Eesti uudised

Muuseumis märatsenud pianist Vardo Rumessen visati tänavale (6)

Kadri Paas, 31. mai 2007 00:00
PROVOKATSIOON! Pianist Vardo Rumessen väidab, et teda provotseeriti muuseumis vägivalda tarvitama. Foto: Arno Saar
Turvamehed viskasid pianist Vardo Rumesseni Teatri- ja Muusikamuuseumist välja. Mees sõimas, läks muuseumitöötajale kallale ja keeldus turvameeste korraldustele allumast. Rumessen nõustub kähmlemist tunnistama alles pärast seda, kui saab teada, et vahejuhtum salvestus videovalvelindile.

Eesti Teatri-ja Muusikamuuseumi haldusjuht Risto Lehiste räägib SL Õhtulehele, et 21. mail tuli klaverimängija Vardo Rumessen Müürivahe tänaval asuvasse muuseumisse ja tahtis vanu noote muuseumist kaasa võtta. Seda ei lubatud. Kodukord keelab ühemõtteliselt originaalesemeid muuseumist välja viia.

Rumessen vihastas keeldu kuuldes ja hakkas räuskama. Esmalt solvas ta inetult muuseumi raamatukoguhoidjat Hele-Mall Järve. Rumesseni sõnavalik olnud sedavõrd ebaviisakas, et ei kannata trükimusta.

Pianist läks muuseumitöötajale kallale?

Järgmisel päeval, 22. mail muutus olukord haldusdirektori kirjelduse kohaselt sootuks hulluks.

"Peavarahoidja, silmad veekalkvel, tuli minu juurde ja ütles, et Rumessen on teatriosakonnas. Et mees karjub ja sõimab," meenutab Lehiste.

Rumessen tulnud sel päeval muuseumisse ühe CD plaadi järgi, mille ta oleks pidanud andma kirjastusele Eesti Raamat. Kuna hetkel polnud majas inimest, kes talle plaadi võinuks anda, hakkas Rumessen märatsema. Lisaks oli materjalide kätteandmisest keeldumise põhjuseks ka see, et koopiate kasutamise lepingul polnud veel allkirja.

Pianist sõimas peavarahoidjat Marika Palu ja taas raamatukoguhoidjat Hele-Mall Järve. Kui viimane keeldus teda teenindamast, tõukas Rumessen Järve hoidlasse riiulite vahele ja karjus talle kõrva.

"Läksin Rumesseni juurde ja palusin tal muuseumist lahkuda. Selle peale ta ei reageerinud. Hakkas hoopis väljakutsuvalt küsima, kes ma selline olen.. Eriti naljakas oli see, et ta mind KGB agendiks sõimas," muigab 30ndates aastates Risto Lehiste.

Samuti lubanud Rumessen hoolitseda selle eest, et haldusjuht ja muuseumijuht Ülle Reimets töö kaotaksid. Tema saavutavat selle kultuuriministeeriumi ja isiklikult ministri abil...

Rumessen hakkas turvameestele vastu

"Kuna Rumesseni käitumine oli juba muutunud täiesti kontrollimatuks, püüdis kohale saabunud turvameeskond Rumesseni muuseumist välja suunata. Et ta aga turvatöötajatele füüsilist vastupanu osutas, olid turvamehed sunnitud Rumesseni majast väljaviimiseks jõudu kasutama ehk teda kahelt poolt kä e alt kinni hoides uksest välja toimetama. Lugemissaalist välja viimisel püüdis Rumessen endaga kaasa haarata tema töölaual asunud museaale," kirjutab muuseumi direktor Ülle Reimets kultuuriministrile läkitatud seletuskirjas.

Haldusjuht Risto Lehiste lisab, et Rumessen hakkas nii kõvasti turvameestele vastu, et lauad ja toolid lendasid.

"Kartsime, et niiviisi jätkates võivad riiulite vitriinid puruneda."

Turvafirma Lilto töötajad talutasid vasturapsinud Rumesseni ikkagi muuseumist välja ja viskasid tänavale. Mees kõndis seejärel läheduses asuvasse kultuuriministeeriumisse kaebust kirjutama.

Lehiste sõnul pole muuseumi 80 tegevusaasta jooksul kordagi varem olnud vajadust kedagi tänavale visata.

"Seetõttu arvan, et meie muuseum ei ole vägivaldne. Rumessen tuli siia, nõudis reeglite rikkumist ja siis arvab, et talle tehakse õudselt palju liiga," on haldusjuht nördinud.

Muuseumi direktor Ülle Reimets väidab kultuuriministrile saadetud seletuskirjas, et tegelikult on pianist juba aastaid muuseumit terroriseerinud.

"Tegemist ei ole minupoolse emotsionaalse liialdusega, vaid kahetsusväärsete faktidega, millest on Rumessen aja jooksul kujundanud teatud eripärase käitusmalli (karjumine, solvangud jms ebaviisakused muuseumi töötajate aadressil). On raske säilitada viisakust, kui sind nimetatakse Eesti muusika vaenlaseks, karjaplikaks, andetuks grafomaaniks, lolliks, idioodiks, vargaks jne.," märgib muuseumijuht.

Rumessen: laim ja provokatsioon

Vardo Rumessen ütleb SL Õhtulehele, et juhtunu näol on tegemist laimuga.

Kuivõrd pianist on aga muuseumi kohtusse kaevanud väidetava autoriõiguse rikkumise pärast, siis käsitleb Rumessen vahejuhtumit ka provokatsiooni ja kättemaksuna.

"Provokatsiooni eesmärk oli mind ärgitada füüsilisele vastuhakule, mida ei toimunud," ütleb pianist.

Tema sõnul ei saanud ta kokkulepitud fotosid muuseumist kätte põhjendusega, et selleks on vaja teatud leping sõlmida.

"Nimetasin seepeale direktorit bürokraadiks, kes tuleks välja vahetada, sest ta ei sobi oma kohale oma ebakompetentsuse ja bürokraatia tõttu," tunnistab Rumessen eitades igasugust sõimu ja muuseumitöötaja tõukamist.

Seepeale läinud muuseumitöötaja direktorile etteheitest ette kandma. Rumesseni sõnul laskiski direktor Reimets kutsuda kohale venelastest turvamehed.

"Kaks vene meest nõudsid mu lahkumist. Ütlesin, et mul on siin töö pooleli ja keeldusin. Seepeale viisid nad mu vägivalda kasutades muuseumist välja. Seesama haldusdirektor teab väga hästi, et mul on kõrge vererõhk ja mul on üks väike infarkt olnud. See intsident korraldati nimelt selleks, et loodeti, et ma avaldan mingit füüsilist vastupanu.

Kuivõrd seda ei toimunud, siis polnud millestki ka kinni hakata. See oli füüsiline vägivald! See oli omavoli minu kui endise muuseumitöötaja vastu! Ma pole mingi hulgus, keda niimoodi füüsiliselt võib traumeerida," on Rumessen solvunud.

Kui SL Õhtuleht juhib pianisti tähelepanu asjaolule, et turvakaamera pildist on siiski Rumesseni vastuhakk turvameestele näha, siis tunnistab pianist kähmlemist.

"Loomulikult! See oli muuseumi provotseeritud vägivald, millest teid on vääriti informeeritud. Mitte mingisugust õigustust ei saa olla riigiasutusel ja selle direktoril, kes kasutab füüsilist vägivalda, kes kutsub turvafirma, kes sisuliselt kasutab jõudu ja lohistab uurija uksest välja," kurjustab Rumessen.