Eesti uudised

Jõhker rünnak Eesti suursaadiku vastu (28)

Eve Heinla, 3. mai 2007 00:00
PRESSIKONVERENTS SIISKI PEETI: Hoolimata jõhkrast rünnakust, andis suursaadik Kaljurand siiski planeeritud pressikonverentsi. Foto: Itar-Tass/Scanpix
Eile ründasid liikumise Naši liikmed Moskvas ruumi, kus oli algamas Eesti suursaadiku Marina Kaljuranna pressikonverents. Saadiku autolt rebiti lipp. Rünnaku tõrjumiseks kasutas saadiku turvamees pisargaasi. Kaljurand vigastada ei saanud.

Suursaadik Moskvas Marina Kaljurand murdis välja piiramisrõngast Eesti saatkonna ümber, et anda pressikonverents Argumentõ i Faktõ toimetuses. Pressikonverentsi ruumis rünnati suursaadikut ja tema kaitsmiseks oldi sunnitud kasutama gaasi. Märatsevad noored ei jätnud puutumata ka toimetuse ees seisvat suursaadiku autot. Sellelt rebiti jõhkralt Eesti lipp.

"Saadik viga ei saanud," märgib välisministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste, "rünnak oli suunatud tema vastu, kuid teda ei puututud füüsiliselt."

Riigi diplomaatilise esindaja füüsiline ründamine on enneolematu ja täiesti lubamatu tegu, mis nõuab rahvusvahelise üldsuse poolt viivitamatut tegutsemist, rõhutab välisministeerium. Juhtunu näitab, et Vene ametivõimud rikuvad jõhkralt Viini diplomaatiliste suhete konventsiooni.

Saatkonna kolmas sekretär Franek Persidski ütles eile veidi pärast kella kolme SL Õhtulehele, et olukord Eesti saatkonna juures Moskvas pole võrreldes varasemaga muutunud.

Suursaadik Kaljurand jõudis siiski viperusteta pressikonverentsilt saatkonnahoonesse tagasi.

Märul kestab kuuendat päeva

Persidski kinnitusel on olukord kontrolli all ja nad asuvad taas saatkonnahoones. "Muidugi juba kuuendat päeva jätkuvad siin demonstratsioonid ja lärm kestab. Võrreldes varasemaga pole midagi muutunud. Inimesed muidugi siin liiguvad, kohati on rohkem miilitsaid," kirjeldab Persidski.

"Olin koos Kaljurannaga ka hommikul pressikonverentsil, kus kähmlesid saadiku ihukaitsjad ning noorteorganisatsiooni Naši liikmed. Ihukaitset aitasid ka Argumentõ ja Faktõ inimesed. Naši tõrjuti pressikeskusest välja," räägib Persidski.

Saadiku auto jälitamise kohta tagasiteel saatkonnahoonesse tal infot pole. "Kui me välja sõitsime, siis seal igal pool olid muidugi našid, aga me saime ilusti saatkonda tagasi ja meie autot ei rünnatud."

Kaljurand rääkis Eesti Raadio uudistele, et veidi enne pressikonverentsi algust ründasid Naši liikmed seda ruumi, kus Eesti saatkonna töötajad ja Eesti politseinikud viibisid. Politseinike ja kallaletungijate vahel läks rüseluseks. "Keegi minuni ei jõudnud, kõik on terved, puutumata, kuid oli väga ebameeldiv intsident," kinnitab Eesti suursaadik.

"Tunnen end hästi ja olen tagasi tööl," ütles Kaljurand AKle. "Ma ei tundnud hetkekski, et mu elu oleks ohus!"

Gazeta.ru teatel oli Argumentõ i Faktõ hoone ette juba varakult, enne kella 12, kogunenud paarsada aktivisti, kes skandeerisid Eesti-vastaseid loosungeid ja ähvardasid lähiajal hakata fašistliku Eesti saatkonna hoonet lammutama.

11 huligaanitsejat arreteeriti

Vene uudisteagentuuride teatel võeti pärast juhtunut vahi alla 11 huligaanitsenud inimest.

Vene uudisteagentuuri RIA Novosti teatel loopisid noorteliikumiste aktivistid saadiku autole võililli, samal ajal skandeerides: "Marina, koju!", kuid auto blokeerimist noored eitavad. "Midagi me ei blokeerinud. Ta võis sõita, kuhu tahtis," teatas agentuurile Naši pressisekretär Anastassia Suslova.

Gazeta.ru kirjutab, et protestijad kandsid loosungeid kirjadega "Kes tappis Dmitri Ganini?", "Kus on arreteeritud Mark Sirõk ja Dima Linter?", "Häbi, Eesti!".

Huligaanid ründasid eile Moskvas ka Eesti saatkonda suundunud Rootsi saadiku autot, teatas agentuur STT. Rootsi saatkonna esindaja kinnitusel tagusid ründajad Eesti saatkonna juures autot ja rebisid sellelt lipu. Saadik ja juht viga ei saanud. Rootsi saadik sõitis kohe Vene välisministeeriumi protesti avaldama. Stockholmis kutsuti Venemaa esindaja noomimisele. Eesti saatkonna ümber valitseva olukorra tõttu otsustati diplomaatide pereliikmed Eestisse tuua. Kaljurand on ajakirjanikele öelnud, et Moskvasse jäi veel kümmekond töötajat.

Välisministeerium ei soovita Venemaale sõita

Välisministeerium soovitas eile kõigil, kes kavatsevad Venemaale sõita, kaaluda selle sõidu vajalikkust. Reisi ajal aga olla ettevaatlik ja tähelepanelik.

Ministeerium soovitas ka tungivalt end enne reisi registreerida ministeeriumi konsulaarosakonnas, samuti anda lähedastele enda ja oma peatuspaikade kontaktandmed ning kindlasti sõlmida reisikindlustusleping.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee