Maailm

Poola välisminister võitles Nõukogude vägede vastu (14)

Aadu Hiietamm, 28. november 2007 00:00
KOOS PEAMINISTRIGA: Poola peaminister Donald Tusk (vasakul) tervitab enne valitsuse istungit välisminister Radoslaw (Radek) Sikorskit. Foto: Reuters/Scanpix
Poola uuel välisministril Radoslaw Sikorskil on suhtelisele noorusele vaatamata seljataga värvikas elu. Näiteks võitles ta 1980. aastatel Afganistanis mudžahiidide poolel tollase Nõukogude Liidu vägedega.

Poolas hiljuti ametisse astunud Donald Tuski juhitava valitsuse suurim staar on välisminister Radoslaw (Radek) Sikorski. Oxfordis filosoofiat, politoloogiat ja majandust tudeerinud mees peab ennast kirglikuks antikommunistiks.

Põhja-Poolas Chobielinis on tema maamaja väravas punane silt, millele on valgete tähtedega kirjutatud "Kommunismivaba tsoon".

Tänab kommuniste

"Saatuse irooniana tuleb mul oma elu parimate pöördepunktide eest tänada just kommuniste," rääkis Radek Sikorski nädalaajakirjale Focus. Vahemärkusena olgu öeldud, et Poola uuele välisministrile meeldib, kui teda ei kutsuta Radoslawiks, vaid Radekiks. Juba Inglismaal teenis ta hüüdnime lord Radek. Sikorski arvates on tema puhul Radek öelda sama, mis Billi ja Tony kasutamine William Clintoni ja Anthony Blairi puhul.

Radek Sikorski viibis 1981. aasta detsembris 18aastase abituriendina Londonis inglise keele kursustel, kui kommunistid Poolas ametiühingukoondise Solidaarsus lämmatamiseks sõjaseisukorra välja kuulutasid. Koolis Solidaarsuse aktivistina tegutsenud Sikorskil küpses sõjaseisukorrast kuuldes peas kohe plaan jääda Inglismaale.

Talle võimaldati poliitiline varjupaik, anti Briti kodakondsus ning 23aastasena lõpetas noormees juba maineka Oxfordi ülikooli. Ülikoolipäevilt tunneb ta hästi ka Briti konservatiivide praegust juhti David Cameroni.

Pärast stuudiumi otsis ta uut võimalust ennast proovile panna ja leidis selle Afganistanis, kus mudžahiidid võitlesid Nõukogude okupantidega. Radek Sikorski sõdis seal ligi neli aastat, relv käes, mudžahiidide poolel ning saatis samal ajal lugusid Briti ajalehtedele. Temast sai tõeline staarreporter. "Mõned ajakirjanikud lendasid Pakistani. Läksid kõrbe, astusid kaamera ette ja röökisid: "Siin on Dan Rather Afganistanis!" Mina tahtsin midagi muud," kirjutas Radek Sikorski oma eluloos enda ajakirjanikutöö kohta. Tema lugudele oli iseloomulik äärmuslik antikommunism, millel Briti meedias oli hea minek.

"Kas ma ka ise kedagi tapsin, jäägu minu saladuseks. Igal juhul ei olnud ma neutraalne vaatleja," on Sikorski Afganistani-perioodi kohta öelnud ajalehele Gazeta Wyborcza.

Peale lugude saatis ta Afganistani sõjatandrilt ka fotosid. Neist üks, mis kujutas Nõukogude armee rünnakus tapetud afgaane, võitis 1988. aastal Maailma Pressifoto auhinna (World Press Foto Award). "See kõlab küüniliselt, kuid ilma Nõukogude armeeta ei oleks ma niisugust au iialgi pälvinud," on Sikorski kindel.

Afganistani kõrval jõudis Radek Sikorski töötada ajakirjanikuna ka Angolas ja Jugoslaavias.

Pärast kommunismi kokkuvarisemist pöördus Sikorski 1989. aastal tagasi kodumaale, taskus nii Suurbritannia kui ka Poola pass. Tema antikommunistlik hoiak ja head sidemed Läänes imponeerisid Solidaarsuse rahvuslik-konservatiivsele tiivale.

Kodumaal töötas ta ajalehe Sunday Telegraph korrespondendina ja kirjastaja Rupert Murdochi nõunikuna.

Kui Berliini müür Saksamaal 1989. aasta novembris lammutatud oli, tutvus Sikorski oma tulevase abikaasa, tuntud USA ajakirjaniku ja hilisema Pulitzeri auhinna laureaadi Anne Applebau-miga. "Kommunismi lõpp kinkis mulle midagi ilusat – suure armastuse," muheleb Poola uus välisminister, kelle perekonnas kasvab kaks poega, Alexander ja Tadeusz.

1992. aastal sai Radek Sikorskist 29aastaselt Poola asekaitseminister ning kohe tekitas ta furoori sellega, et pani Moskvas koolitatud kindralid inglise keelt õppima. Kolleegid mäletavad, et Radek Sikorski oli Poola valitsuses esimene, kes hakkas kasutama internetti ja sülearvutit.

Aastatel 1998–2001 töötas Sikorski asevälisministrina.

Pärast endiste kommunistide võimuletulekut läks ta 2002. aastal kolmeks aastaks Washingtoni, kus töötas mõjukas ajutrustis American Enterprise Institute. Selle koostatud analüüse ja soovitusi arvestavad Valge Maja ja president George W. Bush tänini.

Tänu headele kontaktidele USAs sai parteitust Radek Sikorskist 2005. aastal Jaroslaw Kaczynski valitsuses kaitseminister. Sellel kohal oli ta tänavu veebruarini. Poola ajakirjandus kirjutas siis, et Radek Sikorski tahab saada NATO järgmiseks peasekretäriks. Praeguse peasekretäri Jaap de Hoop Schefferi ametiaeg lõpeb 2009. aastal.

Tegi septembris õige valiku

Tänavu septembris, vahetult enne erakorralisi parlamendivalimisi, liitus Radek Sikorski opositsioonilise Kodanikeplatvormiga. Valik osutus õigeks. Kodanikeplatvorm võitis valimised ning selle juht Donald Tusk nimetati peaministriks. Viimane kutsus Radek Sikorski välisministriks.

Kuigi Radek Sikorski on abielus ameeriklannaga, tal on ookeani taga teine kodu ning ta võib igal ajal helistada Valgesse Majja USA presidendi lähimatele abilistele, ei saa teda süüdistada liigses USA-meelsuses.

Kas või sellepärast, et ta on Iraagi sõda alati veaks pidanud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee