Eesti uudised

Vladislav Koržetsist sai lõpuks Eesti kodanik (8)

Allar Viivik, 17. detsember 2007, 00:00
KODANIK MÄNNIKESEST EESTI KODANIKUKS: Kala- ja naljamehena tuntud Vladislav Koržets räägib, et tükib kõikvõimalike dokumentide ajamisel ikka venitama. «Esimese trahvi teenisin juba 16aastaselt, sest venitasin Nõukogude punase passi ajamisega ligi aasta,» ütleb ta. Saatuse irooniana on ka alles taskusse saadud Eesti pass punaste kaantega.  Tiina Kõrtsini
Kalamees ja humorist Vladislav Koržets, kes Eesti huumoriklassikas on kodanik Männikese prototüüp, sai lõppeval aastal viimaks ka Eesti kodanikuks.

1951. aastal Siberis sündinud, kuid teadliku elu Eestis elanud Vladislav Koržets oli tänavu augustini hallipassimees. Viisakalt vabandab ta seda enese laiskusega, ehkki tunnistab, et mingil hetkel tekkis ka trots.

1980ndate lõpul ja 1990ndate algul olid rohelised kaardid, millega inimesi kodanikeks registreeriti. "Siis otsustati, et kõik, kes on andnud raskel ja pingelisel ajal Eesti poolt oma hääle ja hinge, saavad isikutunnustuse," meenutab Koržets. Veidi hiljem aga anti kodakondsus siiski vaid vana vabariigi kodanike järeltulijaile. Koržetsi Eesti ja Poola päritolu vanemad olid paraku sündinud Siberis.

Hallipassimehena tuli leppida kitsendustega. "Kui ma tahtsin kuhugi sõita, siis käisin ikka mööda saatkondi ja raiskasin raha. Et saada viisasid," meenutab Koržets.

Miks ta siis tänavu kodanikuks saamise rattad käima pani?

"Alguses oli plaan saada see teenete eest," räägib Koržets, ehkki kahtles tagasihoidlikult, kas tal nii suuri teeneid on. Nii valiski ta kodakondsuse taotlemise naturalisatsiooni korras.

Mida tuli kodanikuks saamiseks teha?

"Andsin põhiseaduse tundmise eksami. Keeletesti ei nõutud. Piisas tõendist, et olen saanud hariduse eesti keeles," kirjeldab Vladislav Koržets.

Kas ta on nüüd rahul?

"Tegelikult ei olnudki asi nii hull. Võib-olla kartsin passi ja ID-kaardi ajamist rohkem kui asi väärt," lõpetab ta.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee