Uudised

Lapsed hüljanud ema avas graafikanäituse  

16. juuli 1998, 00:00

IGOR KROMANOV

Juunis oma neljast alaealisest lapsest ära öelnud Airi Hark avas eile Paldiskis esimese personaalnäituse, mis sai teoks tänu autori Paldiskist pärit sõbra toetusele.

"Kõik need paarkümmend graafilist tööd, mis on näitusel välja pandud, valmisid viimase kuuga," ütles Airi Hark (30) Paldiski Punase Risti ruumis näitust avades.

Hargi sõnul kulub tal ühe pildi joonistamiseks keskmiselt kolm-neli öötundi, sest päev inspireerib teda rohkem magamiseks kui töötamiseks.

"Inimese käitumine ja selle põhjused on mind huvitanud juba lapsest saadik," rääkis Airi. "Olen väga palju lugenud psühholoogia- ja pedagoogika-alast kirjandust ning ma arvan, et need teadmised on aidanud mind inimolemuse esiletoomisel kujutavas kunstis."

Hargi sõnul alustas ta inimese joonistamist juba 10-aastasena ning on üritanud ka Kunstiinstituuti astuda.

"Mulle meeldib joonistada inimfiguure erinevates asendites ja situatsioonides. Modelle ma ei ole kunagi selleks kasutanud, töötan mälu järgi," seletas tegija oma tööspetsiifikat.

"Siin on kujutatud hinge edasi andmine ehk geneetilise koodi pärandamine," seletas Airi Hark pildi "Hinge kinkimine" ideed. Küsimusele, kas on piltide seas ka mõni selline, mis on seotud tema maha jäetud lastega, vastas kunstnik eitavalt, öeldes, et joonistab ainult täiskasvanuid. "Aga ka kassilisi. Nad meeldivad mulle oma vaba ja metsiku hinge poolest. Tunnen nendega sisemist sugulust," kinnitas autor. Hark ütles, et vahest meenutab tema suhteid lastega sürrealistlik pilt, millel on kujutatud tibusid sünnitav lind.

Materiaalsete võimaluste ja ruumide leidmise korral kavatseb Airi Hark ka edaspidi isikunäitusi korraldada.

Airi ja Jüri Hark pöördusid juuni lõpus Tallinna Kesklinna Sotsiaalhoolekande osakonna poole palvega leida oma lastele korralik kodu või vähemalt täisväärtuslikud vanemad. Põhjuseks toodi suutmatus oma lapsi kasvatada. "Arvasin, et lapsed on ilusad asjad ja kasvavad nagu muuseas meie kõrval," oli ema Airi lootusetult imestunud. "Elu osutus aga hoopis teistsuguseks."

6-aastane Taavi ja 5-aastane Anu viidi Lilleküla turvakodusse. Ülejäänud kaks last - 7-aastane Tuuli ja 9-aastane Toomas elavad vanaema juures.

VAMBOLA SALUPUU foto

Vanemlikest õigustest loobunud Airi korraldas Paldiskis isikunäituse.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee