Kodu

Lutheri näidiskorter õpetas valgusega mängima (6)

Kadri Penjam, 8. veebruar 2008 00:00
MITU ÜHES: Madala seljatoega diivan ja erivärvilised valgusaktsendid liigendavad avara ruumi mitmeks osaks ja toovad esile iidse seina. Soovi korral saab värvilise valguse seada ka nii, et värv muutub iga viie sekundi järel – iseasi muidugi, kas keegi tahab oma kodust diskosaali teha.Foto: Krista Kalbin
Hiljuti oli Lutheri kvartalis kaks nädalat avatud näidiskorter, kus Philips näitas valgustusvõimaluste viimast sõna. Valguse ja sisustuse panid omavahel harmoneeruma sisekujundajad Irene Roos ja Ester Penjam.

Sisekujundajad tunnistavad, et sellise tööstushoone tüüpi majas asuva korteri sisustamine oli huvitav väljakutse.

Kuigi näidiskorter oli uudistajaile avatud vaid kaks nädalat, võtsid sisekujundajad asja südamega ning panid paika viimsegi kui detaili – justkui oleks tõepoolest käsil kellegi kodu.

Sisustus ja valgus käsikäes

Sellist näidiskorteri projekti on Philips varem teinud näiteks Riias ja Stockholmis, nüüd siis ka Tallinnas.

Mööbli laenutas Isku, aksessuaarid on pärit Homeartist ja Jyskist, köögimööbel Ademar Furniture’ist ja valgustid Hektor Lightist.

Mida siis eelkõige silmas peeti? Sisekujundajate eesmärk oli kasutada valgust ruumi tsoonideks jagamisel. Et kõnealune korter oli läbi kahe korruse, jagati ruumides olevad valgusallikad vastavalt vajadusele kaheks: osa tsoone said nn tööstuslikud LED-valgustid, tehnilise valguse pehmendamiseks lisati aga romantilisemaid valgusteid.

"Iidsed paekiviseinad võlusid meid, tahtsime kindlasti esile tuua nende omapära. Nii rõhutasimegi krobelist kivipinda alt üles suunatud valgustuse abil," rääkis Irene Roos. Mööblipaigutuse, värvivaliku ja valgustusega püüti luua võimalikult hubast õhkkonda, mõeldes võimalikele eri vanuses pereliikmetele.

Valgustid aknaorvades

"Mööblivalikul ei püüdnud me taastada Lutheri-aegset meeleolu, sisustus on suuremas osas funktsionalistlikult sirgjooneline," lisas Roos. "Selle tasakaalustamiseks on maas kergelt romantilise alatooniga vaibad, värvivalik sai aga paika kontrastipõhimõttel – et seinad, laed ja põrandad on heledad, tõime sisse tumeda mööbli ja tumedad kardinad."

Philipsist antud valgustus oli valdavalt tööstuslik, tegelikult kodus sellist naljalt ei kasutata, tunnistas Ester Penjam. "Pealegi pole tavainimesel enamasti kodus nii palju valgusteid," märkis ta. "Nii püüdsime valgusallikaid teadlikult eri kohtadesse ära peita, näiteks magamistoas peeglite taha, elutoas suunasime valguse põrandalt seintele." Tavalist ülevalt alla suunatud valgust korteris eriti ei kasutatudki, vaid elutoa romantiline valgusti, mis ulatus läbi kahe korruse, rippus söögilaua kohal laest alla.

Mõistagi polnud sisekujundajail valgustuslahendust valides päris vabad käed, sest üldmulje määrasid Philipsi uudistooted: efektne klaasmunakujuline valgusti, puldiga juhitav mitmevärviline LED-lamp või näiteks LED-valgusti, millel valgus iga viie sekundi tagant sujuvalt värvi vahetas. Värvigammas olid esindatud kõik LED- valgustite põhivärvid.

Nagu tavakorteri sisustamisel, oli näidiskorteriski tubades mänguruumi rohkem – köögis, vannitoas ja tualettruumis seab ruumide otstarve oma piirangud.

"Näiteks ei tohi vannitoas kunagi suunata peegli kohal olevat valgusallikat ülevalt alla – see jätab peeglissevaataja näole inetud tumedad varjud," õpetas Irene Roos. Näidiskorteri vannituppa valisid nad Hektor Lightist valgusti, mille valgusallikas on pikitriibuna peegli sees.

Ruum seab oma nõuded

Nii kööki, kus üldiselt valdav tehnilisem valgustus, kui ka mujale korterisse paigutati näiteks pisikesi valgusallikaid – meeleoluküünalde imitatsioone, mis raputades hakkavad põlema ja kumavad siis kaua aega.

Ehkki lõpptulemus oli sisekujundajate sõnul tavalise korteri kohta selgelt ebatraditsiooniline, andis näidiskorteri sisustamine tänuväärse võimaluse palju valgusega mängida, katsetada ja näidata, kuidas luua valguse abil erisugust meeleolu, kuidas mõjub valguse hajutamine, mismoodi muuta üldmulje ruumist valgustuse abil kord pehmeks ja õdusaks, kord rangeks ja asjalikuks.