Jahimehed leidsid Saksa sõduri säilmed (14)

Oliver Rand 8. detsember 2007 00:00
Jahimehed leidsid Sõrve metsast 1944. aastal langenud Saksa sõduri säilmed, mis maetakse ümber Narva sõjaväekalmistule.

Sõduri säilmed avastati kunagise Lõpe–Kaimri kaitseliini tagant metsast, kunagistest kaevikutest pisut eemal. «Saapad paistsid sambla alt välja,» kirjeldab sõjaajaloohuviline Janno Vahter jahimeestele avanenud vaatepilti. «Sõdur oli surma saanud ilmselt taganemise ajal, sest maetud teda polnud. Sammal oli luud-kondid katnud.» Leiti ka sõduri žetoon. Tema isiku kindlakstegemine on seega võimalik. Osa sõjamehe tuvastamist kergendavaid esemeid ja tema luud saadeti Tartusse, kus tegutseb sõjahaudade hoolde liidu esindaja.

Et säilmed olid lausa maapinnal ja käidavast kohast kõigest viie meetri kaugusel, on hämmastav, et 63 aasta jooksul keegi neile peale ei sattunud. Säilmete juurest leiti abielusõrmus, habemeajamisvahendid, märkmik, pliiatsid, kamm, peegel. Relva ega aurahasid polnud. Padrunivöö oli laskemoona täis, seljakotis oli padruneid ja granaat. Selle toimetasid minema päästeameti demineerijad. «Kolpa ei leitud, puudusid ka käeluud. Nähtavasti olid metsloomad oma töö teinud,» oletab Vahter.

«Nii palju on praeguseks teada, et tegu on Saksa armee 23. jalaväediviisi 68. rügemendi sõduriga. Leiu teebki hämmastavaks asjaolu, et väeosa saadeti soomlastelt Suursaart vallutama. Enamik võitlejaid langes vangi või sai surma. Kuidas see mees hoopis teise Eesti otsa Saaremaale sattus, on teadmata,» arutleb Vahter.