Uudised

Päeva film: "Birdy"/"Birdy" 

1. juuni 1998 00:00

USA 1985

Esmaspäeval, 1. juunil kell 22 TV3

Rez^ii: Alan Parker

Tuntud inglise rez^issöör Alan Parker (s. 1944, "Petmismängud", "Ingli süda", "Kesköine ekspress", "Evita") on teinud vaheldumisi filme Suurbritannias ja Ühendriikides. Tänane film on valminud lombi taga ja ameerika näitlejatega. See põhineb William Whartoni allegoorilisel romaanil ja on tehtud visuaalselt säravalt. Lapsepõlvesõbrad Al (Nicolas Cage) ja Birdy (Matthew Modine) on pöördunud tagasi Vietnami sõjast. Sõtta kisti nad otse Philadelphia äärelinna tagahoovidest ja pilvelinnaliste armuunelmate maailmast. Sõda on kummassegi jätnud kustumatu jälje. Realistliku ellusuhtumisega Al on saanud näohaava ja talle on pandud teraslõug. Vaiksel, endassetõmbunud ja lendamisest unistaval Birdyl on aga sisemaailm segi paisatud. Temast on saanud tumm ja väliselt üha enam lindu meenutav tegelane. Al on tulnud haiglasse, kus Birdyt hoitakse, ja talle antakse võimalus tuua oma sõber tagasi reaalsesse maailma. Al püüab saada kontakti Birdyga, meenutades nende ühiseid hetki minevikust enne sõda. Samas tuleb tal süveneda oma ellu ja nendesse teguritesse, mis mõlema saatust on vorminud. Al peab tõdema, et oma realistliku ellusuhtumisega on temast saanud nupuke, mis liig kergesti on kuuletunud ja lasknud teistel oma elu üle otsustada. Filmi kulminatsiooniks kujuneb stseen, kus Birdy sõna otseses mõttes õpib lendama. "Birdy" on kaunis film sõprusest ja sallivusest, sellest, et iga inimene on väärtus, sõltumata sellest, kuidas ta kogeb ümbritsevat maailma.

pilt1:

"Birdy" on kaunis film sõprusest ja sallivusest.

pilt2:

Soome MTV3 näitab kell 23.30 Stanley Kubriku meisterlikku vägivallaanalüüsi "Kellamehhanismiga apelsin" ("The Clockwork Orenge", 1971)

pilt3:

TV1 esitab tänasest kolmel õhtul nädalas (esmaspäeviti, kolmapäeviti, reedeti) kesköisel ajal kordusena mängufilme. Täna kell 00.05 on kavas Stanley Krameri poliitiline triller "Doomino printsiip" ("The Domino Principle", 1977), mille peaosas on Gene Hackman (pildil).