Eesti uudised
27. november 2007 16:17

Tarbijakaitse hoiatab puhkuseosakute ostmise eest (1)

Viimasel ajal on tarbijakaitseameti poole pöördunud kokku neli tarbijat, kes on sõlminud ehitise ajutise kasutamise lepingu ettevõttega Holiday Club ehk ostnud nn. puhkuseosakuid.

Tarbijakaitseametisse pöördunud tarbijad on segaduses ja õnnetud, kuna neid kutsuti puhkuseosakute tutvustusele, mis osutus aga hoopis müügiprotsessiks, kus harilikult sõlmitakse tarbijatele kalleid ja kahjulikke lepinguid, teatab tarbijakaitseamet.

Tavaliselt kutsutakse tarbijaid ajutiseks kasutamiseks mõeldud majutusvõimaluste esitluskohtumistele otsepostituskirjadega, telefoni teel või tänaval juurde tulles. Presentatsioonil kasutatav taktika on suhteliselt agressiivne: lausa tundide kaupa veendakse tarbijaid sõlmima lepingut korteri kasutamiseks iga-aastaseks nädalaseks puhkuseks kuskil soojal maal kaunis kuurordis. Esitlustel väidetakse tihti, et tegemist on hea investeeringuga ja osak on vabalt müüdav.

Tarbija nõustumise korral sõlmitakse kohapeal leping, mille läbi lugemiseks ja mille üle järele mõtlemiseks ei jäeta just palju aega.

Ettevõtja märgib lepingus ehitise kasutamise aja päevade arvuga - näiteks 1094 päeva, mis on üks päev vähem kui kolm aastat. Võib aga juhtuda, et tarbija ei taipa lepingut sõlmides, kui pikaks perioodiks leping tegelikult sõlmitakse.

Paraku on nii, et kui leping sõlmitakse vähem kui kolmeks aastaks, ei saa sellele lepingule rakendada võlaõigusseaduses ehitise ajutise kasutamise lepingu kohta sätestatut. Alla kolme aastase lepingu puhul ei ole tarbijal näiteks seadusejärgset taganemisõigust, mis üle kolme aastase lepingu puhul kehtib. Samuti võib ettevõtja nõuda ettemaksu kohe pärast lepingu sõlmimist, samas üle 3aastase lepingu puhul ei tohi võlaõigusseaduse kohaselt tarbijalt enne 10-päevase taganemistähtaja möödumist tasu maksmist nõuda.

Vähem kui kolme aasta peale sõlmitud lepingu puhul võib tarbijalt võtta leppetrahvi ja nõuda muid kulutusi, kui ta taganemisõigust kasutab. Üle 3-aastase lepingu puhul seda aga teha ei tohi.

Kui saate kutse või kohtate müügimehi, kes soovivad Teile pakkuda ehitise ajutise kasutamise lepingu sõlmimist ja kutsuvad Teid kokkusaamisele, siis säilitage kaine mõistus ja mõelge enne toote tutvustusele minekut hoolikalt, kas Teil ikka on soovi ja raha sellise lepingu sõlmimiseks.