Eesti uudised

Külmetustõbi viis vanima kihnlanna (2)

Allar Viivik, 23. märts 2007, 00:00
MAETAKSE KIRIKUAEDA: Maria Köster saab viimse puhkepaiga Kihnu kalmistul oma mehe kõrval.  Kihnu vallavalitsus
Täna keskpäeval saadetakse Kihnu õigeusu kirikust viimsele teele 105aastane Maria Köster, omadele lihtsalt Luha Mari, läbi aegade saare vanim inimene.

Maria Köster suri teisipäeval oma Luha talus. Tõenäoliselt võis 105aastasele vanamemmele saada saatuslikuks külmetushaigus. "Me oleme siin kõik gripiga pooltõbised. Vana jäi pikali ega tahtnud kolm päeva süüa. Haigus aitas vist ligidale," räägib Luha Mari minia Maria.

Kas memm oli saarlaste vanuserekordihoidja? "Teist nii vana elanikku ei ole Kihnus kunagi olnud. Sajaseid küll, kuid mitte nii eakaid," teab Maria.

Milles oli Luha Mari pikaealisuse saladus? "Meie ei mõista ka. Ju sihuke lihtne talupoja toit. Samuti suur töötegemine ning mitte ühegi raskuse pelgamine. "Toidust ikka vahel rääkis, et kui saab kartuliputru, on see hea söömaaeg," kirjeldab 52 aastat memme minia olnud naine.

Erksuse säilitas Maria Köster elu lõpuni. Veel tänavu talvel käis ta laua ääres söömas ja liikus toas ringi. Uuris, prillid ees, millised on kohaliku lehe teemad ja pealkirjad. 6. jaanuaril, 105 aasta juubelil, andis Luha Mari riigikogu liikmele ja filmimehele Mark Soosaarele intervjuu. Viimases rääkis naine elust ning arutles patust ja andekspalumisest. "Ja rääkis, et Jumal on ta unustanud. Teised kõik on läinud ning tema üksi veel püsti," meenutab minia.

Maria Kösteri elu oli kirju ja pöördeline. 1902. aasta kolmekuningapäeval saarel sündinud tütarlaps abiellus kolme lapsega leskmehega. Abielust sündis poeg Jaan, kellel on omakorda kolm last ja üks lapselaps.

Sõda võttis Luha Marilt ühe kasulapse. Teised kaks lahkusid võõrsile, kellest 84aastane tütar elab siiani Kanadas. Viimati külastas tütar ema eelmisel suvel.

Ristipoeg Johannes Leas meenutab, et tema elu esimene mälestus on seotud just Luha Mariga. "Ilmselt oli see aastal 1948, kui me jooksime koos emaga äikese eest tema juurde pakku," räägib Johannes. Nelja-aastane väikemees kartis müristamist, kuid ristiema kördisabast kinni hoides pabistamine kadus.

Just rahulikkust ning tasakaalukust peabki Leas Luha Mari ülima pikaealisuse saladuseks, millega ta lõi Kihnu kõikide aegade vanuserekordi. Veel saja-aastaselt oli vanamemm väga tegus. Küttis suurt Kihnu taluahju, küpsetas leiba ning hoidis kodu korras. "Maailma kiirustamine, varanduse tagaajamine ning väline hiilgus olid talle võõrad," ütleb Leas. "Ta tahtis teha enda lihtsat ja igapäevast tööd. Kogu Kihnu rahvas jääb talle tänu võlgu selle eest, et Luha Mari näitas, kuidas saab normaalselt elada."

Vanim eestlane elab Raplamaal

Mullu 22. detsembril tähistas 107. sünnipäeva Raplamaal Märjamaa vallas elav Elisabet Pärkson. Märjamaa vallavalitsuse andmetel on 22. detsembril 1899. aastal sündinud naine teadaolevalt vanim eestlane maailmas. Praegu elab Eestis 137 saja-aastast või vanemat inimest.

107aastasesse ikka jõudis ka Californias elanud Antonie Soonpää ja Tartus elanud Liisi Vilt. Vanim eestlane läbi aegade on olnud aga 112aastaseks elanud Maria Tomson (1853–1966).

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee