Maailm

Kiribati piirab sadamaseksi (1)

Allan Espenberg, 31. märts 2007 00:00
EKSOOTIKA: Rahvariietes kiribati naised pilku püüdmas. Pildil olevatel naistel ei ole ühist artiklis kirjeldatud seksiäriga. Foto: Corbis
Austraalia ja Hawaii saarte vahel asuva Kiribati saareriigi valitsus seisab praktiliselt lahendamatu ülesande ees: kuidas päästa kohalikud tüdrukud prostitueerimisest.

Kiribatis on viimastel aastatel väga populaarseks muutunud noorte tüdrukute siirdumine saareriigis ankrusse jäänud välismaa laevadele, et pakkuda seal teenivatele meremeestele seksi. Selles osas on eriti hinnatud Lõuna-Korea kalalaevad ja nende meeskonnad.

Enamik neist tüdrukutest elas seni suures vaesuses ning nüüdseks on nad leidnud raha eest seksi müümises väljapääsu kitsikusest. Oma rolli etendab noorte tüdrukute seksiärisse siirdumisel ka nende vähene haridus ja neile sobilike töökohtade nappus.

Lõuna-Korea ametiisikud vestlesid mullu detsembris 24 naisega, kes olid korealastega seksinud, ning selgus, et koguni kolmandik neist olid nooremad kui 19aastased. Ühel tüdrukul oli vanust kõigest 14 aastat.

Tänavu veebruaris avalikustatud andmete kohaselt on viimasel ajal kolm Kiribati tüdrukut sünnitanud lapse, sest Korea meremehed on keeldunud kondoome kasutamast. Lisaks on mitu tüdrukut veel rasedad.

2005. aastal korraldati seksiäri osas juurdlus ning sellele järgnes Kiribatil ka seksikaubanduse ametlik keeld ning Korea meremeestel ei lubatud laevadelt maale astuda. Kuid taoline keeld kehtis vaid pool aastat. Mingil ajal oli keelatud Korea laevadel koguni Kiribati sadamates peatuda.

ÜRO lasteorganisatsioon UNICEF on teravalt kritiseerinud Lõuna-Korea meremeeste käitumist Kiribatil ja palunud asjaomastel instantsidel korraldada põhjalik juurdlus, sest osal juhtudel on tegemist lausa laste vägistamisega. Lõuna-Korea mereministeerium on andnud korralduse kalanduskompaniidel oma töötajaid ja nende tegemisi rangemalt kontrollida.

Kiribati valitsus on korduvalt püüdnud sekkuda seksiärisse sadamates, püüdes takistada selle levikut, kuid seni pole edusammudest kuulda olnud. Kahe aasta eest nõudis Kiribati katoliku kiriku pea koguni riigi presidendi tagasiastumist, kui valitsus ei suuda lahendada prostitutsiooniprobleemi.

Siseministeeriumi haldusalas naisteprobleemidega tegelev ametnik Aren Teannaki on korduvalt end müüvate naistega kõnelnud ning püüdnud neile selgitada aidsiprobleeme, paludes neil seksimisel muuhulgas kasutada kondoome. Kuid enamasti läheb ametniku jutt tüdrukutel ühest kõrvast sisse ja kohe teisest välja, sest neile on olulisem veeta mõnusalt aega ja pidutseda kui kuulata igavaid tervishoiuloenguid. Tüdrukud kuulavad küll manitsussõnad ära ja osalevad koolitustel, kuid kohe nende lõppedes seavad sammud taas sadamasse, et jätkata oma senist tegevust.

Teannaki kinnitusel püütakse seksiäri piirata, kuid takistuseks on eeskätt raha, vahendite ja ka kogemuste nappus. Siiski püüab valitsus teadvustada noortele inimestele HI-viiruse olemasolu ning sel eesmärgil käiakse ööklubides noorte tüdrukutega vestlemas ja neid kutsutakse osalema noortekeskuste erinevates tegemistes, mis pole seotud seksiga. Teannaki sõnul peaksid ka Lõuna-Korea ametnikud olema probleemi lahendamisel aktiivsemad ja osutama Kiribatile rohkem abi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee