ROHELINE MEHIKE: Detail marsikulguri Spirit saadetud fotolt. Teadlaste arvates on see kivi. Ufodesse uskujad näevad aga pildil Marsi elanikku, väikest rohelist mehikest. Foto: NASA
Aadu Hiietamm 24. jaanuar 2008 00:00
Maailmas tekitasid suurt elevust Marsil tehtud fotod, millel hea fantaasia korral võib näha väikest rohelist mehikest.

Teadlaste sõnul ei ole piltidel siiski elusolendid, vaid väikese inimese kujuga kivi. Ufodesse uskuvaid taevauurijaid teadlaste seletus ei rahulda, nende arvates on USA kosmoseagentuuri NASA marsikulguri Spirit kaamera ette jäänud tõepoolest Marsi elanik.

Kaks marsikulgurit

Marsil tegutseb praegu kaks NASA kulgurit. Neist esimene, Spirit, laskus sinna 2004. aasta 3. jaanuaril ja teine, Opportunity, kolm nädalat hiljem.

Kulgurite tegevusajaks oli esialgu plaanitud ainult kolm kuud, kuid üllatuslikult töötavad nad siiani. Opportunity on liikunud Marsi pinnal ligemale 12 kilomeetrit ja Spirit üle seitsme kilomeetri. Mõlemad kulgurid on Maale saatnud üle 100 000 foto.

NASA teadlaste kinnitusel on kulgurid leidnud Marsil tõendeid vee olemasolust. Näiteks avastati hall särav mineraal hematiit, mis Maa peal moodustub vees. Mingit märki elusolenditest või kunagi eksisteerida võinud elusorganismidest kulgurid aga ametlikel andmetel avastanud ei ole. Tõele au andes napib aparaatidel elu leidmiseks vahendeid. Seetõttu peavad NASA teadlased siiski võimalikuks, et piirkond, kus kulgurid pinnavee jälgi avastasid, võis olla kunagi elamiskõlblik keskkond.

NASA insenerid usuvad, et kulgurid võivad Marsil edukalt töötada kuni järgmise aastani. Naljaga pooleks tundub liikuraparaatide tööd jälgivatele teadlastele, nagu käiks keegi vahepeal nende päikesepaneele tolmust puhastamas. Niisugused naljad toidavad ka üha enam levivat versiooni marsikulgur Spiriti pildistatud rohelisest mehikesest.

Tasub meenutada, et 2004. aasta 25. jaanuaril Marsile laskunud Opportunitylt saadetud esimestel fotodel märkasid USA kosmoseteadlased salapärast väikest kollast objekti, mis meenutas väljanägemiselt jänest. Teadlaste hinnangul oli pidevalt asukohta muutnud saladuslik objekt vaid 4–5 cm pikk ja kaalult kerge. Seetõttu liigutasid teda Marsil puhuvad tuuled. Kõige tõenäolisemalt kujutas avastatud "jänes" tükikest marsikulguri pehmest materjalist.

Ühes on teadlased siiski kindlad: Marsilt leiab märke muistsest elust bakterite tasemel, kuid usaldusväärsete andmete saamine võtab aega.

Teadlased ei julge veel väita, et Marsilt võib praegugi elavaid mikroorganisme leida. Nimelt tapab kosmosekiirgus selle planeedi pinnal ilma kaitsevahenditeta kõik elava.

Phoenixi lend Marsile

Tõsisemalt asub Marsil elu otsima möödunud aasta augusti algul Floridast Canaverali kosmodroomilt startinud USA kosmoseagentuuri NASA kosmosesond Phoenix Mars Lander, mis peaks punasele planeedile jõudma 25. mail.

Kui kõik läheb plaanikohaselt, siis võtab see kosmoseaparaat Marsil 2,4 meetri pikkuse ja puurimisseadmega varustatud robotkäe abil proove kuni meetri sügavusest ning ka analüüsib neid pardal olevates aparaatides.

Tegemist on kalli projektiga. Phoenix Mars Lander neelab 420 miljonit dollarit. Selle projekti elluviimisel peab NASA silmas ka kaugemaid eesmärke. Nimelt tahab kosmoseagentuur pärast 2020. aastat (hiljemalt 2037) lennutada Marsile kuus astronauti ning Phoenix Mars Lander peab aitama leida platsi, kus nad punasele planeedile astuvad.