Uudised
11. august 1998 00:00

Pimedad õpivad masseerima

KADRI JAKOBSON

Eesti Pimedate Liit ja Astangu Toimetulekukeskus alustasid masseerimiskoolitusega nägemispuuetega inimestele, mis on üks osa Euroopa Liidu raames toimuvast Phare Line projektist.

Eesti Pimedate Liidu esinaise Anne Veske sõnul on masseerimiskursuse eesmärk õpetajate koolitamine tööks vaegnägijatega, samuti saada teada, kui palju on selle elukutse huvilisi. Veske sõnul on nägemispuudega masseerijad maailmas väga tunnustatud ja sellealane koolitus Eestis peaks tulevikus toimuma riiklikul tasandil.

Koolitusele valiti konkursi teel 9 inimest - 5 vaegnägijat ja 4 pimedat. 416-tunnise masseerimiskursuse praktilise osa viis läbi Jaak Gross. Doktor Reet Keine abiga said huvilised teadmisi anatoomiast, füsioloogiast, nahahaigustest ja hügieenist. Kõik kursustel osalejad läbisid ka esmaabi algkursuse.

Keine sõnul on nägemispuuetega inimeste koolitus kallis, sest nõuab erinevaid abivahendeid. Masseerimiskursus neid ei vajanud. "Saime tervishoiuministeeriumist peata skeleti ja Soomest hankisime lihastekaardid," ütles Keine. "See oli kõik, mis meil vaja läks."

Jaak Gross on pikka aega tegelnud spordimeditsiiniga ja pidanud õpetajaametit Pedagoogikaülikoolis. Koolitusel oli teiste seas abiks ka tema vend Jüri. Vennad on klassikalist massaaz^i õppinud selle ala meistri Anatoli Biljukovi juures Moskvas, täiendanud ennast Saksamaal ja Rootsis. Põgusalt on nad tutvunud ka Soome Arlainstituudi koolitusega.

Jaak Grossi sõnul vajab pimeda inimese õpetamine rohkem individuaalset tööd, sest kõik võtted tuleb masseerija enda keha peal ette näidata. Vaegnägija suur eelis on tema ülitundlik kompimismeel ja käte tundlikkus. "Mõnel inimesel oleks nagu päike selja taga," lisas Gross.

Tööpaiga muretsemine jääb masseerijate endi õlule. Reet Keine sõnul võivad nad töötada kosmeetikasalongides, saunades või avada oma kabineti. Meditsiinilise alghariduseta ei saa nägemispuudega masseerijad töötada raviasutustes.

Vaegnägijate masseerimiskoolituse projekti patroon on Soome suursaadiku abikaasa Irmeli Oinonen, kes on 30 aastat töötanud liikumispuuetega inimestega. "See oli keskendumine tööle. Need inimesed ei teinud tööd mitte ainult kätega, vaid suure hinge ja hea südamega," ütles Oinonen.

Masseerimiskoolituse idee saadi Soomest, kus sellealast väljaõpet on antud juba 60 aastat. Koolitus on üks osa 2-aastasest Phare Line projektist, mille käigus on läbi viidud kursusi nägemispuuetega inimeste elust ja toimetulekust Eesti ühiskonnas. Soomes tegutsev Arlainstituut on andnud abi programmide koostamisel ja koolituse läbiviimisel.

VAMBOLA SALUPUU foto

Jaak Gross jagas vajalikke õpetusi ja innustas õpilasi kallistuste ja paidega.