Klassikaraadio vahendab Euroopa suurimat klassikalise muusika festivali

Denes Kattago 12. juuli 2007 15:42
Reedel 13. juulil algab Euroopa suurim ja vanim klassikalise muusika festival, Londoni Proms, mida korraldab briti rahvusringhääling BBC.

Tänu koostööle BBC-ga on Euroraadio vahendusel võimalik kuulata Promsi kontserte ka Eestis Klassikaraadiost.

Klassikaraadio vahendab 13. juulil otseülekandes BBC Promsi avakontserdi ning 8. septembril lõppkontserdi.

Lõppkontserdil esinevad maailmakuulsad klassikalise muusika staarid Anna Netrebko (sopran), Andrew Kennedy (tenor) ja Joshua Bell (viiul) jt. Jiří Bèlohláveki dirigeerimisel.

Festivali rajas 1895. aastal dirigent Henry Wood ja tema idee oli väärtmuusika esitlemine laiale kuulajaskonnale mitteametlikus õhkkonnas. Promsi esimene kodu Queen's Hall purunes 1941. aasta pommirünnakutes ning seejärel kolis festival Royal Albert Hall'i.

1927. aastast on festivali peakorraldaja BBC ning sellest ajast peale saavad lisaks kontserdikülastajatele festivalist osa ka raadiokuulajad. 1947. aastast vahendatakse olulisemaid kontserte ka telepildis.

Promsi algusaegadest peale on kontserdiprogrammides pearõhk populaarsetel klassikateostel, mida vaheldatakse uute oopustega. Festivali kõige populaarsem sündmus on lõppkontsert, Last Night on Proms, mida jälgivad videoekraanidelt rahvahulgad ka Hyde'i pargis.

Festivali kavas on tänavu 100 kontserti, esiettekandele tuleb mitukümmend  uudisteost, mitme kontserdiga tähistatakse briti rahvusklassiku Edvard Elgari 150. sünniaastapäeva.

Lisaks BBC Filharmooniakoorile ja sümfooniaorkestritele võtavad tänavu Promsist osa Bayeri Raadio Sümfoonikud, Viini Filharmoonikud, Bostoni Sümfoonikud, Lucerni Festivaliorkester ning San Francisco Sümfoonikud.

Eesti muusikast kõlab festivalil Arvo Pärdi teos "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks", lisaks dirigeerib 13 augustil Frankfurti Sümfooniaorkestrit Paavo Järvi.

Promsi sümfooniakontserte saab Klassikaraadiost kuulata alates 13. augustist kell 10 ja kell 19, kammerkontserdid on otseülekandes esmaspäeviti kell 15.