Kodu

Alari Kivisaar soovitab koju seinale loodusfotosid (3)

Kaire Raave, 13. aprill 2007 00:00
KILUKARBIVAADE: Kui eelistate kilukarbivaadet, siis on võimalik soetada Alari Kivisaare autoritöö 2600 krooni eest. Foto: Kaarel Tigas
Kui pärast remonti igatseb värvitud või tapeeditud sein üht kaunist pilti või te olete vanast tüdinud, siis ehk sobib sinna üks loodusfoto. Eesti loodusfotograafid on selle peale mõelnud – nad pakuvad võimalust soetada unikaalset ja kvaliteetset jäädvustust kodumaa loodusest.

Tuntud raadiohääl Alari Kivisaar, kes on viimased paar aastat tegelnud ka loodusfotograafiaga, teab omast käest, et koju seinale pilti leida ei ole üldse lihtne.

Pärast pikka otsimist tellis ta enda koju meelepärased seinakaunistused interneti teel Inglismaalt, kust need Eestisse saadeti. Internetis müüakse tõesti igasuguseid pilte, kuid arvutikuvarilt ei saa iial täit sotti sellest, kuidas see ehedalt ikkagi välja näeb. Milline on kvaliteet ja kui suur see on. Need pildid ei maksa sugugi vähe, nii et enne raha väljakäimist tahaks kindel olla, et valitu vastab ikka ootustele. Tellida saab ka mõnest kataloogist, aga valik on piiratud.

Repro kodus aukohal – odav lahendus

"Pealegi on need odavad mitte hinna, aga väärtuse mõttes. Tegemist on masstoodanguga – reprodega –, mis tulevad trükikojast. Kodus panete pildi ju aukohale, tahaks, et sellel oleks ka mingi rahast kõrgem väärtus. Et ei oleks lihtsalt suvaline pilt trükikojast, mis jääb emotsionaalselt võõraks, sest pagan teab, kus ja kelle tehtud see on," räägib Alari Kivisaar, kuidas sündis idee hakata eestlastele ise pilte müügiks tootma.

Alari tunnistab, et enne loodusfotograafiaga tegelema asumist ei teadnud ta, kui ilus on ikkagi Eestimaa loodus. Uus endasse haarav hobi avas mehe silmad.

Ja nüüd on tekkinud soov oma kogemusi teistega jagada. "Mänd, muru, pankrannik... ega suurt muud ma enne tähele ei pannudki. Selge see, et kui on liisingud kaelas ja kogu aeg ringi tormad, siis jõuad hoomata vaid seda osa loodusest, mida jooksu pealt kusagil mere ääres piknikut pidades näed," räägib raadiomees. "Kuid on müstiline, kui palju on märgata, kui sa selle aja võtad ja sellega tegeled."

Saja-aastane tuhmumisvastane garantii

Eestlased ei teagi, et meil on palju häid looduspiltnikke ja kui võrratuid pilte nad teevad. Miks siis riputada seinale palmipilt või New Yorgi panoraam, kui väga kauneid fotosid on tehtud ka nii Eesti loodusest kui ka Tallinna meresiluetist?

"Ma paneks küll seinale meelsamini pildi Pärnu, Viimsi või Kakumäe mererannast kui mõnest võõra riigi suvalisest plaažist. Kodukandifoto seinal loob sooja tunde," räägib Alari Kivisaar.

Tõsi, seni pole olnud kohta, kust Eesti loodusfotosid osta. Ja kes pole näinud tõeliselt head kodumaist fotoloomingut, ei oskagi seda tahta. Nii tekkiski mõte teha loodusfotod valmis ja panna müügile.

Alari Kivisaar lisab, et pilte müügiks tehes on suurt rõhku pandud kvaliteedile. Kõnekas on fakt, et igale fotole antakse saja-aastane tuhmumisvastane garantii. Fotod on tõeliselt selgete ja klaaride värvidega ning jätavad mulje, nagu oleksid klaasitud, kuid tegelikult see nii ei ole.

Alari sõnul võib inimene taolist pilti endale koju seinale ostes olla kindel, et tegemist on väga korraliku otsast lõpuni käsitööga: "Alates sellest, et fotograaf läheb vihmaga metsa pilti püüdma ning lõpetades sellega, et ta pakib pildi oma kätega viimaks kilesse ka. See teeb igast pildist kordumatu teose."

Iga loodusfoto pöördel on pildi ja autori nimi ning jäädvustamise koht ja aeg.

Millist pilti soovid? Kõike saab

See, millised loodusfotod eestlastele kõige rohkem meeldivad, on esialgu veel selgitamisel ja see peaks hakkama mõne aja pärast välja joonistuma. Alari Kivisaare kõhutunne ütleb, et eestlane eelistab looma- ja linnupiltidele mere- ja maastikuvaateid.

Samas on looduses ka detaile, mis sobivad koduseinale kujunduselemendina. Näiteks üksik rohukõrs või lehenurk või sootuks äratundmatu detail.

Igal juhul on kindel, et see killuke loodusest ei ole masstoodang. "Me teeme iga pilti väga piiratud koguses, mis tõstab selle väärtust. Seda ei ole, et naabrile külla minnes näete seina peal samasugust päikeseloojangut nagu teil endil," lubab fotograaf.

Kus näeb loodusfotograafide loomingut?

Eesti looduspiltnike Sven Zaceki, Kaupo Kalda, Jaak Põdra, Tõnu Lingi, Kail Kaissi, Alari Kivisaare jt fotod on näha ning neid saab osta:

Tallinna Kaubamaja kodumaailmas sisustussalongist @Home Tallinnas Pärnu mnt 139

internetist www.fotopank.ee