TEGID ÄRA: Nende langevarjurite hulgas, kes 31. märtsil purustasid USAs vabalangemise maailmarekordi, olid ka eestlased Kristiina Kasemets ja Priit Võsu. Foto: Erakogu
Allar Viivik 9. aprill 2007 00:00
Eesti langevarjurid Kristiina Kasemets ja Priit Võsu lõid USAs kaasa kujundlendamise maailmarekordi püstitamises.

31. märtsil tõusis USAs Florida osariigis Zephyrhillsi Skydive City lennuväljalt õhku kaheksa lennukit, pardal 139 maailmarekordijahil langevarjurit – teiste seas ka Eesti kujundhüppe võistkonna Tumbleweeds liikmed Kristiina Kasemets ja Priit Võsu.

"Lennukid tõusid kuue kilomeetri kõrgusele kolmnurgas. Langevarjurid hüppasid välja ühel ajal ning hakkasid siis üksteisele lähemale liikuma," kirjeldab Kasemets.

Esimese inimmustri moodustasid maa poole kukkuvad naised-mehed taevasse umbes 5000 meetri kõrgusel.

"Kolme kilomeetri kõrgusel vahetasime asendit ja tegime uue kujundi. Just 139 hüppajaga ühel laskumisel kahe kujundi moodustamine ongi uus maailmarekord," seletab üle 800 langevarjuhüppe teinud Kasemets.

"Viimane kujund lagunes umbes kaks kilomeetrit enne maapinda, et igaüks saaks langevarju avada."

Eestlased kutsus rekordi püstitamises kaasa lööma eelmise sarnase rekordi püstitanud langevarjurimeeskonna kapten, soomlane Markku Teivanen.

Enne rekordhüpet harjutati Florida taevasse inimkujundite moodustamist tervelt nädal aega.

Grupihüpete peakorraldaja ameeriklane Guy Wright on eelkirjeldatu suguseid rekordeid püstitanud ja purustanud juba aastaid. "2003. aastal tehti rekord 120 ning järgmisel aastal 121 langevarjuriga," teab eestlanna.

Vahepealsed aastad uusi rekordeid ei toonud, kuid tänavu mindi püüdma eriti suurt kala: "Seekordne plaan oli moodustada kaks kujundit 200 langevarjuriga."

Rekordi tegid siiski 139 naist-meest, lõpetab Kasemets.

Eesti langevarjurid on rekordite püstitamises osalenud ka varem. Näiteks mullu juulis aitasid Eesti Langevarjuklubi liikmed Maie Kütt ja Toomas Talts teha tiibkostüümides lendamise maailmarekordi.