Kommentaar

Äike puhastas õhu  (22)

Lauri Vahtre, ajaloolane , 2. mai 2007, 00:00
Sõpra tunned hädas, kaabakat samuti. Nii ütlesin endale, kui lugesin juba ei tea mitmenda «sotsiaalteadlase» või muidu korüfee kapitulantlikku halisemist pronksmehe teemadel.

Neid halisemisi ühendab punase niidina veendumus, et mürglis olid süüdi Eesti valitsus, Eesti politsei, eesti rahvas ja eesti rahva rahvustunne. Lühidalt – meie oleme süüdi, meie oleme lollid, meie oleme saamatud.

Valitsus käitub hästi

Vabandage väga, aga see on mõttetus. Valitsus on käitunud silmapaistvalt hästi ja efektiivselt, ning ka integratsioon ei ole mitte läbi kukkunud, vaid hoopiski senisest selgemale ja ausamale alusele asetatud. Ei ole võimalik integreeruda, kui pole selgeks räägitud kõige põhilisemad asjad. Ja üks neist põhilistest asjadest on see, kas 1944. aastal taas Nõukogude võimu alla sattumine oli eesti rahvale õnneks või õnnetuseks. Vaadake, kulla professorid, siin ei ole võimalik kompromissi leida: see oli meie rahvale õnnetuseks ja punkt. Nii ütlevad kuivad faktid, nii ütleb ka rahva kollektiivne mälu. Järelikult Nõukogude armee sissemarssi mälestav ja kiitev ausammas Eesti pealinna südamesse ei sobi. Ei midagi isiklikku, professorid, puhas loogika.

Ega ajaloolise tõe tunnistamine ei tähenda, et me ei võiks oma venelastega inimlikult läbi saada. Vastupidi, ausus on normaalse suhtlemise eeldus, eriti venelasega. Venelasel on see meeldiv omadus, mida ma väga hindan, et tema keerutamist ei salli. Ta eelistab pigem ebameeldivat tõde. Seetõttu oleks kõige targem tõde üles tunnistada ja siis leida viis, kuidas sellega edasi elada. Meenutagem sedagi, et märatsejad moodustavad vaid 0,1% Tallinna venelastest. Kasutan juhust, et kõiki ülejäänuid südamest tänada. Selle asemel, et öelda: «venelased mürgeldasid Tallinnas» ütlen ma: «venelased ei mürgeldanud Tallinnas».

Kuid, jah, see tõde ja tema tunnistamine. Mida teevad tõe tunnistamise asemel meie humanitaarintelligentsi õied? Nagu öeldud, halisevad. Märt Väljataga kutsub eestlasi koguni üles rahvuslikule enesetapule.

Loobugem sellest, loobugem teisest ja kolmandast, loobugem lõpuks iseendast. Ise kaevame haua, ise kraabime endale mulla peale. Peaasi, et keegi ei tunneks ennast solvatuna. Väga sügavmõtteline ja postmodernistlik. Ptüi.

Eliit ärritab

Palun vabandage mu ägedust, aga mind tõesti ärritavad inimesed, kes peaksid olema osaks rahvuse eliidist, peaksid inimesi ohuhetkel julgustama ja õpetama, olema targemad ja nägema kaugemale, kuid kes selle asemel jutlustavad lihtlabast alistumist toorele vägivallale.

Kuid eks sellelgi ole oma hea külg. Just praegu on kümnekordselt põhjust meenutada Colas Breugnoni kuldseid sõnu: «Jumal kaitse meid sõprade eest, vaenlastega saame isegi hakkama.»

Mis puutub nõndanimetatud vaenlastesse, siis see alles selgub, kui vaenlased nad üldse ongi. Kui vene nooruk tahab avaldada austust sõjas langenuile, mõeldes selle juures omaenda vanaisa või onu peale, siis on see ju õige ja hea. Mulle meeldivad sellised noorukid. Oma eelkäijatest tuleb lugu pidada, see on inimlik ja vajalik. Ka meie, eestlased, vajame, et Eesti venelased mälestaksid oma surnuid ja hoiaksid kinni oma ajaloost. Sest teistsuguste juurtega inimene on lihtsalt teistsuguste juurtega inimene, aga ilma juurteta inimene peaaegu et ei olegi inimene. Niisiis on meie kõigi ühistes huvides, et nii eestlasel kui ka Eesti venelastel oleksid juured ja ajalugu. Ainult et see ajalugu tuleb delikaatselt vabastada stalinistlikest valedest.

Eesti valitsust süüdistatakse praegu soovis ajalugu revideerida, ümber kirjutada. Rumalus. Keegi ei taha ajalugu ümber kirjutada, vaid kõigest ajaloolist tõde valede kuhja alt lagedale tuua. See on hoopis teine asi. Elagu tõde – ainus asi, millele saab midagi rajada.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee