Eesti uudised

Presidendi äi solvus väimehe ja tütre peale (211)

Eve Heinla, 15. märts 2007 00:00
PRESIDENDI ÄI: Lembit Int istus viimati oma väimeespojaga ühise laua taga mullu Tartus jaanipäeva paiku. Pärast riigipeaks saamist pole Toomas Hendrik Ilves enam oma äiaga kokku saanud. Ka tütar Eveliniga on suheldud vaid telefoni teel. Foto: Ingvar Muusikus (Eesti Ekspress)
Eile varahommikul Soome riigivisiidele sõitnud president Toomas Hendrik Ilves oma Helsingis elava äiaga ei kohtu. Evelin Ilvese isa võttis seda kuuldes kätte ja põrutas solvunult Tartusse.

"Oleksin soovinud kohtuda nii väimees Toomas Hendrikuga kui ka tütar Eveliniga," kurtis Soomes elav 70aastane Lembit Int Ilta-Sanomatele. Paraku ei tulnud kummaltki kokkusaamiseks mingit märki.

Int elab Helsingis Kontulas ja üsna tema kodu lähedale tuleb ka tütar Evelin, kes külastab visiidi raames isakodust vaid viie kilomeetri kaugusele jäävat Roihuvuori kooli.

Väimees polegi külas käinud

Soome lehe andmeil külastas tütar viimati isa Helsingis kolme aasta eest, väimees pole aga äia kahetoalisse korterisse jalgagi tõstnud. Isa ja tütar kohtusid viimati mullu suvel, ühendust on omavahel peetud vaid telefoni teel. Int kurdab, et ta ei ole saanud isegi väimeest presidendiks saamise puhul õnnitleda. Int oleks saanud minna eile hommikul Helsingi Lõunasadamasse, et seal kailt presidendipaarile lehvitada, kuid loobus sellest.

"Sõitsin hoopis eile hommikul Eestisse ja saabun Soome tagasi alles laupäeval," rääkis ajalehele juba Tartusse jõudnud Int. Tartus Annelinnas on tal korter. Eestis olles sõidab ta siiani ringi oma vana kolmekümneaastase Ladaga, mille roolis kunagi ka tütred Evelin ning Eilike (Evelinist kaks aastat noorem õde) autosõidu selgeks tudeerisid.

Geograafiadoktor Lembit Int on Soomes elanud 1992. aastast saadik.

Viimati kohtuti juubelipäeval

Eesti Ekspress kirjutas mullu oktoobris, et viimati istusid Int, tütar Evelin, lapselaps Kadi-Keiu ja väimehest presidendikandidaat ühise laua taga Tartus jaanipäeva paiku. Siis pidas Int oma 70 aasta juubelit.

Lembit mõtles siis, et tõstaks toosti: tervitus Eesti uue võimaliku presidendi auks! Aga jättis tõstmata. Toomas oli olnud sünnipäevalauas vaikne ega rääkinud valimistest suurt midagi.

"Ametisse pühitsemist paar nädalat hiljem tahtis Lembit riigikogus oma silmaga näha, aga Evelin ütles, et seal on vähe kohti – Toomasel oli oma sõprade jaoks vist ainult viis kohta – ja Lembit ei hakanud sinna trügima," kirjutas Ekspress.

Nii tõstiski Int oma Soome kodus ihuüksi telerit vaadates klaasi riigipeaks saanud väimehe ja presidendiprouast tütre auks.

Üks netikommentaator kirjutas SL Õhtulehes, et isa lahutas perest ammu ja Evelin jäi varases teismeeas üksi. "Eks see on nende pere probleem, kui Evelin ei taha oma isa nii tihedalt külastada, siis see on tema mure, mitte ilmarahva oma," arvas ta.

Int kohtus oma tütarde ema, Kalli Lillega, 1965, kuid pereelu mõranes ja järgnes lahutus. Lõunaleht kirjutas, et 1983 abiellus Int lesknaise, ingerisoomlanna Sylvi Soakesega. Esialgu elati Tartus, siis koliti Soome.

Nüüd elab Lembit taas üksi.

"Eks ta natuke kõrgi olemisega on, väliseestlasena ei tunne ikka päriselt Eesti elu. Nii sädelevat presidenti nagu sõnaosav Meri temast ei tule," ütles Int Lõunalehele möödunud aasta lõpul oma väimehe kohta. Ja pihtis, et üks soov tal siiski presidendi äiaks saades tekkis – käia kordki ära presidendi vastuvõtul. Evelin oli toona naernud, et ärgu isa muretsegu, president on viis aastat ametis.

Presidendipaar alustas oma kolmepäevast Soome visiiti eile.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee