Mida tantsusaate žürii tahab? (8)

Kalju Saareke, koreograaf 3. november 2007 00:00
Nüüd tahaks küll sõna sekka öelda, sest... vaataja, kes tantsuga enam-vähem tuttav, ootaks, et meiegi tantsusaatesse tuleks rahvusvaheline tase nagu Soomes, Saksamaal ja Londonis.

Tahaks kas või iseendalt küsida – miks ometi tuntud ja populaarsed inimesed nii ebamugavasse olukorda satuvad? Miks nad üldse selles saates osaleda soovivad?

Kas lisab see midagi näiteks Kristiina Ojulandi või tuntud sportlaste populaarsusele? Või Katrin Karismale, kel niigi mitmekülgne lava- ja tantsukogemus seljataga?

Rahvas elab kaasa, püstitatakse uusi vaatajarekordeid. Järelikult on saade rahvale vajalik ning mitte ainult televisioonile. Siiski hakkab kahju osalejatest-väljakukkunutest. Ja tekivadki küsimused.

Miks žürii otsib võistlustantsu?

Kas tantsu peetakse tõesti nii kergeks, mida paari-kolme prooviga võimalik ära õppida? Kui žürii nõuab: väljaspoolseid jalalabasid, head hoiakut – kui käed üleval, siis õlad all, põlved kehast eespool (!) ning kõiki muidki võistlustantsu oskusi ja jumal teab mida veel –, mida professionaalid lapsest peale aastaid õpivad. Sedagi juhul, kui on erilisi andeid, füüsilisi eeldusi, isiksuse võlu, graatsiat, musikaalsust jne.

Kas žürii on häälestatudki võistlustantsulainele? Aga miks see küll nii peab olema? Jalalabasid ei pööra ju välja kolme prooviga? Tõsteid ja keerutusi nimetab üks žüriiliige akrobaatiliseks trikitamiseks, tirimiseks, tassimiseks, seljas lohistamiseks.

Kas tegu on siis võistlustantsu žüriiga? Või ikkagi tantsushow´ga? Kasutusel on ju maskid, toolid, vihmavarjud, kohvrid, mis võistlustantsus pole lubatud. Sel juhul ei tohiks ka tõstete eest hindeid alandada. Selgub, et mõne kohtuniku arvates ei tohiks neid ollagi.

Ent tõsted on efektsed, kaunistavad tantsu, annavad hoogu, kui nad vastavad muusika dünaamikale ja kujunevad välja tantsuliigutuste loogiliselt koordineeritud seosest. Seda ütleb koreograafiline kõrgtase!

Pigem tuleks hinnata siiski kohanemist uue olukorraga, esinemisjulgust, enesekindlust, loomupärast artistlikkust, tantsulisust, head füüsilist valmisolekut.

Kas žürii ei võiks taganeda oma võistlustantsu terminitest?

Professionaalsest aspektist ei saa ju hinnata inimesi, kes esimest korda elus on tantsijarollis.

Väljalangenud tunnevad pettumust, kuigi seda varjata püüavad. Kas sedagi ei annaks serveerida mitte alandava kaotusena, vaid kuidagi teisiti? Või esitleda vaid edasipääsejaid?

Kommentaare nagu ikka võib lugeda ehmatavalt erinevaid. Mõni kiidab taevani, teine lausa alandab ja mõnitab.

Kui osaleja ehk hakkab aru saama, mida tants endast tegelikult kujutab – kui raske see on, kui palju häid omadusi nõuab, siis oleks paras pähkel kõikidel kujutleda end esinejarollis.

Piiratult enesekeskne žürii

Žürii tegevus näitab oma erialaga piiratud tantsukäsitlemist. Eriti Ants Tael, kelle osalus žüriis on küll ootuspärane, kuid kommentaarid aga jäigalt enesekesksed.

Meediakangelase Jüri Naela «jutustustes» kõlab familiaarsus, ta on kõikidega sina peal. Mõnikord häirib tema naljakas hüperaktiivsus. Kas daamide poole pöördudes polegi tal vaja olla lugupidav, viisakas? Vahel polegi tema jutt tantsust. Kuid ikkagi selle ümber. On ladus ja sõnadest puudu ei tule.

Iluvõimlejanna oma leebete sõnavõttudega on küllalt asjalik. Kui palju tema võistlustantsu- või üldse tantsualased teadmised kaasa aitavad, selgub kindlasti lõpupoole. Nii palju siis žürii tööst.

Ent saatejuhid on oma sõiduvees! Eriti Mart Sander, kelle teravmeelsus teeb saate hästi vaadatavaks ka ilma tantsuta. Samuti uus ja kena naissaatejuht.

Kuid laulusolisti poolt ühes saates esitatud «Fever» oli küll nõrgavõitu. Noorkuu teadagi laulis hästi, kuid plõksutamise asemel võiksid nad mõne lihtsama rütmisammu ära õppida.

Tore on, et just tantsusaade populaarsust kogub. Ning mitte ainult jalgpall ei paelu vaatajaid.

Kokkuvõtteks tundub, et möödunud aasta kogemusest on vaid saatejuhid õpetust võtnud.