Uudised

Saksa parempoolsed ootavad tšehhidelt lepitust  

11. august 1998 00:00
ALLAN KASESALU

Saksa Kristlik-Sotsiaalse Liidu (CSU) esimees Theo Waigel kritiseeris möödunud nädala lõpul taas Tšehhi peaministrit Milos Zemanit tema väljenduse pärast sudeedisakslaste aadressil ja nõudis temalt vabandamist.

Austria ajalehe Der Standard andmetel oli Zeman vastu sudeedisaksa esindajate osalemisele Saksa-Tšehhi koostöönõukogus, põhjendades oma seisukohta sellega, et Praha ei määra selle liikmeteks ka kommuniste ega paremäärmuslasi.

Sudeedisakslaste kaudne võrdlus kutsus kohe esile mitmete Saksa juhtpoliitikute terava kriitika Zemani aadressil ja nüüd kordas seda Saksamaa valitsuses rahandusministri kohal olev Waigel ürituse "CSU - küüditatute kaitsja" 1 600 külalise ees.

Teise maailmasõja eelõhtul saksa enamusega asustatud ja tollase Tšehhoslovakkia koosseisu kuulunud Sudeedimaa läks 1938. aasta sügisel seoses Müncheni sobinguga Saksamaa koosseisu. Pärast sõda läks see piirkond Potsdami konverentsi otsusel uuesti Tšehhoslovakkiale ning seal elanud sakslased saadeti kurikuulsa Beneši dekreedi alusel maalt välja.

Saksa valitsuskoalitsiooni kuuluv CSU, mis on kantsler Helmut Kohli juhitava Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) sõsarpartei Baieris, hoiab kiivalt nn. Sudeedi-küsimuse ümber käivat poliitilist diskussiooni päevakorral. Waigeli partei peab sudeedisakslaste küüditamist õigusevastaseks ja Beneši dekreeti inimsusevastaseks.

Samas nõuab CSU Tšehhi jäänud sakslastele vähemusõiguste tagamist Euroopa Liidu (EL) seadusandluse raames.

Dpa teatel heitis Tšehhi tööminister Vladimir Spidla Saksa parempoolsetele ette rahvusliku kaardi mängu toomist käimas olevasse valimisvõitlusse. Eilsete Praha ajalehtede teatel kinnitas 47-aastane Spidla, et demokraatliku Tšehhi parteid on sellisest trumbist loobunud.

Tõepoolest, vaidlus sudeedisakslaste ümber on Saksamaal parteidevaheline, sest oma sõnavõtus ründas CSU juht ka sotsiaaldemokraate ning rohelisi.

Der Standardi teatel toonitas Waigel kõnealusel foorumil: "Need, kes Schröderi, Fischeri ja Lafontainei kombel sudeedisakslasi häiriva faktorina käsitlevad, ei tunne ajalugu ja käituvad lühinägelikult ning Saksa huvide vastaselt."

Tema sõnul usub Tšehhi peaminister, et sotside kantslerikandidaadi Gerhard Schröderi valimisvõidu korral laheneb küüditatud sakslaste probleem iseenesest. Seejuures pidas ta silmas ilmselt sotsiaaldemokraadist Zemani parteilist kuuluvust, mis võimaldab sama maailmavaadet esindavatel valitsusjuhtidel paremini üksmeelele jõuda.

Tšehhi tööminister toonitas oma avalduses, et ta ei karda konflikti teravnemist Helmut Kohli võidu korral, sest Saksamaa välispoliitikat on alati iseloomustanud realiteeditaju.

REUTERS

Saksamaa rahandusminister Theo Waigel ootab Tšehhi peaministrilt vabandust sudeedisakslaste kaudse võrdlemise pärast kommunistide ja paremäärmuslastega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee