Uudised

"Apokriivad" nörritasid pärnakaid  

29. juuni 1998 00:00

ESTER VILGATS

Pärnus ühel alleel välja pandud kunstnik Raul Meele projekt nimega "Apokriivad" ärritas üht vanemat naist niivõrd, et naine soovis Mark Soosaare näituse korraldamise eest jalgupidi üles puua.

Laupäeval Ringi tänavale tammede vahele kinnitatud lippe vaatama tulnud kaks ärimeest ütlesid, et ei oska seda küll kuidagi kunstiks pidada. "Kui selline tekst on peldikuseinal, on see lihtsalt roppus. Aga tuleb välja, et kui on lipu peale kirjutatud, siis on kunst," ei saanud mehed aru.

"Minule oli laupäeva hommik huvitav," ütles Endla teatri näitleja Ahti Puudersell, kes sel hommikul Pärnu Päikeseraadios hommikuprogrammi läbi viis. "Inimesed helistasid ja küsisid, kas me üldse teame, mis linnas toimub, ja kas linnavalitsuselt on sellise näituse ülespanemiseks luba olemas."

Kunstnik Raul Meel ütles, et "Apokriivade" Pärnusse toomise idee pärineski Mark Soosaarelt.

"Apokriivade" projekt kujutab endast viie riigi - Eesti, Venemaa, Saksamaa, Soome ja Ameerika Ühendriikide - lippe, millele on kirjutatud vastavas keeles tekstid.

Eestikeelsele tekstile on kirjutanud Lepo Sumera ka kantaadi, mida Meele isikunäitusel võis kõrvaklappidest kuulda. Pärnus olid "Apokriivad" esitatud modifitseeritud kujul, puudus kantaat, kuid olid lisatud nn. võimukivid, mis on Meele sõnul pärit ühest teisest projektist.

Meelest sai pärast aastapäevanäitust, selle ajal skandaalne kunstnik. Lippudele kirjutatud nilbetest sõnadest kinni haarates räägiti Eesti lipu rüvetamisest, asjaga tegeles vahepeal ka kaitsepolitsei.

"Skandaali ja tuntuse pool on väline, selle varjus sai ajada palju tõsist juttu," ütles Meel. "Olen tänulik kuraatoritele, kes julgesid selle töö välja panna."

Meele sõnul valis ta lisaks Eesti lipule välja veel nelja riigi lipud. Need on riigid, mille mõju all on meie keel ja kultuur olnud või on praegu. "Identiteediprobleem on terav igal pool maailmas ja on teretulnud, kui keegi käsitleb probleeme, millest seni on mööda vaadatud," põhjendas Meel tõsisemate kunstihuviliste "Apokriivade" mõistmist.

TIIU KIMBERI foto

163 lippu Pärnus Ringi tänava tammede vahel mõjusid efektselt ja ärritasid pärnakaid.