Kodu

Kliimaseade aitab kuuma eest pageda 

Marion Mets, 6. juuni 2007 00:00
ÕHK LIIKUMA: Kui palavus tahab ära tappa, siis ise teate, kas lohutate end lihtlabase ventilaatori või udupeene konditsioneeriga Foto: Corbis/Scanpix
Koos kuumade ilmade saabumisega otsustavad paljud koju konditsioneeri muretseda. Samsungi jahutusseadmete müügi, paigalduse ja hooldusega tegeleva osaühingu Imantron juhatuse liige Ivo Kõpper annab nõu, kuidas konditsioneeri targalt valida. Konditsioneerialaseid tarkusi jagab Marion Mets.

Lisaks jahutamisele suudab moodne konditsioneer tuba kütta ja õhku puhastada, värskendada ning ventileerida.

Samad funktsioonid on aga ka õhksoojuspumbal – milline on siis kahe seadme erinevus?

"Konditsioneeril ja õhksoojuspumbal on sarnane see, et 1 kW energia kasutegur on 3,5kordne.

Erinevus on selles, et konditsioneer on mõeldud peamiselt ruumide jahutamiseks, õhksoojuspump aga kütmiseks. Kumb seade valida, sõltubki sellest, kas ruume on vaja eelkõige kütta või jahutada," selgitab Ivo Kõpper.

Vali õige võimsus

Paljud õhksoojuspumbaomani-kud loodavad, et seade suudab sama edukalt ruume ka jahutada, tõdeb Kõpper. Tegelikult on aga nii, et õhksoojuspump, mis on mõeldud 100ruutmeetrise maja soojaks kütmiseks, peaks olema ruumide jahutamiseks kolm korda võimsam.

"Palju sõltub muidugi ka konkreetsest ruumijaotusest. Kui tubadel on võimalik uksed sulgeda, siis on õhksoojuspumba võimsus ehk piisav, aga avatud ruumis jääb sellest kindlasti vajaka," lisab Kõpper.

"Heal juhul suudab pump vähendada toatemperatuuri kraadi või paar, töötab seejuures täisvõimsusel ning siseosa hakkab kon-densvett välja ajama."

Jahutusseadme valikul tuleb lisaks põrandapinnale arvestada ka aknapinna suurust ja paiknemist, pereliikmete ning soojust eraldavate seadmete (telekate ja arvutite) hulka.

Enne ostu on mõistlik müüjaga konsulteerida ja ta koju kutsuda, et leida üheskoos sobiv lahendus.

Kõige otstarbekam on konditsioneer paigaldada tubadesse, kus inimene tavatseb välja puhata – elu- või magamistuppa. Konditsioneeri saab paigaldada seinale, lakke, aknale või ka toanurka.

Koju sobivaimaks peab Kõpper seinale paigaldatavat seadet. Laekassett-tüüpi jahutusseade passib tema arvates paremini kortorisse, kohvikusse ja kauplusse.Veel sobib koju kanalitüüpi seade – selle puhul läheb külm õhk tubadesse mööda ventilatsioonitorusid."Väikese korteri puhul ajab asja ära ka portatiivne seade, kuid see on tõepoolest efektiivne vaid umbes 15 m2 toa puhul," hoiatab Kõpper.

"Mõnikord kasutatakse seda 30–50 m2 toa jahutamiseks ja siis imestatakse, et õiget kasu sellest ei ole."

Samamoodi eksivad need, kes arvavad, et kui on 100 m2 elamine ja peaks paigaldama kaks-kolm seadet, siis küllap võib piirduda ka ühega, sest ju see midagi ikka aitab. "Kasutegur on olematu, ainult raiskab energiat," kommenteerib Kõpper.

Kas garantii on?

Enamik seadme ostjaid valib seadet võimsuse järgi, seejärel tulevad arvesse kliimaseadme välimus ja hind.

Loomulikult tahaks väärt asja võimalikult odavalt saada, kuid odavast Hiina kraamist soovitab Ivo Kõpper kaugemale hoida – liiati veel, kui müüja on tundmatu ja garantii olematu. Kõpper sooovitab: "Alati peaks küsima: kes on müüja? Millised on garantiitingimused? Kas hinnaklass äratab usaldust?"

Samsungi kliimaseade maksab keskmiselt 8000 krooni ja sellele lisandub 5000–6000kroonine paigalduskulu.

Et müüja saaks garantii anda, tuleks paigaldamistöö tellida samast firmast, kust konditsioneer osteti.

Lisaks tasub silmas pidada, et konditsioneer vajab hooldust – näiteks tuleks seadmel aeg-ajalt filtreid vahetada.

Kliimaseadmega kaasneb ka üks oht. Nimelt on risk külmetuda, kui astuda leitsakust jahedasse tuppa. "Temperatuuride vahe väljas ja sees võiks olla 2–4 kraadi. Tervis on ohus siis, kui seade reguleeritakse 18 kraadi peale või külmemaks," annab Ivo Kõpper soovituse.