Eesti uudised

Rahavahetuspaanika kordus (1)

Kadri Paas, 28. november 2007 00:00
MEENUTAB: Feliks Undusk mäletab, et ehkki margauudisele mängiti «Wigla show» signatuur ette, tormasid paljud paanikas raha vahetama. Foto: Arno Saar
Valuutavahetuspunktidesse pikad järjekorrad tekitanud roonidevalveerimispaanika sarnaneb nagu kaks tilka vett omaaegse naljamehe Ivar Vigla 1991. aastal vallandatud rahavahetushüsteeriaga.

Kui Vigla lõmps Soome 100margaste käibeltkadumise kohta tõi kaasa koguni pommiähvarduse ja diplomaatilise sõnasõja, siis kroonide vahetamistalgud eurodeks näivad vaibuvat tõsisema tagajärjeta.

1991. aasta 16. veebruari õhtul pärast suusatamise maailmameistrivõistluste ülekannet ja enne meelelahutussaate "Wigla show" algust andis ETV diktor valuutakommentaariks sõna "Aktuaalse kaamera" toonasele uudistejuhile Feliks Unduskile. Too luges ametliku tooniga Soome ringhäälingust saadud teabele viidates ette uudise, et Soome 100margased kõrvaldatakse käibelt.

Ivar Vigla naljasaate avalõiguks mõeldud libauudis tabas rahvast nuiahoobina pähe – tuhanded inimesed tormasid, kes kuhu, oma sääste vahetama. Nimelt oli äsja käibelt kaotatud 50- ja 100rublased ning väga paljud olid oma rahatagavara aina odavnevate rublade asemel vahetanud kaljukindlana tundunud Soome markadeks.

Soome marga tänavakurss langes kaheksa korda, kirjeldab ETV naljaks mõeldud uudise košmaarset mõju. Äri tehti isegi taksopeatustes ja poolmuidu kursiga – peaasi, et Soome rahast lahti saaks. Kui telesaate lõpus öeldi välja, et margauudis on puhas jama, polnud telerite ees enam suurt kedagi, sest kõik olid tormanud linna peale raha vahetama...

Vigla: see oli Eestimaa suurim häpening, pikkade nugade öö

"Telemaja sai pommiähvarduse, Soome valitsus nõudis eestlastelt aru ning sellest päevast peale ei ütle paljud tuttavad enam Viglale ja Unduskile tere," ütleb ETV kodulehekülg libauudise mõju kohta. "See oli Eestimaa suurim häpening, pikkade nugade öö. Sellel hetkel ei teadnud, et see asi nii kuradi umbseks, nii karmiks läheb," on Vigla hiljem öelnud.

ETV toonane peadirektor Mart Siimann pidas vajalikuks koguni avalikult vabandada: "Võisime taas kogeda, kui ebamäärane on piir koomilise ja traagilise vahel."

13 aastat tagasi telekarjääri lõpetanud Undusk muigab veel tänagi, kui toda ligi 17 aasta tagust saatuslikku nalja meenutab.

"Vähe aega enne meie marganalja kadusid käibelt 50rublased. Siis oli analoogne saade. Ilmselt seetõttu nali mõjuski tõepäraselt, et see oli üsna samamoodi tehtud," arvab Undusk puhkenud paanika põhjuseks.

Nüüd autoregistrikeskuse eksamiosakonnas töötava Unduski väitel mõtles libauudise välja Vigla. Ning et väljamõeldis tõepärasemalt mõjuks, soovitas ta selle ette kanda ametliku teatena. "Vigla oli ise rohkem šõumees," ütleb Undusk, et "Wigla shows" poleks 100margaste kohta käivat uudist keegi tõe pähe võtnud.

Unduski mäletamist mööda mängiti enne margauudise ettelugemist siiski Vigla naljasaate signatuuri, kuid seda märkasid ilmselt vähesed. "Need, kes rohkem petta said, juhtusid juttu kuulama kusagilt keskpaigast ehk saate saba ja sarvi ei näinud. Ning põrutasid kohe minema. Ma isiklikult ei arvanud, et... Uskusin, et kõik saavad aru, et see on hea nali. Oli ju öeldud, et see on "Wigla show" erisaade!"

Süütuks lõmpsiks mõeldud uudise mõju mõistis Undusk alles siis, kui hakkas saama ohtralt ähvarduskõnesid ja -kirju. "Et kaotasin nii palju raha ja löön su nüüd maha!"

Undusk: praegune hüsteeria on siiski natuke teistmoodi

Peamiselt siinsete venelaste seas levib juba ligi kaks nädalat kumu krooni peatse devalveerimise ohust. See on valuutavahetuskioskitesse tekitanud pikad järjekorrad ning kroonide eest ostetakse eurosid enneolematus koguses. Hüsteeria tekitajaks peetakse ühte venekeelsesse internetifoorumisse riputatud kirjutist, mis kutsus kaaslobisejaid arutlema, mida peaks krooni devalveerimise puhul ette võtma.

Undusk ei taha omaaegset marga- ja nüüdset kroonipaanikat siiski omavahel kuigi sarnaseks nimetada. Kuigi tühjast tõusis parasjagu tüli mõlema puhul.

Tema arvates läks markade pärast mahtraks ainult ühe libauudise pärast, kuid krooni kursi muutmisest on mitmel pool räägitud juba mitu kuud.

Vigla ei tahtnud 100margastega seotut sõnagagi meenutada.

Kapo otsib paanika tekitajat

Kuigi kaitsepolitsei kinnitusel pole krooni devalveerimise kohta käiva kuulujutu levitamine kuritegu, uuritakse valeteabe tagamaad sellegipoolest. "Nii kaitsepolitseile kui ka avalikkusele on juba varasemalt teada, et valeteate levitajaks olnud venemeelne liikumine Öine Vahtkond on Venemaa suunatav organisatsioon, mistõttu on põhjendatud ka kaitsepolitsei huvi toimuva vastu," selgitab komissar Olari Valtin BNSile. Eesti Pank kinnitas juba esmaspäeval, et krooni senine kurss euro suhtes püsib euro kasutuselevõtuni.

Nädalavahetusel venelaste seas puhkenud kroonidevalveerimispaanika raugeb – eile vahetas näiteks Ühispank valuutat peaaegu samapalju kui tavaliselt. Postimehe teatel tahtvat aga paljud tolle panga venelastest kliendid ikkagi muuta oma raha pangaarvel eurohoiuseks. Samas kinnitab aga näiteks transiidiärimees Oleg Ossinovski Delovõje Vedomostile, et ei näe mingit põhjust, miks peaks kroonid eurodeks vahetama.

Kuidas krooni devalveerida?

Seaduse järgi saab krooni kurssi muuta ainult riigikogu, kuid ka siis ainult kooskõlas Euroopa Keskpangaga. Parlament peaks asja arutama vastava seaduseelnõu kolmel lugemisel. Kui selline seadus vastu võetaks, peab president selle välja kuulutama ning see jõustuks pärast avaldamist Riigi Teatajas.

Eesti Pank

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee