Elu

Kadri Tikerpuu: "Süstlaid ei saanudki mängimiseks võtta." 

Kaarel Tigas, Aigi Viira, 17. november 2007, 00:00
ÕPPEVOODI: Tõetruu Anneke, kellel Kadri vererõhku mõõdab, siiski nii kaugele arendatud pole, et ka ehtsad näidud saada. Võimalik tervisehäda jääb tuvastamata.  Kaarel Tigas
Muusikali "Fantoom" trupijuhi Kadri Tikerpuu tööks on näitlejatel silma peal hoida ja neid igakülgselt abistada.

Kuulata ära inimeste mured ja need lahendada. Täpselt nii nagu õed haiglas. Muide, õendus on iseseisev kutse ja sel alal kõrghariduseta ei saa. SL Õhtulehe palvel soostus Kadri paar tundi õekostüümi ja muud varustust katsetama.

Kadri oli lapsena palju haige, seetõttu ka palju haiglas. Aktiivse inimesena ei viitsinud ta nädalate kaupa voodis passida, vaid otsustas õdedega sõbraks saada. Nii tegutses ta suure osa ajast personaliruumides ja tegi haiglaõdede taksojuhtidest peikadele meelehead. Tollal olid kõik taksoplafoonidega Volgad ühtmoodi kollased ning kuidagi pidi autot tuunima. Nobedate näppudega Kadri punus tilgutivoolikutest sadu kalu, mis taksode tahavaatepeeglite külge iluks riputati. Kui muidu oli õdede toas tore mängimas käia, siis üks kurb tõik haiglaelust meenub Kadrile ka: "Süstlaid ei saanud koju mängimiseks kaasa võtta."

"Täiesti ebahügieeniline tegevus!" kommenteerivad õendus-spetsialistid Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist õppeprorektor Ulvi Kõrgemaa juhtimisel, kel ka enesel õediplom taskus.

Nukku nõelaga torkima

Tänapäeval pole õe tööga nii, et lähed haiglasse, tõmbad kitli selga ja hakkad muudkui süsti tegema. Kaaskodanike elu säästmiseks riietub Kadri õeks tervishoiukõrgkooli õppeklassis. Sealset kumminukku, rahvakeeli Annekest võib rahus ka süstlaga torkida. Nukunimi pole vaid rahvasuus kasutusel, kummist patsiendi voodiotsal ilutseb punaste trükitähtedega Anne Tünn.

Kadri mõõdab patsiendi vererõhku; pulsilööke tal kuuldetoruga siiski tabada ei õnnestu. "Kindad kätte ja sõrmuseid ei tohi olla," juhendatakse teda.

Meie isehakanud õde saab spetsialistidelt kiita: "Küüned on kenasti lõigatud, lakkimata ja lühikesed." Spetsiaalmaniküür pole küll keelatud, kuid kõik peab puhas ja korras olema, et infektsioon edasi ei kanduks. "Kes seda tööd veidi teinud, saab aru, et maniküür üle päeva ei kesta, lakk tuleb maha ja mustus kipub küüne alla. No ja ikka tulipunane küünelakk hästi ei lähe ka." Kindlasti peavad juuksed kinni olema. Kõikvõimalikud rippuvad ehted ja ketid võivad aga hoopis õele saatuslikuks saada, seda eriti lastega töötades. Kõrvalest on kerge rebenema, kui keegi end keharaskusega suure kõrvarõnga külge riputab.

Õdede puudus igal pool

Õe tegevus peab olema kaalutletud. Intrigeeriv välimus ja bravuurne käitumine ei ole sellele kutsele kohane. "Hirmunud patsienti tuleb rahustada ja temaga suhelda," selgub õe tähtis ametioskus. Süst pole valus, kui haige on selleks ette valmistatud. "Õde peab olema tark ja hooliv inimene," lausuvad kõik õendusõppe-jõud nagu ühest suust.

Kadri sobiks õeks hästi, kuna igapäevases trupijuhitöös peab ta samuti suhtlema kõigiga. Kellelegi ei saa öelda: "Sa ei meeldi mulle, ma sinuga ei tegele." Raskete tööülesannete pärast on õdedest puudus kogu maailmas.

"Õe tööle on palju funktsioone juurde tulnud. Pereõdedel on omaette vastuvõtt, iseseisvat tööd tuleb teha palju. Õed on tegijad!" põhjendab Kõrgemaa õdede vähesust mujal Eestis.

SL Õhtuleht tänab Ulvi Kõrgemaad ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli.

Õppenukk Anne on tegelikult mees

Tervishoiutudengite õppenukk, mida rahvasuu Anneks kutsub, lamab tavaliselt teki all. Nii ei teagi paljud, kui tõetruu see õppevahend päriselt on. Intensiivravi õppepalatis lebavale isendile saab veregi soontesse ringlema pumbata, et süstimine või kanüüli panek reaalsem tunduks. Kõige suurem saladus peitub aga hoopiski teki all. Kui tekiserva veidi kergitada ja piiluda, siis selgub, et Anne on hoopis meessoost!

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee