KÜLALINE: Graafikast rääkis lastele kunstnik Jaak. Foto: Mati Hiis
Külli Värnik 13. oktoober 2007 00:00
Tom ja tema pööningukamber on laste hulgas populaarsed. Igal argipäeval kella viiest kuueni ja seitsmest poole kaheksani on Tomi külalised külalisteks ka tuhandete laste kodudes. Kuidas üks saade valmib, käisid uudistamas Cecilia ja Henrik.

Saate produtsent Margus Saar juhatab meid Eesti Televisiooni stuudiosse. Meie ees avaneb killuke Suure-Peetrist. Aga mitte päris selline, nagu televiisorist paistab. On tohutult prožektoreid, palju juhtmeid ja ringi sebivaid inimesi. Võtame istet valgusoperaatorite ja helitehnikute vahele. "Kui öeldakse "Läks!", siis peate olema hiirvaikselt, muidu võite ikka omavahel sosistada ka," jagab Margus Saar meile juhiseid.

Tomi külaliseks on seekord kunstnik Jaak. Tema teeb ettevalmistusi oma esinemiseks otse meie kõrval. Ja siis saade algabki.

Tom ja Anni joonistavad koolitööks pilte sügisest. Nad tahavad teha seda teistmoodi kui tavaliselt. Annile meenub, et naabermajas peatub kunstnik Jaak, ja nad otsustavad ta endale külla kutsuda. "Seniks aga vaatame meie koos multifilme," ütleb Tom.

"Stop!" hüüab režissöör Elo Selirand. "Teeme lõpu üks kord uuesti." Salvestatakse teine võte, see režissöörile sobib.

Multifilmi asemel algab stuudios sigin-sagin. Näitlejatele lisanduvad operaatorid, dekoraatorid, rekvisiitorid ja teab kes kõik veel. Stuudio sätitakse valmis järgmiseks võtteks. Kunstnik Jaak riputab pilte üles ja samal ajal arutatakse, mis, kus ja kuidas järgmises saatelõigus juhtuma hakkab.

Lõikude vaheaegadel saavad ka lapsed minna pööningukambrit uudistama. "Tomi tuba on suurem kui televiisorist paistab," ütleb Cecilia. "Tunduvalt suurem," täpsustab Henrik ja proovib, kuidas on pikutada Tomi naril. Tom näitab lastele, milline näeb välja rõdu ja millises sahtlis tuustid täpsemalt elavad. Lastel on uurimist palju, sest kõike seda oma käega katsuda, mis muidu ainult televiisorist paistab, on väga huvitav.

"Nüüd kõik üleliigne stuudiost välja," on režissöör range. Kaadrisse jäävad ainult Tom, Anni ja kunstnik Jaak. Algab järgmine võte.

Jaak räägib erinevatest graafikavõtetest ja õpetab tegema linoollõiget. Tom ja Anni teevad kunstniku näpunäidete järgi kumbki ühe töö. Linoollõige on aeganõudev, samal ajal kui stuudios pildid valmivad, näevad telerivaatajad multifilme.

Pärastlõunal jõuab stuudiosse näitleja Margus Tabor. "Näe, rekkamees Endel tuli ka," müksab Henrik kõrval-istujale. "Tervist kõigile!" hüüab ta sisenedes. Laste nägudel võib märgata jahmatust – miks rekkamees Endel räägib Betty häälega?

"Kui ükskord peaks Betty salvestusele hilinema, võin ma ise ka tema asemel rääkida," ütleb Tom Betty häälega ja lõbu on palju. Betty on vist kõigi lemmik.

"Tom ja Anni on nii lahedad," võtab Cecilia külaskäigu kokku. Lapsed on saanud mälestuseks ka näitlejate autogrammidega postkaardid. "Kahju, et me ei kohtunud Paljunäinud Tuustiga," ütleb Henrik, kui kolme tunni möödudes stuudiost lahkume.

Nähtud salvestus jõuab eetrisse teisipäeval.

"Saame kokku Tomi juures"

ETVs argipäeviti kell 17.05 ja 19.05

Tomi rollis on Karol Kuntsel, Anni on Maria Soomets, tuustidega mängib Margus Tabor, vanaema Ellen on Marika Vaarik ning Pärna Eedi rollis on Kalju Orro.

Tomile saab kirjutada ja joonistada aadressil Eesti Televisioon, Gonsiori 27, Tallinn 15029.