Kodu

Kommipuu õnnestub alati esimesel katsel 

Kaire Kenk, 14. detsember 2007 00:00
EKS TEE JÄRELE: Maria kommipuu on küll juba niigi ilus, aga seda annab veel komme lisades kohevamaks sättida. Foto: Tiina Kõrtsini
Kommipuu tegemisega saab tõesti igaüks hakkama. Ehk saad alljärgnevast mõningaid näpunäiteid ja sinu kommipuu tuleb veelgi kenam kui see meil Mariaga välja kukkus.

Kommipuu tegemiseks on mitu lihtsat meetodit. Kõige lihtsam neist on mässida melonile toidukile ümber ja hakata selle ümber järjest komme lisama, kleepides kommipaberi otsad toidukile külge. Kommikorvikese tegemiseks tuleb panna korvi põhja oaasis (spetsiaalne õhuline kuiv või niiske aluspind, kuhu taimed vm sisse torgatakse). Torka kommidesse võileivatikud ja suru tiku teine ots oaasise sisse. Kommid võib hiljem muidugi nahka pista.

Mida suurem oaasis, seda rohkem kulub komme

Meie otsustame koos viienda klassi tüdruku Mariaga aga klassikalise kommipuu teha, ehkki selle jaoks tuleb aega ja kannatust varuda.

Esmalt täidame savipoti kivikestega, siis voolime noaga oksa alumise otsa noaga teravaks. Kivikesed peavad olema võimalikult pisikesed, nii püsib kommipuu potis paremini. Fotograaf Tiina soovitab poti põhja tükk plastiliini panna ja oksa sinna sisse suruda.

Kui sul on neljakandiline oaasis, lõika see ümaraks või kuusekujuliseks koonuseks. Oaasis on nii pehme, et Maria saab selle vormimisega edukalt hakkama. Aga et me ei raatsinud oaasist väga palju nüsida, maksis see kurjalt kätte – pikliku oaasise katmiseks läheb vaja tunduvalt rohkem komme, kui me algul arvestasime. Peale selle läks kommipuu proportsioonist välja ja kippus potis loksuma.

Reegel, mis päriselus hästi ei toimi

Nüüd torkame šokolaadi- ja batoonkommidest lihtsalt võileivatikud läbi, kõvadele karamellkompvekkidele tuleb aga traat ümber siduda. Oaasisesse surumiseks tuleks jätta vähemalt viiesentimeetrine traadiots, lühemad kipuvad alla kukkuma.

Pole oluline, kas alustad kommipuu tegemist oaasise alumisest või ülemisest otsast, tähtis on vaid, et paneksid kommid oaasisesse ringikujuliselt ja võimalikult tihedalt. Seda soovitas meile florist Heiti Põder, aga tegelikult oli seda reeglit raske järgida.

"Vaata, kui lahedad juuksed talle tekkisid!" rõõmustab Maria puu latva üha uusi kommiga võileivatikke torgates. "Nüüd oleks talle nina ka vaja!"

Niimoodi läbisegi komme lisades me oma kommipuu valmis saamegi. Maria lubab seda kodus veel kotitäie karamellkommidega kohevamaks sättida.

Eks tee järele!

Kommipuutegemiseksläheb vaja

Savipotti, ilusat puuoksa, kuiva pallikujulist oaasist (sobib ka neljakandiline, aga sellest pead ise noaga sobiva kuju voolima), pisikesi mere-kivikesi, peenikest metalltraati (ehitusmaterjalikauplusest) või pakki võileivatikke.