Eesti uudised

Värdjas - ränk sõimusõna (64)

Oliver Rand, Karoliina Vasli, 16. jaanuar 2008, 00:00
SOLVAS RÄNGALT: Üürnikke värdjateks sõimates solvas Jaan Kundla neid keeleteadlaste hinnangul rängalt.  Tiina Kõrtsini
Keeleteadlaste meelest on riigikogulane Jaan Kundla, kes oma korteris elanud üürilisi värdjateks nimetas, sõnakasutus räige ja väga solvav.

"Selliste väljendite avalik kasutamine võib viia kohtuasjani, sest alus oleks täiesti olemas," arvab keeleteadlane, Tartu ülikooli emeriitprofessor Huno Rätsep Jaan Kundla (Keskerakond) sõnavõtu kohta ajalehes, kus ta oma väidetavalt võlgujäänud üürnikke värdjateks sõimab.

Värdjas – ränk sõimusõna

"Hinnangu sellele sõnale saab anda Eesti Keele Instituut, kuid tuleb öelda, et mingit positiivset varjundit sellel sõnal kahjuks küll ei ole ja pole kunagi olnud," ütleb Rätsep. Mainitud instituudi keeleteadlase Tiiu Erelti arvates ei tohiks hea lastetoaga inimene sellist sõna kellegi iseloomustamiseks kasutada. "Siiski tuleb öelda, et see sõna on aja jooksul saanud halvustavat värvingut juurde. Just noorem põlvkond kasutab seda väga negatiivses kontekstis. See on ikka praegu pigem ränk sõimusõna," ütleb Erelt.

Teadlane tunnistab ka, et kunagi ammu nimetati värdjaks tõepoolest ka sohilast ja mõni vanem inimene kasutab toda sõna selles kontekstis siiani. "Vanema inimese puhul võib seda mingil määral ju mõista, et järsku ta ei tea, mis on sõna tähendus praegu. Aga kui see nii ka on, siis on ikkagi kahju," üritab Erelt 70aastasele Kundlale mingitki õigustust leida.

Kirjakeele sõnaraamatu järgi tähendab värdjas ebardit ja eemaletõukava välimusega monstrumit või teise selgituse järgi ka väärastunud psüühikaga inimest ja on eelkõige sõimusõna. Kolmas, vananenud tähendus on sohilaps.

Riigikogulane palus vabandust

"Palun ühiskonna ees vabandust oma mõtlematu sõnakasutuse eest," ütles Kundla eile. Ta ütles, et andis emotsioonidele mõtlematult voli. Enne seda oli ta öelnud, et mõtles värdjate all oma korteris üürnikuna elanud vallaslapsi ning sestap olnud tolle sõna kasutamine põhjendatud. Ka Keskerakonna parlamendifraktsioon mõistis eile Kundla rõvetsemise hukka. Saadikurühma aseesimehe Ain Seppiku kinnitusel peab riigikogu liige olema ühiskonnale eeskujuks.

Kundla sattus ajakirjanduse tähelepanu alla läinud nädalal, kui lubas oma Paide korteris elava suurpere üürivõla pärast välja tõsta. Mullu augustis nelja lapse, lapselapse ja väimehega Kundlalt ulualuse üürinud Raili Karell lahkuski poliitiku korterist, sest omanik jättis nad lõpuks vee ja elektrita.

Ajalehe Järva Teataja vahendusel kinnitas nüüd Lääne-Virumaale kolinud Karell, et ta pole Kundlale sentigi võlgu ning on valmis seda kas või kohtus tõestama. Riigikogulase sõnul on naine talle võlgu aga ligi 30 000 krooni. Väidetavalt on Karellil üüri maksmisest varemgi tüli tõusnud.

SL Õhtulehele ei tahtnud Kundla eile oma sõnakasutuse selgituseks midagi lisada.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee