, siis tema kurjuseavaldused on ka paljudele hästi nähtavad olnud.

Savisaart näidatakse loomulikult venelaste ebajumalana koos Hundiga, kes on kahtlemata kogu saatesarja üks koloriitsemaid kujusid. Hunt on kärakavend nagu venelased ikka, lauldes “Narva linnas asutasid lõbumaja Klaara ja Veera”. Kuid ta on just see tüüp, kelle suu kaudu saadakse enam-vähem täpselt teada eestlaste ja siin elavate teiste rahvuste vahekordadest.

Laari on saate autorid käsitlenud kui peene häälega heatahtlikku lollikest, kelle lapsemeelsete ümber-korralduste taga on nii meie tööstuse kui ka maarahva hävitamine, ebaõige erastamine ja rikkuste vahe pidev suurenemine. Aga ka sel-lena, kes seni kiivalt varjab oma teadmisi Estonia laevahukust, ka väidetavat Meri “osalust” selles.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Partsist jääb aga mulje, nagu ei oleks tegemist üldse ministriga. Ajab teine kogu aeg mingit segast juttu. Koos alati naeratava abiminister Kiisleriga (kahjuks ei näidata teda saates, kuigi nüüd on ta juba regionaalminister) moodus-tasid nad hea paari – Kurva Kuju rüütel don Quijote ja tema prakti-lise meelega kannupoiss Sancho Panza. Kui Partsil ei ole midagi ette näidata, siis Kiisleril on alati varrukast võtta Toompeal Vene kiriku kõrvale ehitatud miljonipeldik.

Reiljan on juudipärane väike-kaupmees, kellele viimasel ajal sekundeerib meie joodikust vaene ja räpane maamees, kes oma mõistuselt on aga targem paljudest riigiisadest. Saate autorid on kas tahtlikult või tahtmata andnud mõista, kust see eesti sugu pärit on. Reiljan ei ole ju enam keegi, kuid teda hoitakse kaadris ilmselt sellepärast, et nn maadevahetustehing on ju veel “pooleli”. Samas teatakse rääkida, et kohtulahendi asemel pidi kauplemise objekt praegu olema hoopiski siseminister Pihli varajasem ja ka praegune idasuunaline tegevus.

Teised tegelaskujud ei vääri eraldi märkimist, kuna nad on nii telesaates kui ka tegelikus elus peaaegu silmapaistmatud riigitegelased. Võidakse küsida, et kuhu jääb siis riigikogu esimees prl Ergma, kelle Meri omal ajal n-ö 24. tunnil kutsus meie riigikogu juhtima ühest Moskva-lähedasest, väidetavalt kinnisest astronoomia instituudist ning kes oli Eesti üldsusele täiesti tundmatu suurus, ja Kohtla-Järvelt pärit riigikogu I aseesimees pr Ojuland, kelle kohta Indrek Tarand kunagi paar tugevamat sõna öelnud. Ka nemad kuuluvad kategooriasse, kes ei vääri riigitegelastena eraldi märkimist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee