Eesti uudised

Aasta ema sära varjutab abikaasa tume minevik (290)

Eve Heinla, 15. mai 2007 00:00
AASTA EMA: Kanepi kirikuõpetaja Margit Lail valiti tänavu aasta emaks. Eesti Naisliidule tuli Laili abikaasa must minevik üllatusena. Foto: Tiina Kõrtsini
Auväärse aasta ema tiitliga pärjatud tublit seitsme lapse ema, kirikuõpetaja Margit Laili varjutab tema abikaasa minevik. Peeter Lail riisus Palamuse muuseumi direktorina ligi 300 000 krooni.

Pühapäeval emadepäeva peol Estonia kontserdisaalis oli Margiti kõrval ka abikaasa Peeter Lail ja kuulas presidendi kõnet.

"Leib ei lõpe laualt ega armastuse ja lepituse vaim südamest," nimetas riigipea emarollist rääkides.

Et leib laualt ei lõpeks, selle eest hoolitses ka pereisa Peeter. Paraku aga aastaid muuseumidirektorina võõrast vara himustades.

Kolm aastat tingimisi

Peeter Laili mõistis Jõgeva maakohus 2004. aasta novembris süüdi riisumises ametiseisundi kuritarvitamise teel suures ulatuses. Süüdistuse järgi tekitas Lail Palamuse Oskar Lutsu kihelkonnamuuseumile varalise kahju 277 852 krooni ulatuses. 128 000 krooni sellest summast oli Lail juba jõudnud tagastada, ülejäänu peab ta hüvitama katseajal, mis saab otsa aasta lõpus.

Eksmuuseumidirektor tunnistas end kuriteos süüdi ja oli nõus lihtmenetlusega. Ta nõustus kolmeaastase tingimisi vanglakaristusega kolmeaastase katseajaga.

Lail töötas muuseumijuhina 1992.–2002. aastani.

Eesti Ekspress kirjutas 2004. aasta novembris, et Lail tegi muuseumis nii puhta vuugi, et uurimisorganite töötajad nimetasid teda isekeskis pesuehtsaks rehepapiks.

Kui Eesti Ekspressi ajakirjanik prokurörilt toona küsis, et ehk oli muuseumi kulul elamise põhjuseks Laili suur perekond, vastas Püss: "See oli puhas ahnus. Nende perekond oleks end ära elatanud rehepapluseta.

Peale fiktiivsete tehingute vedas mees koju ka raamatuid ja mööblit – toole, laua, riiuleid. Näiteks viis ta 1998.–2002. aastani koju muuseumi raha eest ostetud ajaloo- ja usukirjandust, lasteraamatuid ja teatmeteoseid.

Kohtuotsust lugedes on raamatute nimekiri hiigelpikk ja mitmekesine, küündides 300 teoseni. Alustades Lindgreni menukiga "Väikevend ja Karlsson katuselt", lõpetades "Kuritegevuse ja juurdlusega."

Peeter ei taha pikemalt oma kunagisel eksimusel peatuda, kuid ütleb, et abikaasa ei soovinud aasta ema tiitlit.

Kas teil oli peres ka juttu, et teie kunagine tegu võib hakata aasta ema tiitlit varjutama?

"Minu teada Margit ütles selge sõnaga neile, kes tema kandidatuuri üles tõstsid, et seda pole vaja. Ja selline oli ka meie seisukoht, et seda tiitlit pole vaja anda," lausub ta.

Küsimusele, kas abikaasa soovis loobuda just oma mehe kuriteo pärast, Peeter üheselt ei vasta.

"Mis iganes. Ta arvas, et on teisi ja paremaid. Lootis, et asi ongi lõppenud ja rohkem teda ei teavitatudki ju. Aga ikkagi esitasid. Ja siis kutsuti lihtsalt Estoniasse kohale.

Aga Margit on tiitlit väärt, seda küll. Tema on tõesti tubli," ütleb Peeter.

Aasta ema tiitlile esitati tänavu Eesti Naisliidule 21 kandidaati.

Naisliidu juht üllatunud

Eesti Naisliidu peasekretär Mare-Mall Siimpoeg on üllatunud – tal polnud õrna aimugi, et aasta ema abikaasa on kohtulikult karistatud.

"Paha lugu küll. Kui me oleks teadnud, et nüüd selline asi välja kaevatakse, eks see oleks ikka mingil määral mõjutanud muidugi. Me oleks siis oma kandidaatide hulgast võtnud kellegi teise," arutleb esinaine.

Kuid Eesti Naisliiduni see, et Lail ei soovinudki saada aasta emaks pärjatud, ei jõudnud. "Võib-olla oli ta vastu nendele, kes ta kandidaadiks esitasid. Rääkisin temaga möödunud esmaspäeval, loomulikult oli ta üllatunud. Aga meeldivalt. Ja loobumisest meil juttu toona polnud," meenutab Siimpoeg.

Tema sõnul on aeg-ajalt ette tulnud juhuseid, kus tiitlist on loobutud ja sel juhul on nii ka tehtud. "Vastu tahtmist me kedagi ju aasta emaks nimetama ei hakka. Kuid ka meie Põlva inimesed ei rääkinud tema abikaasa minevikust midagi.

Ju vist peame edaspidi kandidaatide tausta rohkem vaatama."

Kirik andestab patud

Aasta ema kandidaadiks esitasid Laili ühendus Naised Teoloogias ja ajaleht Eesti Kirik. Eesti Kiriku peatoimetaja Sirje Semm teab Margiti abikaasa tegu, aga varju heitmisest auväärsele tiitlile ei saa kindlasti rääkida. "Mina seda kohtulugu ei oska analüüsida ja pole ka seda endale eesmärgiks võtnud," ütleb Semm. "Kohtuotsus on tehtud. Minu arust, kui inimese kohta on otsus langetatud, on see lõpetatud. Mitte nii, nagu näiteks Siim Kallasega, et on küll õigeks mõistetud, aga ikkagi kogu aeg tuletatakse seda meelde. Sel pole ju mõtet, mille jaoks need kohtud siis töötavad."

Ehk poleks Peeter pidanud koos abikaasaga Estoniasse minema?

"Ikka oleks. Perekond on perekond. Ja perekond on ju tervik. Kirikule on iseloomulik see, et me andestame patud," räägib Semm. "See on eestlasele iseloomulik, et me ei oska rõõmu tunda teise rõõmus ja leiame alati midagi halba. Väga tubli perekond, väga tunnustatud inimesed, teevad Erastvere hooldekodus väga tänuväärset tööd. Ja kuidas piiblis öeldaksegi – visaku esimesena kivi see, kes patuta on," pole ta kiitusega kitsi.

Mis puutub tiitlist loobumisse, paneb Semm selle Margiti tagasihoidlikkuse arvele. "Mina ei usu, et tema jaoks mängis rolli loobumisesoovis see, et abikaasa oli kohtu all," arutleb Semm.

Aasta ema tiitel antakse ühiskondlikult aktiivsele ja tunnustatud Eesti kodanikule, kelle peres on vähemalt kaks last ning kes on pälvinud tunnustust nii ametitöös kui ka pere väärtustamisel.