Eesti uudised

Kopterihuku ohvrite pered said miljoneid kroone hüvitist (1)

Eve Heinla, 3. august 2007 00:00
14 HUKKUNUT: 10. augustil 2005. aastal kukkus Helsingile suuna võtnud Copterline’i kopter Sikorsky S-76C+ vaid mõni minut pärast õhkutõusmist merre. Kõik pardalolijad hukkusid. Foto: Mihkel-Markus Mikk
Kolme kopteriõnnetuses hukkunud eestlase omaksed on saanud kätte nii valuraha kui ka kindlustusraha. "Summa oli piisavalt suur, nii et me nõustusime lepinguga ja kohtuni asi ei lähe," kinnitab ohvrite peresid esindav vandeadvokaat Leon Glikman.

Ilta-Sanomat kirjutab, et USA kopteritootja Sikorsky maksis kahe aasta eest Tallinna lahel toimunud kopteriõnnetuses hukkunute omastele kopsaka valuraha selleks, et ohvrite pered loobuksid juhtunu käsitlemisest Ühendriikide kohtus.

Soome ajakirjanduse andmetel võib summa, mille maailma suurim kopterifirma Sikorsky omaste vaigistamiseks välja käib, küündida kümne miljoni dollarini.

Õnnetuses sai surma neli eestlast – kaks noort muusikut, viiuldaja Liisa Suuster ja pianist Carolina Kremenetski, ning ärimees Oliver Kruuda abikaasa Ruta Kruuda ning õde Kristel Soll.

Kremenetski ema Külvi Kuusk ütleb SL Õhtulehele, et tema Soome lehes avaldatud väidet kommenteerida ei oska.

"Soomlased ajavad seal oma asja iseseisvalt ja mina ei tea küll midagi nendest summadest," ütleb Kuusk.

Hüvitist puudutavates küsimustes palub ta pöörduda advokaadibüroo Teder, Glikman ja Partnerid poole. Büroo esindab kolme ohvri – Ruta Kruuda, Carolina Kremenetski ja Liisa Suusteri – perekonda.

Ameerikas elavat Kristel Solli peret advokaadibüroo ei esinda.

Vandeadvokaat Leon Glikman ütleb, et eestlastesse puudutavast saab rääkida väga piiratult. Ta kinnitab, et need hukkunute omaksed, kelle huvide eest tema büroo seisis, on oma valuraha tõepoolest ka kätte saanud. Summa oli piisavalt suur, et pakutavaga nõustuda ja loobuda ilmselt aastatepikkuseks venivast kohtuteest.

Hüvitis välja makstud

"Ma ei saa kahjuks öelda, kellelt raha tuli ja kui suures summas," märgib Glikman konfidentsiaalsusenõudele viidates ja seega ei vasta ta küsimusele, kas maksjaks oli Sikorsky. "Tõsi on see, et raha on kätte saadud ja summa oli piisavalt suur selleks, et me nõustusime lepinguga. Muidu oleksime soovitanud klientidel veel asjaga edasi minna. Kohtusse asi nüüd enam kindlasti ei lähe. Ja kolme eesti ohvri suhtes on ses osas asi nüüd lõppenud."

Ta lisab, et leping sõlmiti üsna ammu, kuid leping täideti ehk siis raha maksti välja üsna hiljuti. Vast paari nädala eest.

"Meie leping on selline, et oleme kätte saanud lõpliku kompensatsiooni ja ma praegu küll ei tea, et oleks veel mingeid täiendavaid nõudeid kindlustuse osas vaja esitada," lausub Glikman.

SL Õhtulehe andmeil ulatub ohvrite peredele makstud summa miljonitesse kroonidesse.

Vahearuanne õnnetuse kohta

Järgmisel kolmapäeval avaldavad kopteriõnnetuse uurijad Tallinnas ka õnnetuse põhjuste vaheraporti. Vahearuandes pole küll võrreldes varem avaldatuga sisuliselt midagi muutunud ja kopteriõnnetuse uurijad on endiselt seisukohal, et tragöödia põhjustas lennumasina esiservo (hüdrovõimendi) rike.

Lennuõnnetuse põhjuseks oli seni avaldatud andmetel kopteri pearootori ühe servo juhitamatu sirutumine – selle tagajärjel sattus kopter ootamatult ebaharilikku asendisse, millest pilootidel ei õnnestunud seda välja tuua.

Sikorsky versiooni, mille kohaselt õnnetuse võis põhjustada kopteri sattumine vesipüksi, ei peetud põhjendatuks. Seda meelt oli mullu ka USA Rahvusliku Transpordiohutuse Nõukogu.

Tallinnast Helsingisse lennanud Copterline’i helikopter Sikorsky S-76C+ kukkus Tallinna lahel alla kaks aastat tagasi 10. augusti pärastlõunal kella kolmveerand ühe paiku, vaid mõni minut pärast õhkutõusmist. Õnnetuses hukkus 14 inimest – kõik 12 pardal olnud reisijat ja kaks meeskonnaliiget.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee