Vaegnägijad loodavad Riigikogu abile

22. aprill 1997 00:00

Toompeale tuli eile loosungitega meelt avaldama paarkümmend vaegnägijat Tartust, et juhtida riigikogulaste tähelepanu oma muredele.

Vaegnägijad kandsid loosungeid nagu "Riik, kaitse oma vara ja pimedaid", "Andke pimedate kasutusse nende ajalooline maja Tõnismägi 8", "Andke Tartu pimedatele tagasi nende maa ja maja Era t.2", "Maha Eesti Pimedate Liidu keskus, riigivara ärastaja".

Juba mõnda aega kaklevad Lõuna-Eesti Pimedate Ühing ja Eesti Pimedate Liit (EPL) Tartus Era t.2 asuva maja ja selle juurde kuuluva krundi pärast, kus tegutseb kaheksa pimedate organisatsiooni. EPL, keskusega Tallinnas, kelle bilansis hoone on, kavatseb anda osa hoonest õlifirmale pikaajalisele rendile, maja juurde kuuluvale krundile rajataks bensiinijaam. Tartu vaegnägijad kardavad, et nad tõstetakse majast hoopis välja.

Riigikogu liikme Jüri Adamsi info kohaselt võttis EPL AS Favoralt suure laenu, mida ei jõudnud tagasi maksta ning nüüd soovib firma krunti või osa sellest.

Sotsiaalminister Tiiu Aro ütles eile Riigikogus arupärimisele vastates, et tuleb uurida, kuidas jõudis omal ajal riigile kuulunud maja eraõigusliku EPL-i, õigemini selle eelkäija Eesti Pimedate Ühingu kätesse. Kui see oli seaduslik, on ka EPL-i tegevus seaduslik. Samas kinnitas Aro, et praeguseks on kõik tehingud hoone ja krundiga peatatud.

EPL-i esinaise Anne Veske väitel pole liidu juhatus kunagi arutanud pimedate väljatõstmist sellest majast ega ole ka selliseid otsuseid vastu võtnud. Tema sõnul on arutelude teemaks olnud kõnealuse maja remont ning eeldatavad vahendid selle teostamiseks.

Eesti Pimedate Muuseumi ja Tartu Nägemisvaegurite Arenduskeskuse juhataja Aldo Kals ning Tartu Pimedate Kooli kasvandik ärimees Raul Ruudla leiavad aga, et EPL-i juhatus on ajalooliselt Tartu pimedate kasutuses olnud maja ja krundi asjus nende selja taga tehinguid sepitsenud - ostnud maa ära ning esinenud Tartu nägemisvaegurite nimel ilma vastavate volitusteta linna detailplaneerimiskomisjonis.

"Me tahame, et Era t. 2 maja võetaks sotsiaalministeeriumi bilanssi ning antaks meile kasutada," ütles Aldo Kals. "Nii kõnealune Tartu maja kui ka Tallinnas Tõnismägi 8 asuv hoone kuulusid enne sõda riigile ning pimedad said neid kasutada."

URVE VIMMSAARE
HEIKKI TALVING