B. B. King tuleb Eestisse

11. märts 1997 00:00

Bluusikuningas Ameerikast, mustanahaline B. B. King, esineb 12. märtsil Tallinnas. Väidetavalt tuleb veteran siia koos vägeva, viieteistkümnemehelise orkestriga. Kontsert toimub esindusklubis Dekoltee.

Riley B. King, laiemalt tuntud B. B. Kingi nime all, sündis 1925. aastal Mississippis. Esimesed lindistused tema muusikaga ilmusid 40-ndate lõpus, sellest ajast on mees välja andnud rohkem kui 50 albumit! Paljud nendest on mõistagi kujunenud bluusi raudvaraks, näiteks 1965. aastast pärit kontsertalbum "Live At The Regal" ja 1976. aasta "Together For The First Time", valminud koostöös Bobby "Blue" Blandiga.

B. B. Kingi poolt viljeldav muusika kujutab endast ainulaadset segu traditsioonilisest bluusist, jazzist ja mainstream popist. See on üldjoontes kaugel "kommertsist". Siiski leidub temalgi paar rhythm & blues stiilis lööklaulu, mis leidsid tee esikohale. 1951. aastast pärit "Three O Clock Blues" ja 1952. aasta "You Dont Know Me".

"Please Love Me" (1953), "You Upset Me Baby" (1954), "Sweet Sixteen, Part I" (1960) ja "Dont Answer The Door Part I" (1966) platseerusid edetabelis teiseks. Rahvusvahelisel areenil on enimsoosituks jäänud "The Thrill Is Gone", aastast 1970.

B. B. Kingi meisterlikkust näitavad ilmekalt ka kommertsivabad, puhtad bluusilood, mis kõlavad suurepäraselt just laval. "Payin The Cost Of Love", "Caldonia", "How Blue Can You Get", "Why I Sing The Blues" jne. Näiteid võiks tuua ilmselt lõputult.

Aastate jooksul on B. B. King andnud palju kontserte ja saanud oma loomingu eest hulgaliselt auhindu. Tema esinemised on ilmestanud rahvusvaheliselt tuntud muusikafestivale, näiteks Montreaux Jazz festival (1967) ja Newport Folk festival aasta hiljem.

1989. aasta kontsertturnee käigus esines B. B. King lisaks Euroopale ka Austraalias, Uus-Meremaal ja Jaapanis. Ja järgmise aasta maailmatuur koos Ray Charlesiga hõlmas viit kontinenti.

B. B. Kingi muusikast inspiratsiooni saanuid võib loetleda lõputult: Eric Clapton, Jimi Hendrix, Mike Bloomfield, Albert Collins ...

Ka koostööpartnereid ja tähti, kellega koos esinetud leidub arvukalt - Rolling Stones, Ike & Tina Turner, Ray Charles jne.

ÜLO KÜLM

B. B. King on tõeline "bluusiisa". Hoolimata kõrgest east, on mees õnneks praegugi veel laval. Ameerika bluusisaadikut saab näha kolmapäeval Tallinnas.