ARMASTAB MÄNGIDA: Nestorile sobib mereröövlikapteni müts nagu valatult. Ema sõnul on poeg rahmeldaja – kipub vahel liigagi palju mürama, mis aitab naha pragunemisele kaasa. Foto: Aldo Luud
Karoliina Vasli 23. november 2007 00:00
"Tänan lahkeid inimesi, kes poega aidanud. Oleme lootusrikkad ja sära Nestori silmis annab energiat kogu perele," räägib raskekujulist ihtüoosi ehk kalasoomustõbe põdeva poisi ema

Jõudu annab viie lapse emale Liivile seegi, et SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond alustas tema 10aastase poja Nestori heaks rahakogumiskampaaniat.

Salvide eest tuhandeid

Nestor on vaikne, rahulik ja asjalik poiss.

Sündides nägi ta hirmuäratav välja – silmalaud tagurpidi, suu lahti ja nahk kõva. Poisi tõmmu nahk meenutas läbipaistvat skafandrit, mille alt tulid välja soomusetaolised laigud. Haigus on ravimatu. Pragunevast ning valutegevast kalasoomusnahast laps lahti ei saa. Küll on võimalik vaevu veidike leevendada ravimitega. Ent salvid, kreemid, vanniõli ja muud vahendid neelavad pere eelarvest iga kuu üle 5000 krooni. Lisaks veearve. Liivi loodab, et annetuste abil saavad nad paremini hakkama.

Pere teistest lastest on Matis (24) lõpetanud kõrgkooli ja elab pealinnas. Andra (23) ja neli aastat noorem Marju õpivad Tartus, kuid elavad vanemate juures Tabiveres kolmetoalises korteris. Noorim perepoeg Brandon-Lucas on kaheksane.

Jõgevamaa alevikus on kokku tuhatkond elanikku ja Liivi leiab, et see on lastele hea kasvukeskkond. "Elasime enne Tallinnas, aga pärast Nestori sündi kolisime ära. Siin on parem – kõik teavad ja poja haigusele ei vaadata viltu."

Kuigi alguses oli ka Tabiveres õelutsejaid. Liivi kõrvu jõudsid jutud, et Nestor näeb selline välja, sest tema ema olevat hoopis Liivi toona kõigest 14aastane tütar Andra – nii noorte sünnitajate lapsed pidavat just niisugused olema. "Absurdsusi mõeldakse ikka välja, aga suudame neist üle olla."

Nestoril läheb koolis hästi. Klassis on paarkümmend last, kes kõik suhtuvad tema eripärasse mõistvalt.

Tulevikus IT-spetsialistiks?

Nestorile meeldib joonistada. "Kes teab, äkki oleks kunstikool parim mõte?" arutab ema. Ent ta ei välista ka võimalust, et pojast võiks saada IT-spetsialist. Et Matis on selle eriala lõpetanud, saaks ta venda juhendada ja ehk kunagi ka tööle aidata.

Kui kord tarvilik raha koos, seisab Nestoril ees veel üks katsumus: et ta silmalaud on väljapoole pöördunud, vajab ta tulevikus silmaoperatsiooni. Eestis seda tehtud pole. "Mina oma last valgeks hiireks anda ei taha," räägib Liivi, kes on raviarstilt kuulnud, et ehk saab keerulise lõikuse teha mõni Rootsi tohter, kes sellega ennegi kokku puutunud. "Eks näis. Nestor ka pisut kardab, ta on meil õrn poiss." Operatsioon jätab mõlema silma alla poolkuukujulised armid. Neist aitab lahti saada platsiline kirurgia.

Ihtüoos on pärilik nahahaigus

Liivi loodab, et annetustest saavad abi teisedki sama haigust põdevad lapsed, keda Eestis on 19. Isiklikult teab ta neist nelja-viit. Lamellaarse ehk kogu keha haarava kalasoomustõvega lapsi sünnib üks 300 000 kohta.

Ihtüoos on pärilik ja eluaegne nahahaigus. Mõlemad vanemad võivad olla terved, kuid kanda haiguse geeni ja saada ihtüoosihaigeid järglasi. Ihtüoosi puhul on naha sarvkihi rakkude uuenemine kiirenenud või nende irdumine aeglustunud. Ihtüoos pole nakkav.

Nestori toetuseks

Annetajad saavad toetussumma kanda SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefondi (nimes tuleb "Tartu Ülikooli" välja kirjutada) kontodele:

Hansapangas 221015828742

Ühispangas 10220014910011

Sampo pangas 334408530000

Nordea pangas 17000285384

Avatud on annetustelefonid:

valides 900 5025, annetad 25 krooni,

valides 900 5100, annetad 100 krooni,

valides 900 5500, annetad 500 krooni.