Kodu

Kaunis aed on kui raam pildile 

Kadri Penjam, 10. august 2007, 00:00
KUJUNDATUD AED ON NAGU DISAINITUD ELUTUBA: Anthony Pauli loodud õdus aianurgake. Merilen Mentaali erakogu
Kui on ostetud uus kodu, siis pole vähe tähtis ka see, mis jääb akna taha. Ehk – peale sisekujundaja tuleb palgata ka aiakujundaja. Üha enam inimesi avastab, et ei oska ilma professionaali abita oma aiale õiget nägu anda.

Huvilistel tasub aga teada, et selleks suveks aiakujundajat enam suurt lootust leida pole. Tähtajad on nii pikad, et nad oskavad soovitada vaid üht: tuleval aastal ette võetav aiakujundus tasuks kokku leppida juba selle aastanumbri sees.

Kui tervet ei jaksa, telli pool

"Eestlane armastab ilusat aeda," kinnitab Anne Lukman aia- ja maastikukujundusfirmast Acanthus. "Huvi aiakujundamise vastu on kasvamas, aga igaüks ei suuda tellida täisteostust – sel juhul saab tellida vaid osa töid. Mõnele aga just meeldibki ise oma aeda taimi istutada – nemad tellivad aiaplaani, et iga taim õigesse kohta saaks."

Seda, et vaid mõne detaili täpsustamiseks aiakujundaja abi paluda saab, peab heaks võimaluseks Helen (30): "Igaühel ei ole rahakott puuga seljas, et saaks täisteenusest üldse unistadagi."

Heleni pere ostis äsja maja looduskaunisse kohta, aga veel on nii palju sisetöid teha, et aiakujunduse peale pole jõutud mõelda. Ilusat aeda ta kunagi siiski saada tahab, ja kui ise jänni jääb, on valmis ka aiakujundaja poole pöörduma: "Peaasi, et hind liiga krõbe ei oleks."

Disainitud aed suurendab eluruumi

"Nõudlus üha kasvab – kas tänu üldisele majanduskasvule või meie heale koostööle tellijatega, raske ütelda," tõdeb aia- ja maastikukujundusfirma Millet juhataja Jaanus Lepik. "Kindlasti mõjutab nõudlust ka ala populaarsus. Kellelegi ei ole enam võõrad mõisted "roheline kaubamaja" ja "puukool". Eestlane on metsarahvas ja tunneb ennast mugavalt roheluse keskel."

Mentaalmaastike disaineri Merilen Mentaali hinnangul tunneb praegu aiakujunduse vastu huvi 1–10% Eesti rahvast. "Kui leiad, et vajad sisearhitekti, siis usutavasti tellid ka aiadisaineri," toob ta paralleeli. Samas ütleb tema kogemus ka seda, et osa aiaomanikke ei oska hästi disainitud väliseluruumi ilu sugugi hinnata. Õnneks mõistab aga üha rohkem inimesi, et disainitud aed suurendab eluruumi ja parendab elukeskkonda.

Milliste soovidega inimesed aiakujundajate poole pöörduvad? "Soovitakse nii kogu aia kui ka selle veel väljaehitamata osade – kivisillutiste, murupindade, hekkide, veesilmade, terrasside – lahendusi," sõnab Jaanus Lepik. "Üha enam tellitakse kevaditi viljapuude hoolduslõikust vanades taluaedades ja suvilates. Igal kevadel käime Eestis taolisi töid tegemas."

Hind kujuneb läbirääkimistel

"Peale aiaplaanide ja täisteostuse soovitakse ilusat muruplatsi – kas selle rajamist või muru parandamist," ütleb Anne Lukman.

Merilen Mentaalilt on soovitud enamasti täisteenust ehk aiakujundust algusest lõpuni. "Suuremas osas on need ehitusjärgus või värskelt valminud majade aiad ning alustada saab puhtalt lehelt. Kuid on ka kliente, kes tahavad oma vana aeda värskeks ja põnevaks muuta," ütleb aiadisainer, kes peab mõlemat sorti töid väljakutseks, kus rutiini tekkida ei saa.

Hind sõltub muidugi töö mahust. Anne Lukman nimetab, et lõpphinda mõjutavad projekti keerukus, aia suurus, pinnase töödeldavus, taimede suurus jne. "Pakume personaallahendusi, hind kujuneb läbirääkimiste käigus."

"Eri materjalide hinnad võivad varieeruda kümneid kordi. Näiteks looduslik nelja-viiesentimeetrine paekivimurd teekatteks maksab 125 kr/m², aga eksootiliste kvartsiidi, marmori ja liivakivi hind on üle 1000 krooni ruutmeetri eest," selgitab Jaanus Lepik. "Ka muru saab rajada olemasolevale pinnasele, aga saab tellida ka korraliku sõelutud põllumulla. On ka valmis segatud lisanditega murumulda, siirdemuru ja lilleniite."

Loomulik on seegi, et taimedki pole ühes hinnas – näiteks mida kõrgem ja kaharam hekitaim, seda kallim.

"Minu teenuste hinnad on kindlasti üle keskmise," sõnab Merilen Mentaal. Üle keskmise hinna eest saab ka üle keskmise kvaliteedi. "Olen õppinud Inglismaal maailma parimate disainerite käe all ja suudan vastu pakkuda põnevaid lahendusi, värskeid vaateid, materjale uues kasutuses ja muidugi jooniseid peaaegu kõige tarvis."

Vähemalt kõik töövahendid – labidast-rehast kuni koppade, traktorite ja veoautodeni – on aiakujundusfirmadelt.

Merilen Mentaal paneb aiaomanikele südamele, et kannatust peab olema. Aia rajamisele kulub terve suvi ja aed saab mingi ilme alles aasta pärast seda. See tähendab, et ehk alles järgmisel suvel on see juba midagi visiooni lähedast.

"Selle koha pealt ruumi sisekujundusega paralleeli tõmmata ei saa – et paned viimase tooli paika ja näed lõpptulemust. Aed ei ole pärast viimase taime istutamist veel kaugeltki valmis – lilled, puud ja põõsad alles hakkavad seal kasvama," ütleb aiadisainer.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee