LÕPUKS VALVE ALL: Kui Kristjan teist korda purjuspäi roolist tabati, võttis politsei tema Audi 80 ja viis valvega parklasse. Nüüd taotlevad võimud kohtult auto konfiskeerimist. Pimedat roolijoodikut ähvardavad mitu suurt trahvi ja kuni 30 päeva aresti. Foto: Aldo Luud
Eve Heinla, Lauri Birkan 15. august 2007 00:00
"Ta tahab lihtsalt sõita!" põhjendab õde Kerly, miks pime Kristjan kogu aeg autorooli tükib. Purjuspäi kihutavat Tartu noormees ringi sellepärast, et siis olevat hirm politsei ees väiksem.

Hullumeelse teo eest on soolas aga karm karistus.

Eelmisel laupäeval kell 5.20 pidas politsei Tartu lähedal Tõrvandis kinni sõiduteel ebakindlalt liikunud tumesinise Audi 80. Selle rooli tagant avastati pime ja purjus (ligi 1,5 promilli) Kristjan (20), kel "kaardilugejaiks" kolm sõpra.

Vähem kui nädal enne seda, 5. augustil kell 4.20 tabas politsei sama auto samuti sõiduteel vingerdamas Tartus Võru tänaval. Siis oli pimeda roolijoodiku (sohvril mõõdeti 1,1promilline joove) juhendajaks 16aastane poiss.

Politsei: mehike ei saa aru, et ta ei tohi autoga sõita

Pimeda roolijoodiku ebakindlalt kulgev auto oli politseile juba tuttav, põhjendab Lõuna politseiprefektuuri liiklustalituse korrakaitseosakonna ülemkomissar Marek Tiirats, kuidas hullumeelselt käituv noormees lühikese aja jooksul juba teist korda tabati.

Politseinikud olevat pimedale roolikeerajale pikalt selgitanud, et ta ei tohi mitte mingil juhul autot juhtida, kuid: "Ju see jutt talle kohale pole jõudnud ning ta sõidab ikka. Tundub, et sõidukihk on nii suur..."

Vähemalt "kaardilugeja" olnud Tiiratsi sõnul kaine. Too olnud noormehe järgmine sõber, s.t et pärast Tartus vahelejäämist oli pime juht abilist vahetanud.

"Ma ei oska tõesti öelda, miks sõbrad julgevad pimeda ja purjus juhi autosse istuda. Kas see on nooruse uljus või?" on komissar pimeda mehe semude surmapõlgusest hämmelduses.

"Nüüd on materjal saadetud kohtusse ja taotleme kindlasti maksimumi – nii aresti kui ka auto konfiskeerimist. Kuna ta esimesel korral sai väidetavalt rikkumisest aru, siis nüüd tundub, et nii see ikkagi paraku pole. Ta on liikluses ülimalt ohtlik!" ütleb Tiirats.

Ja loodab, et pärast Audi konfiskeerimist ei lase mõni sõber liiklushuligaani oma auto rooli taha. "Neil on siiani väga hästi õnneks läinud, et Kristjan pole avariid teinud," lisab komissar.

Õde: Kristjanil on olnud mitu autot

Õde Kerly kinnitab, et Kristjan armastab hullupööra autot juhtida. Kuid tunnistab samas: "Kristjan ei näe üldse! Väiksena nägi küll veidi värve ja valgust, aga enam kahjuks mitte. Ema temast ei hoolinud ja ta jäigi täitsa pimedaks."

Autosõit õnnestuvat vennal ainult tänu sõprade "kaardilugemisele": "Kõrvalt sõbrad ütlevad, kuhu pöörata."

Esimest korda hüpanud pime rooli taha mõni aeg tagasi Sakus. Kristjan maganud õe sõnul autos, kui noorukikamp hakanud keset ööd sõidukit lõhkuma. Sõber kõrval juhatamas, põrutatud pätikamba eest põgenema. "Ta manööverdas majade vahelt niimoodi välja, et autol polnud ühtki kriimu! Ja mitte ühtki avariid pole ta siiani teinud!"

Õe jutust selgub, et pime on paadunud liiklushuligaan ja sõitnud ringi ilmselt pikemat aega. Eelmainitud Audi olevat tal näiteks juba teab mitmes auto.

"Selle Audi ostis ta naabripoisi käest. See pole tal sugugi esimene auto. Eelmine oli Mercedes, aga selle sõitsid sõbrad sodiks," väidab Kerly.

Tema pole vennaga kordagi sõitnud: "Ei julge!"

Kristjanit kihutavat autorooli meeletu sõiduisu. "Ta tahab lihtsalt sõita! Ta on ju tegelikult täitsa tavaline poiss, kuid kahjuks nii paljust ilma jäänud. Aga elu kodus on paraku olnud täielik põrgu."

TV3 ekraanil õigustas Kristjan autoga ringikärutamist väitega, et siiani polevat ühtki õnnetust juhtunud. Kiiruski olevat tal enda kinnitusel alati lubatu piires. Raadi lennuväljal näiteks 170 km/h.

Miks ta aga alati purjuspäi rooli taha kipub? Ka sellele küsimusele leidus õigustus ruttu: "Et vähendada vahelejäämishirmu!"

Isa teada ähvardab poega esimese roolijoodikluse eest vähemalt 9000kroonine trahv, teist karistust pere aga alles ootavat.

Uudis pimedast roolijoodikust levis kulutulena üle maailma – isegi Austraalia ajalehtedesse.

SL Õhtulehel ei õnnestunud Kristjaniga sõnagi vahetada. Väidetavalt valvurina töötav noormees vahetavat sõprade sõnul tihti telefoninumbreid ja praegu olevat tema taskutelefon lihtsalt katki.