Eesti uudised

President Ilves Võrus: "Tuleb endal julge olla." 

SLÕL Online, 21. oktoober 2007 20:24
President Toomas Hendrik Ilves. 2007. a foto.Foto: Arno Saar
"See oli ju julge - tõeliselt julge - samm, mille Võru noored astusid 20 aastat tagasi," ütles president Toomas Hendrik Ilves täna Võru keskväljakul, kus tähistati 20 aasta möödumist päevast, mil Võru noored astusid vastu okupatsioonivõimude keeldudele ja repressioonidele.

"Sügis 1987 ei olnud veel Laulva revolutsiooni sügis, veel ei olnud võõrvõim oma jõhkruses kuhugi kadunud," meenutas president Ilves, lisades, et KGB polnud alustanud isegi veel oma arhiivide väljaviimist Eestist.

"Aga Võru noored julgesid korda teha Vabadussõjas langenute hauad, mida okupatsioonivõim oli püüdnud maatasa pühkida. Ja Võru noored julgesid Vabadussõja kangelasi avalikult mälestama tulla. Ja paljude nende emad-isad julgesid neid selles kõiges toetada," kõneles riigipea. "Nii kujunes 21. oktoober 1987 jõuliseks ja mõjusaks tahteväljenduspäevaks."

"Mida on Võru noorte tollasest südikusest täna õppida?" küsis president Ilves.

"Esiteks: kui inimesed julgevad julged olla, siis hakkab impeerium murenema kuni pudeneb tükkideks. Ükskord see juhtub niikuinii.

Teiseks: iga võõra võimu või koduse diktaatori vastupanu murdub lõpuks, kui allasurutud rahvas lõpuks tõesti ärkama hakkab.

Kolmandaks: tuleb endal julge olla. Tuleb julge olla ka siis, kui see julgus näib paljudele vaid arutu uljusena," rääkis riigipea.

"Ma tänan teid selle julguse eest!" pöördus president Ilves täna Võrus nende poole, kes olid Võru kalmistul ka täpselt 20 aastat tagasi. "Sest te tõestasite, et võõrvõim ei olegi nii tugev, et võõrvõimu mundriahelikud ei suuda teid kinni pidada. Te andsite lootust, et vabadus on tulemas."

Samal teemal

07.10.2019
LÜHIKE MÄLU: legendaarse 4000 osalejaga Võru rahvamiitingu aastapäeva käis tähistamas vaid kuus inimest