GAASIKAMIN DIVA: Kaunis disain ja mugav kütta. Praegu on gaasikaminat ka mõnevõrra odavam pidada kui puidukaminat. (12 kaminat)

Kes tahab elutoas tuleleeke nautida, peab hankima kamina. Kaminast on saanud kodu tähtis disainielement, mis loob õdusa õhkkonna ja annab aimu nii elanike stiilist kui ka maitsest. Kuidas kaminateaduses kõige paremini orienteeruda, missugune kamin sobib korterisse ning missugusest õhkub kõige enam sooja?

Kaminasalongi 12 Kaminat müügikonsultandi Sven Sõrmuse sõnul on inimesed ja soovid erinevad.

Tahetakse kaminat kütte-eesmärgil, disainielemendiks või ka mõlemaks korraga: "On olnud projekte, kus isegi vannitubadesse soovitakse kaminat ehitada."

Südamiku hind määrab palju

Kõige odavam lahendus on kindlasti valmiskamin. "Nende hinnaklass on küll seinast seina," märgib Sõrmus. Kõige odavam on 15 000 krooni ringis, kalleim läheneb kahesajale tuhandele. "Kui natuke otsida, saab ka odavamalt läbi," arvab ta samas.

Tootele võib hinda lisada pööratavus, disain, mittekuumenevad metallist käepidemed. Mõningal juhul on olemas ka küpsetusahi.

Õhkküttekaminate südamike hinnad algavad 25 000 kroonist. "Päris palju määrab südamiku hind," möönab Sõrmus. Keskmine kamina hind koos ehitusega jääb 75 000–80 000 krooni ringi, Soome firma Tiileri ahju võib kätte saada aga alates 55 000 kroonist koos paigaldusega.

"Populaarseimad ongi õhkküttekaminad ja ka Tiileri ahjud," märgib Sõrmus. Kaminate paigaldamiseks inimestel ideid jätkub. Praegu on näiteks popp riputada kamina ukse kohale seinale õhuke teler.

Kas kamin paigaldada ise?

Kaminasalongis on olemas oma disainer ning tehtud tööde kataloog – ka sealt saab ideid. "Aga tihti on inimestel juba mingi nägemus olemas. Kui disainkaminat ei taheta, siis tullakse toamõõtudega ja pakume ise mingi lihtsa kena lahenduse," räägib Sõrmus. "Üldjuhul leiame kliendile südamiku ja kujunduse ning teeme kompleksse pakkumise koos paigaldusega."

"Kindlasti ei soovita hakata ise kaminaid ei ehitama ega paigaldama," sõnab Sõrmus. "Tegemist on siiski elava tule ja suure kuumusega. Seetõttu oleks mõistlik lasta see töö ära teha kaminafirmal.

Enamik probleeme tekib ventilatsiooni ja korstnaga – kas on korsten liiga väikese läbimõõduga või lühike või pole toas piisavalt õhku põlemiseks. Seetõttu paneb Sven Sõrmus tulevastele kaminaostjatele südamele, et enne salongi tulemist peaks teadma korstna tüüpi ja läbimõõtu.

Kõige lihtsam on paigaldada disainkaminat

Õhkküttekamina südamikud. Need on puiduga põletatavad ega salvesta üldjuhul sooja (kuigi saab tekitada ka sellise variandi). Kasutegur on siiski väiksem kui kaminahjudel.

Kaminahjud. Võrreldes traditsiooniliste ahjudega on tehnoloogia erinev. Traditsiooniliselt ehitatud ahjude pinnatemperatuur läheb hästi kõrgeks – muutub kiiresti kuumaks ja annab sama kiirelt ka sooja välja. Näiteks Tiileri ahjud on ehitatud nii, et sisu laotakse šamottkivist üles, siis tuleb villakiht ja seejärel välisvooder. Villakiht hoiab ahju sisemuse kauem soojana. See eeldab aga ka seda, et majasoojustus on hästi tehtud, sest tänu villale on ahi küll kaua soe, ent annab soojust välja aeglasemalt, mistõttu vähese soojustuse korral ei pruugi toatemperatuur nii väga tõustagi.

Gaasikaminad. Vajavad kindlasti korstnat. Lahtisi gaasikaminaid väikestesse ruumidesse väga ei soovitata, kuna need tarbivad väga palju õhku. Kütteefekti mõttes on paremad kinnised gaasikaminad. Kui rääkida gaasihindadest, siis puidukaminaga võrreldes on praegu gaasikaminat isegi natuke odavam pidada – ja mugavam kindlasti.

Biokaminad. Piirituse baasil põlevad kaminad on kergesti teisaldatavad, mõne jõuab ka paar meest omal jõul teise kohta tõsta. Enamasti põleb aga sissepandav kütus suhteliselt ruttu ära – näiteks võib kahe tunniga ära põleda liiter kütust. Eelkõige on sellised tuleasemed efektsed disainielemendid. Leeki algul ei näegi, ilusaks kollaseks muutub sinine gaasileek 10–15 minuti jooksul.

Valmis- ehk disainkaminad. Need ei vaja suuremat ehitust ega kipsitööd ning paigaldus on väga lihtne. Puitpõranda või parketi korral tuleb alla panna karastatud klaasi. Kaminad sooja küll ei salvesta, aga kütavad küll. Kui õhkküttekaminad toimivad õhuringluse põhimõttel, siis sellist tüüpi tuleasemed lähevad üleni kuumaks ja sooja saab kiiremini. Valmiskaminaid võetakse palju näiteks ridaelamuboksidesse ja paarimajadesse, kus on väiksem pind. Allikas: Sven Sõrmus, 12 Kaminat

Rootsi kaminahi võib kogu maja soojaks kütta

ASi Lint standardsuurusega Rootsi kaminahjud võivad ära kütta 70–80 m² suuruse pinna. Kui elamu on hästi soojustatud ning ahjule lisada ventilaator, siis on võimalik kütta üle 100 m² kahekorruselises elamus (kui teine korrus on avatud).

Samuti võib ära kütta üle 100 m² ühekorruselises majas, kui ruumid on piisavalt avarad. Jääb veel võimalus teha ahju kohale või lähedale ava, mille kaudu soe õhk leiab tee teisele korrusele.

Biokaminate tüübid

Dekoratiivne biokamin. Vormi ja värvi mitmekesisus võimaldab valida sobiva kamina igat tüüpi interjööri. Biokaminad sobivad nii suuremasse kui ka väiksemasse majja, küll maamajja, küll linnakorterisse.

Soojendav biokamin. Kui tavakaminates kaob 60% soojust korstnasse, jääb selle puhul kogu soojusenergia ruumi.

Raviv biokamin. Keskkütte- ja elektriradiaatorid kuivatavad õhku. Biokaminast lastakse aur välja, see suurendab õhuniiskust ja on abiks paljude haiguste ravil.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Kristjan Väli
Telefon 51993733
kristjan.vali@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis