Elu

Surmaretke korraldanud luurerühma ülem Jaanus Karm leidis uue väljakutse Iraagis? (3)

Maarius Suviste, 11. september 2007, 00:00
 Peeter Sirge (Postimees)
Ehkki kohus mõistis Kurkse surmaretke korraldanud luurerühma ülema Jaanus Karmi aastaks vangi, ei pidanud 14 inimest surma juhtinud mees päevagi trellide taga veetma: president Lennart Meri andis talle armu. SL Õhtulehele teadaolevalt nüüd töötab Karm Iraagis turvamehena.

Pärast Kurkse õnnetust ütles luurerühma juht Jaanus Karm, et tal on tunne, nagu oleks ta kaotanud 14 last.

Karmi kohtusaaga kestis kolm aastat. Karm palus enda õigeksmõistmist. Tema väitel oli ebaõiglane, et kohut peeti valikuliselt ainult tema üle ja ainsa kurjategijana käsitleti üksnes teda, samas tema toonastele ülemustele ühtegi süüdistust ei esitatud.

2000. aasta jaanuaris otsustas riigikohus jätta jõusse Tallinna ringkonnakohtu otsuse. Seega sai Karm aastase vabadusekaotuse poolkinnises vanglas võimu kuritarvitamise eest.

Karm esitas president Lennart Merile – riigikaitse kõrgeimale juhile – armuandmispalve. Juba järgmisel kuul andiski riigipea talle armu. Meri: "Kogu vastutus lükati nooremleitnant Jaanus Karmi kaela, kelle traagika on see, et ta on suure kohusetundega, aga väheste elukogemustega mees."

Pärast kohtusaaga lõppu kadus Karm vaikselt avalikkuse vaateväljast. Aeg-ajalt ta siiski vilksatas siin-seal. Näiteks 2001. aastal lõi ta koos sõbraga osaühingu Kirvevars Oli Sitkest Kasest ja korraldas metsas ellujäämiskursusi.

Kus Pärnust pärit Jaanus Karm nüüd on? Tema mobiiltelefoni numbrile helistades võtab vastu keegi naine. Ta on konkreetne: "Te ei saa Jaanusega rääkida. Mitte mingil juhul! Ta ei taha! See Kurkse oli nii ammu aega tagasi, milleks?"

Kus ta praegu on, mida teeb? Naishääl telefonis seda ei ütle. "Ma ei ütle teile mitte midagi," lõpetab ta kõne.

Ka kaitsejõudude peastaabi kõneisik ei oska Karmi saatuse kohta midagi öelda. "Kaitseväes tegevteenistuses ei saa ta olla, kuna kriminaalkaristus välistab selle," lisab leitnant Andres Sang teavitusosakonnast.

SL Õhtulehele on väidetud, et Jaanus Karm (kunagine sepp, lukksepp ja müürsepp) on nüüd Iraagis turvamees. Aeg-ajalt pidavat temagi käima Eestis puhkamas nagu elukutselised sõdurid.

"Ta ei ole seal ühegi riigi poolt. Ta on eraturvafirma kaudu," ütleb tema hea kamraad, kes kohtus Karmiga viimati kolm aastat tagasi.

Kas ta on seal läbi mõne Suurbritannia turvafirma? "Jah. Eks nad sealtkaudu kõik ole. Seal on palju Eesti mehi niimoodi tööl," kinnitab allikas. "Iraagis on turvamehe töö nagu turvamehe töö ikka. Ainult et seal on töö reaalselt. Palk võrreldes sõduriga on kordi suurem."

Iraagi elu hästi tundev allikas selgitab: "Selleks et sinna minna, ei pea olema sõjaväelane. Saab minna ka kui tsiviilisik, aga on hea, kui on sõjaväelase minevik. Turvamehi on seal vaja näiteks selleks, et humanitaarkolonne ja tsiviilasutusi turvata või tsiviilüksuste asju ja töölisi turvaliselt ühest kohast teise vedada."

Korvpallurikasvu ja kotkanäoga Jaanus Karmi on iseloomustatud kui tõelist sõdurit – sõjaväele andunud meest. Balti pataljoni parima rühma sõdurid olnud oma ülemast suisa vaimustuses ja ülistanud teda taevani.

Ka pärast Kurkse katastroofi on eluga pääsenud sõdurid öelnud, et Karm ei eksinud ega väärinud karistust. Nad jäid lõpuni ülema seljataha kui üks mees.

Kustumatu häbiplekk!

Vandeadvokaat Simon S. Levin, üks rühmaülem Jaanus Karmi kohtus kaitsnud advokaate, on nimetanud Kurkse tragöödiat Eesti kaitsejõudude ja õigusemõistmise kustumatuks häbiplekiks.

Levini sõnul valitses kaitseväes korralagedus. Ta kritiseeris ähmaseid käsuliine ning tollaseid kaitseväe juhte ja kaitseministrit.

3 KOMMENTAARI

K
??? / 18:40, 11. sept 2017 20. september 2017, 09:33
Krt loe artikkel uuesti läbi, Mitte Karm polnud südi vaid kaitseväes valitsev korralagedus. See oli vale lükke Jaanust vangi panna. Ära lobise kui sa asjadest midagi ei tea.
H
??? 11. september 2017, 18:40
Häbiplekk? Häbiplekiks on pigem see, et oma vastutustundetus uljuses ning ohutuse eiramises 14 noort meest hauda ajanud ohvitser presidendilt koheselt armu sai ja tegelikult ei viibinud vanglas mitte ühtegi päeva. Niivõrd vähe inimelu meil siis maksabki.
Loe kõiki (3)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee