Elu

Kas superstaari võib tabada Kerli Kõivu saatus? (22)

Eveli Rebane, 3. aprill 2007, 00:00
 Andres Treial
Eesti eelmises superstaariotsingu saates "Fizz Superstar" lubatud võit läks vett vedama – võitja Kerli Kõiv sai auhinnaks plaadilepingu, kuid plaat on tänini tegemata.

Ka seekordses menusaates "Eesti otsib superstaari" pakutakse võitjale plaadilepingut. SL Õhtuleht uurib, kas saate võitjat võib tabada Kerli Kõivu saatus.

Saate "Eesti otsib superstaari" võitjale on auhinnaks lubatud poole miljoni kroonist plaadistamislepingut. "Plaadilepingu väärtus on pool miljonit krooni, millest 100 000 krooni makstakse võitjale kohe kätte," kinnitab saate toimetaja Anneli Lepp. "Ülejäänu eest antakse välja plaat, tehakse sellele reklaami ja muud promo, mis on alustavale artistile vajalik." Lepingu taga seisab rahvusvaheline firma Universal Music Group. Allkirjastajaks on viimase esindaja Baltikumis – firma MT Holding.

Kuid ka 2002. aasta saate "Fizz Superstar" järel pidi sama rahvusvaheliselt tuntud firma Rootsi esindaja sõlmima võitjaga plaadilepingu. Leping kohustas Univer­salit viie aasta jooksul laskma välja kolm võitja plaati. Saate võitjal Kerli Kõivul pole aga seda plaati siiani ilmunud.

Kerli tollase pressiesindaja Reno Hekkonensi sõnul langes plaadilepingu sõlmimine ebasobivale ajale. Universal Music Groupi peakontoril olid harukontoritega uute artistidega lepingute sõlmimise pärast lahkhelid ja Rootsi harust lahkus juht Gert Holmfred, kes seisis Balti artistide huvide eest. "Tema lahkumise järel oli loomulikult juba hulga lihtsam need uued artistid maha raputada," kommenteerib Hekkonens. "Kõik see sattus ühele ajale kokku – Holmfredi lahkumine ja suurte plaadikompaniide firmapoliitika muutumine uute artistide suhtes."

Pärast saate lõppu 2002. aastal alustati plaadimaterjali kallal küll tööd, kuid Holmfredi lahkumise järel leping tühistati. "Reaalset produkti Universalilt ei tulnud," meenutab Hekkonens. "Aga nüüd on Kerli selles mõttes võitnud, et ta on juba Ameerikas ja sai hoopis suurema plaadifirma lepingu."

Kerli Kõiv on nimelt sõlminud plaadilepingu USA firmaga Island Def Jam.

Kas saate võitjat võib tabada Kerli saatus?

Võistlusel teise vooruni vastu pidanud laulja Rolf Roosalu loodab, et seekord superstaarisaates antud lubadus täidetakse. "Ükskõik, kes see võitja ka pole, et temast ka midagi saaks. Et ei oleks jälle selline tüüpiline Eesti asi," muretseb Rolf. "Ma loodan, et see inimene jõuaks Eesti või ütleme siis Balti riikide piiridest kuskile väljapoole."

"Fizz Superstari" võitja Kerli Kõivu fenomen on Rolfi meelest juba rikutud. "Võime ainult lugeda, et ta on kusagil USAs ja kirjutab lugusid. Aga no kaua neid lugusid kirjutatakse, sest et tüdruk saab ju iga aastaga aina vanemaks." Roosalu sõnul oli Kerli põhitrump just see, et ta oli verinoor. "Põhimõtteliselt nüüd ta on ju juba täisealine ja neid täisealisi lauljaid on maailmas nii palju."

Anneli Lepa kinnitusel on saates "Eesti otsib superstaari" välja kuulutatud võidul tagatis. "Lubadused garanteeritakse lepingutega, mis sõlmitakse telekanali, plaadifirma, produktsioonifirma ja osaleja vahel. Lepingud on konfidentsiaalsed," jätab ta tingimused avalikkusele täpsustamata.

Saate produtsent sõlmis lepingud ka kõigi saate esimeses ja teises voorus osalejatega. "Superstaariks pürgijatele oli seatud kaks tingimust: nad pidid eelvooru tulemise seisuga olema vanuses 16–25 eluaastat ning neil ei tohtinud olla kehtivat plaadilepingut," on toimetaja vastus. Peale selle, et superstaariks pürgijal ei tohi olla kehtivat plaadilepingut, ei või ta ka kuuluda ühessegi ühingusse, mis tema artistiõiguste eest seisaks.

Muusikaärimehed peavad lepingut usaldusväärseks

Plaadilepingu usaldusväärsust kaalunud neli muusikaärimeest kinnitavad, et staarihakatised lepingu sõlmimise pärast küll muret tundma ei peaks. "Kui MT Holding on garanteerinud selle, siis ma arvan, et saab ka nii olema," kinnitab plaadifirma TopTen tegevjuht Toomas Viilo.

Superstaarisaate koduleheküljel seisab, et Universal Music Group reserveerib õiguse võitjaga poole aasta jooksul pärast saate lõppu sõlmida peavõidu kõrval ka rahvusvaheline plaadileping. "Küsimus on selles, kas ta leiab nii palju potentsiaali, et raha investeerida ja ka väljaspool Eestit teda promoda," arutleb Viilo. "Poole miljoniga välismaal midagi ei tee. Kui promoda on vaja, siis läheb sinna juba kümme korda nii palju."

Reno Hekko­nensi arvates on Universal väga kavalasti teinud.

"Universal vaatab õunte pealt," naljatab ta. "Kui leitakse väärtuslik artist – mida me kõik loodame –, siis Universal sõlmib lepingu. Aga kui see artist ei ole piisavalt hea, siis ei pruugi sealt üldse midagi tulla."

Poole miljoni kroonine plaadileping

Indrek Ditmann, Live Agency Groupi tegevjuht | "Eesti mõistes on see väga korralik summa, mille eest saab salvestada stuudios plaadimaterjali, toota korralik video ning teha elementaarne reklaamikampaania. See ei ole lotovõit, mille võitja enda pangakontole saab. Usun, et sellise lepingu sõlmimine tähendab noorele artistile eelkõige suure töö algust, mille kaudu on võimalik kogemusi saada ja loodetavasti ka kohalikul muusikaturul populaarsust võita."

Aarne Valmis, ansambli Smilers mänedžer, muusika­ärimees | "Algaja artisti kohta on see kindlasti väga hea. Mõnele meie tipptegijale see võib-olla ei ole suurem asi. Enamasti plaadifirma võtab enda kanda kõik kulud ja ta hakkab tulu jagama sellest hetkest, kui tulu tekib. Üks pool võtab riski, et ta teeb tühja tööd. Teine pool võtab riski, et ta maksab peale. See ei ole muidugi reegel."

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee