KOHTU EES: Eilsel istungil mõisteti Kristjan Gradolfile purjuspäi autojuhtimise eest 6000 krooni trahvi ja viis päeva aresti.Foto: Aldo Luud
Karoliina Vasli 5. oktoober 2007 00:00
Tartu maakohus karistas kaks korda purjuspäi autot juhtinud nägemispuudega Kristjan Gradolfi 6000kroonise trahvi ja viiepäevase arestiga.

Kristjan Gradolf (20) tuli kohtusse koos naabripoiss Markoga. "Väike närv on ikka sees, aga tuleb, mis tuleb," ütleb Kristjan, kes teab, et süüdimõistev otsus võib tähendada vangistust. Siiski loodab ta, et pääseb sellest.

Sõbrad juhendasid

Kristjan jäi purjuspäi autot juhtides politseile vahele 5. augusti öösel Tartus Võru tänaval. Enda sõnul oli ta enne julgustuseks joonud liitri Gini ja sõitis kodutänaval ainult 20 meetrit. "Ma olen puhunud küll, aga ma ei näe, kuhu puhuda," ütles Kristjan politseinikele, kes teda puhuma tahtsid panna. Noormehel mõõdeti 1,1promilline joove. Teist korda jäi Kristjan purjuspäi sõiduga vahele 11. augusti varahommikul Tõrvandis, kus politsei kahtlase sõidustiiliga Audi 80 kinni pidas.

Auto ostis Kristjan siis, kui omal ajal valvuriametit pidas. Sõitma õpetasid teda sõbrad, kes alati kõrval istusid ja juhtnööre jagasid. Nende seas on olnud ka Marko, kes sõbra sõiduoskust normaalseks nimetab. "Sõidab nagu iga teine inimene," ütleb ta.

Enne kohtuistungit ei välista Kristjan, et tulevikuski vajaduse korral rooli taha istub. "Ma arvan, et olen hea autojuht."

Kristjani juhtum ületas uudisekünnise isegi Austraalias. Teiste kummaliste lugude kõrval räägiti sellest kurioosumite rubriigis. Marko teada on tema naabrist kirjutatud ka Brasiilias. "Kuulsuse sõber olen," muigab ta.

"Kõige hullemini ei läinud."

Naeratus kaob Kristjani näolt kümmekond minutit hiljem kohtusaalis püsti tõustes.

Juhtkonstaabel Ove Saar loeb ette süüteod. Kristjan annab kohtule aru. Ta ütleb, et on praegu töötu, elab riigi toetusest ja vangi minna ei taha. "Ma ei juhi enam kunagi autot," lubab ta kohtunikule. Ta tunnistab oma süüd. Õppetunni olevat ta kätte saanud teise vahelejäämisega, esimene kord polevat veel mõjunud.

Saar nõuab noormehele esimese patu eest karistuseks 9000 krooni trahvi, teise eest aresti. Kohtuotsusega määratakse Kristjan Gradolfile 6000 krooni trahvi (see tuleb tasuda 12 kuuga) ja viis päeva aresti. Kristjan viiakse otse kohtusaalist karistust kandma. Ta on üsna rahulik: "Ei teagi... Kõige hullemini ei läinud."